Így mérgeznek meg szép csendben a ruháidon lévő vegyszerek

GettyImages-1372559778
Olvasási idő kb. 5 perc

A ruhák gyártásához felhasznált vegyszereknek a kutatások súlyos egészségkárosító hatásokat tulajdonítanak.

A használati tárgyaktól kezdve a kozmetikumokon át egészen az élelmiszerekig bezárólag a vegyi anyagok életünknek szinte minden területét körülveszik. Sajnos ezalól ruháink sem jelentenek kivételt. Mutatjuk, hogy milyen vegyszerek lehetnek bennük, és pontosan milyen ártalmakat okozhatnak.

Miért lehetnek vegyszerek a ruhákban?

Kelly Johnson-Arbor toxikológus orvos szerint az olcsó divatruházatokat gyakran fejlődő országokban gyártják, ahol a káros vegyi anyagok ruhaipari alkalmazására nem feltétlenül vonatkoznak szigorú szabályok. A MRSL-listához, vagyis a gyártás során korlátozott anyagok listájához pedig, amelynek célja a veszélyes vegyi anyagok visszaszorítása, a világ nagy ruházati márkáinak mindössze 26 százaléka tartja magát.

Talán fel sem merül benned, hogy a ruha, amit kinéztél, vegyszereket tartalmazhat
Talán fel sem merül benned, hogy a ruha, amit kinéztél, vegyszereket tartalmazhatHalfpoint Images / Getty Images Hungary

Ez azt jelenti, hogy bár az Európai Unióban 33 vegyszer korlátozás alá esik, neked is lehetnek olyan holmijaid, amelyek potenciálisan káros vegyületeket tartalmaznak.

Ruháink 80 százalékát ugyanis EU-n kívüli területeken gyártják.

Milyen vegyszerekről van szó?

A gyártók sok esetben ólmot használnak a szövetek festésére, kiváltképpen az élénk színek létrehozására – hívta fel a figyelmet Trevor Cates természetgyógyász, a Natural Beauty Reset című könyv szerzője. A Colorado Public Interest Research Group tanulmánya szerint jellemző az úgynevezett PFAS-ok ruhaipari alkalmazása is, amelyek bevonatként kerülnek a vízálló, foltálló vagy légáteresztő ruhákra. A vízálló termékekben és más szintetikus szövetekben előfordulhatnak a ftalátok is, melyeknek célja, hogy puhábbá és rugalmasabbá tegyék az anyagot.

Ez a három vegyszer fokozott aggodalomra adhat okot.

Mennyire veszélyesek?

Az Environmental Science and Pollution Research International tanulmánya alapján a ruházatból származó vegyszerek a bőrünkön keresztül felszívódhatnak, majd felhalmozódhatnak testünkben. Lássuk, hogy az egyes anyagok milyen veszélyeket rejtenek magukban.

Ólom

„Az ólom egyértelműen káros egészségügyi hatásokkal bír, és akár fejlődési rendellenességeket is kiválthat” – figyelmeztetett dr. Johnson-Arbor.

Dr. Cates megjegyezte, az ólom azért is veszélyes, mert nehézfém lévén elraktározódhat vérünkben, szöveteinkben és csontjainkban, ami krónikus tüneteket, hasi fájdalmat, székrekedést, memóriakiesést, hányingert és depressziót okozhat, sőt összefügghet a meddőséggel, illetve a magas vérnyomás, a vesebetegségek és a szívbetegségek megnövekedett kockázatával is.

Ezek a tünetek az életkor előrehaladtával súlyosbodhatnak – különösen a nők esetében.

Amikor ugyanis a menopauza után az ösztrogénszint csökkenni kezd, a csontok állapota romlásnak indulhat, melynek eredményeként a belsejükben tárolt ólom felszabadulhat a véráramban.

Mindig érdemes ellenőrizni a címkén, hogy a ruha milyen anyagból készült
Mindig érdemes ellenőrizni a címkén, hogy a ruha milyen anyagból készülttommaso79 / Getty Images Hungary

PFAS-ok

Az örökkévaló vegyszerekként emlegetett PFAS-ok a környezetben szinte soha nem bomlanak le, és hosszú ideig megmaradnak az emberi szervezetben is, ahol hormonzavarokat okozhatnak. Ez lehet az oka annak, hogy a hormonális egyensúlyhiány jelei – melyek között a fiatal fiúk mellfejlődése, a menstruációs zavarok jelentkezése, illetve a pajzsmirigy-betegségek, valamint a mell- és prosztatarák gyakoribb előfordulása is szerepel – egyre szélesebb körben tapasztalhatók.

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) hozzáteszi, a kutatások azt mutatják, hogy a PFAS-expozíció magas koleszterinszintet, alacsony születési súlyt, májenzimváltozásokat, illetve a preeklampszia (vagyis a terhes nőket veszélyeztető magas vérnyomás), valamint a gyermekeket érintő vese- és hererák fokozott kockázatával járhat együtt.

Ftalátok

A ftalátok a PFAS-vegyületekhez hasonlóan az endokrin rendszert károsítják. Dr. Johnson-Arbor kiemelte, hogy ugyan van még mit tanulnunk ezekről az anyagokról, de egy 2022-es tudományos áttekintés megalapozottnak találta, hogy a ftalátoknak való kitettség összefügghet az alacsony spermaminőséggel, a gyermekkori asztmával és az idegrendszer fejlődési problémáival.

A kutatók hozzátették, mérsékelt bizonyítékok állnak rendelkezésre arra vonatkozóan is, hogy a ftalátok növelhetik az alacsony születési súly, az endometriózis, az alacsony tesztoszteronszint, az ADHD, a 2-es típusú cukorbetegség, továbbá a mell- és méhrák kockázatát.

Mire figyeljek a ruhavásárlásnál?

A szakemberek azt tanácsolják, hogy lehetőség szerint keresd a fenntartható márkákat, amelyeknél a ruhák előállításához természetes szöveteket, például pamutot, lent, kendert, selymet vagy bambuszt használnak, és ha nem akarsz vegyszerekkel érintkezni, kerüld a „foltálló”, „vízálló” és „zsugorodásgátló” tulajdonságokkal ellátott anyagokat. Emellett fontos, hogy első viselésük előtt mindig mosd ki az új ruhákat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek