Dr. Tőzsér Berta Mária háziorvos elmagyarázta, hogy melyek azok a tévhitek, amelyek még ma is élnek az emberekben a sebkezeléssel kapcsolatban. Elmondta, hogyan hatnak ezek valójában a sebre, és mit lehet tenni helyettük.
1. A legjobb a seb tisztítására hidrogén-peroxid vagy alkohol
A hidrogén-peroxidot régebben használták szennyezett, lepedékes sebek tisztítására, fertőtlenítésére, de ma már egyáltalán nem ajánlott a sejtölő hatása miatt. Az alkohol nagyon jó fertőtlenítő, azonban erős fájdalmat, csípő érzést okoz egy nyitott seb esetén, ezért a doktornő szintén azt ajánlja, hogy kerüljük el. Speciális, korszerű sebfertőtlenítőket lehet kapni a gyógyszertárakban, érdemes ezekből tartani otthon, és ezeket használni, ha baj történne.
2. Nedvesen kell tartani a sebet
Ebben van igazság, ugyanis a háziorvos elmondása szerint a sebek sokkal jobban gyógyulnak nedves környezetben. De ez nem vizet jelent, hanem speciális gélbevonatot, amit lehet speciális kötszer vagy sebkezelőgél formájában is a sebre tenni.
3. Fedetlenül kell hagyni sebeket
Nem kell fedetlenül hagyni, mert úgy sokkal könnyebben felülfertőződhet. A legjobb a steril, speciális kötszer addig, míg a hámosodás a seb egész felületén ki nem alakul.
4. A vaj jó égési sérülésekre
Dr. Tőzsér Berta Mária egyáltalán nem ajánlja, hogy bárki bármilyen sebre vajat kenjen. Felülfertőződik a seb miatta, mivel nem steril.
5. A sebtapasz alatt sok a baktérium
Előfordulhat, igen, hogy sok baktérium kerül a sebtapasz alá, ennek az lehet az oka, hogy nem a megfelelő ütemben végezték el a sebkezelést. Azonban, ha a seb jól van lekezelve, nem lesz ilyen probléma. Ehhez ugyanakkornban hozzátartozik az is, hogy a nem speciális kötszert naponta, speciális kötszert pedig 2-4 naponta kell cserélni. Ajánlott az orvossal megbeszélni, hogy hány naponta legyen kötéscsere.
6. A tengervíz támogatja a sebgyógyulási folyamatot
A háziorvos éppen az ellenkezőjét ajánlja, vagyis, hogy hámhiányos bőrrel ne menjünk be a tengerbe, ugyanis a tenger vize tele van különböző baktériumokkal, kórokozókkal, amik szintén felül tudják fertőzni a sebeket.
7. A sebek viszketnek gyógyuláskor
Bizonyos szintű viszketés tényleg lehet a sebgyógyulás jele, de ha a viszketéshez erős váladékozás, a seb kivörösödése társul, akkor az is a felülfertőződés jele lehet. Ebben az esetben érdemes minél hamarabb felkeresni a háziorvost vagy a sebészetet.
8. A kis sebeket nem kell kezelni
Ez az egyik legnagyobb tévhit, sajnos, sokan vagyunk vele úgy, hogy a kisebb sérülésekkel nem foglalkozunk, pedig egy fertőzés esetén a kisebb sebek is problémát okozhatnak. Egy kis seben keresztül is könnyedén bejuthatnak a baktériumok a szervezetbe, így egy egészen kis sebből akár halálos fertőzés is alakulhat ki, ha nem kezeljük.
Feltevések a sebkezelésről, amelyek nem tévhiten alapulnak
A sebtapaszt lassan kell lehúzni? Ezzel egyetért a háziorvos, mert így a már kialakult hámszigetek kevésbé sérülnek. Gyakran mondják azt is, hogy a lassú sebgyógyulás súlyos betegségek jele. Ez szintén igaz, pl. cukorbetegség esetén, vagy olyan betegségeknél, amikor folyamatosan szteroidot vagy immunszupressziós szereket kell kapnia a betegnek. Ezekben az esetekben sokkal lassabb szokott lenni a a sebgyógyulás. Ha valaki ilyen betegségekben szenved, már egészen kis seb esetén is értesítse a háziorvosát, és kérjen segítséget, mert sajnos egy elhanyagolt kis seb óriási problémákat okozhat később. Figyelni kell ezekre is, és megelőzni a nagyobb bajt, ami akár amputáció is lehet.
Több mint ezer évig élt Kínában a lábelkötés hagyománya, amely során a nők rengeteg fájdalom és szenvedés árán torzították el a lábfejüket. Hihetetlen, de még ma is élnek olyanok, akik átmentek ezen a szörnyű folyamaton. Kattints ide, hogy többet tudhass meg a témáról.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés