Azt már korábban megírtuk, milyen jótékony hatásai lehet annak, ha legalább egy hónapra kiiktatjuk az életünkből az alkoholt. Semmiképpen nem hanyagolható el a máj regenerálódása, a krónikus és daganatos betegségek kockázati tényezőinek csökkenése, az ideális testsúly elnyerése, az agy teljesítőképességének növekedése, illetve hogy több pénz marad a zsebünkben. De vajon az utóbbin kívül sérül-e még valami abban az esetben, ha mindennap sört iszunk?
A túl sok sör is többet árt, mint használ
Bár típusától függetlenül minden alkohol káros az egészségre, ha valaki mindenképpen itallal szeretne lazítani a nap végén, akkor abból a szempontból jó választás lehet a sör, hogy alacsony alkoholtartalma miatt akár hosszú, akár rövid távon ennek van a legkisebb egészségkárosító hatása. De ettől még meg kell, hogy értsük, hogy ekkor is ártunk magunknak, és nem igazak azok a régi hiedelmek, miszerint napi egy sör segíthet megszabadulni a vesekőtől, vagy hogy régen is mindenki sörözött, mégsem lett bajuk. Lett.
De nézzük, hogy pontosan milyen változásokat indít el a szervezetünkben, ha naponta legurítunk egy-egy sört.
Javíthatja a csontsűrűséget
Egy tanulmány szerint a sörfogyasztás mind a férfiak, mind a nők esetében hozzájárul a csontok erősítéséhez. Ám ehhez nem kell naponta sörözni, elegendő heti egy pohár sört elfogyasztani.
Már ez az egy alkalom is csökkenti a csípőtörések kockázatát.
Ehhez azonban mindenképpen hozzá kell tenni, hogy a fenti állítás további kutatást igényel, meg kell ugyanis vizsgálni, hogy a sörözésnek tulajdonított előnyök felülmúlják-e a sörfogyasztás hátrányait.
Megzavarhatja az alvást
Bár az alkoholfogyasztás, beleértve a sörözést is, köztudottan ellazít, ha a szervezetet alkohollal terheljük, hosszú távon kihat az agy egészségére is, melynek következménye az lesz, hogy lelassulnak a reflexeink, romlik az egyensúlyérzékünk, a memóriánk és az alvásminőségünk.
A tanulmányt jegyző dr. Kimberly Gomer belgyógyász elmondta: az alvás még akkor is romolhat, ha nem közvetlenül lefekvés előtt iszunk alkoholt, hanem csupán kis mennyiségben fogyasztjuk el a nap folyamán. Ennek pedig az az oka, hogy már kevés alkohol esetén is elkezdi az alkoholbontást a máj, hogy megszabadítson bennünket a méreganyagtól, és ez a folyamat akár az éjszakai pihenés időszakáig is eltarthat.
Lelassítja a fogyást
Az elfogyasztott sör minden alkalommal közvetlenül a májba kerül, ám a szervezet nem képes az alkoholt tárolni, mivel méreganyagként kezeli, igyekszik minél előbb megszabadulni tőle, és energiaként raktározza el. Ez a fő oka annak, hogy a pluszkalóriákat bevivő alkoholfogyasztás lelassítja a fogyást.
Emésztési problémákat okozhat
Az alkohol már a gyomorban elkezd lebomlani, majd a folyamat folytatódik vékonybélben és a vastagbélben, melyek ezáltal irritációnak vannak kitéve, hiszen az alkohol a bélrendszerben elkezd felszívódni is. Ez pedig hatással lesz az elfogyasztott étel „feldolgozására”, ami hasi fájdalmat, puffadást és hasmenést okozhat.
Kutatás igazolja azt is, hogy az alkohol nagy mennyiségben fogyasztva bélgyulladást és egyéb más gyomor- és bélrendszeri, valamint májpanaszokat okozhat.
Továbbá az alkohol negatívan befolyásolhatja a bélben lévő baktériumokat, és áthatolhat a bélnyálkahártyán, így a szervezet még fogékonyabbá válik az alkohollal összefüggő betegségekre – beleértve az alkoholos zsírmájbetegséget is.
Ennek ellentmondóan, egyes kutatások, például a Molecules 2020-as tanulmánya azt sugallja, hogy a sör fermentált vegyületeinek köszönhetően ez az alkoholos ital különösen előnyös lehet a bélrendszer egészségére.
Vizet von el a szervezetből
A sörben lévő alkohol kiszáradáshoz vezethet, hiszen az alkohol megzavarhatja a veseműködést befolyásoló hormonokat. Egy tanulmány szerint azonban a mérsékelt sörfogyasztás, ha azt a nap folyamán vízivással is kiegészítjük, segíthet elkerülni, hogy dehidratáltak legyünk.
Növelheti a krónikus betegségek kockázatát
Nem jelenthető ki egyértelműen, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás, elsősorban a napi egy pohárka bor elfogyasztása hosszú távon jót tesz az egészségünknek, mondván, hogy számos krónikus betegség kockázatát csökkenti. Egy 2022-vizsgálat szerint ugyanis túlbecsülték az alkoholfogyasztás ezen előnyét, és nem vették figyelembe például a genetikai, az életmódbeli és a borfogyasztással kapcsolatos társadalmi-gazdasági összefüggéseket.
Ráadásul a túlzott alkoholfogyasztás növelheti a magas vérnyomást, a szélütés, a szívelégtelenség és még a szívizomzatot érintő rendellenesség, a kardiomiopátia kockázatát is. Összességében tehát ne próbáld a sörözést egészségügyi indokokkal alátámasztva mindennapi tevékenységeid sorába beiktatni: nem az alkoholtól leszel egészségesebb, sőt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés