Reggel méreg, este orvosság ez a népszerű zöldség

GettyImages-1349225226

Reggel méreg, este orvosság a népi hagyományok szerint egyik legkorábban termő, tavaszi zöldségfélénk, a retek. De vajon igaz ez a mondás?

Bár a mondás szerint az éhgyomorra fogyasztott retek káros az egészségre, ma már tisztában vagyunk vele, hogy sok egyéb népi bölcsességgel szemben ennek nincs semmiféle tudományos alapja. Retket enni bármikor szabad.

Míg télen a fekete retek és a jégcsapretek fogyasztása segíti szervezetünk vitaminraktárait, a tavasz kezdetét követően már a harsogóan piros, hónapos verzióját is szüretelhetjük. 

A retek minden napszakban egészséges
A retek minden napszakban egészségesJena Ardell / Getty Images Hungary

A piros retek igazi tavaszi zöldség

Annak ellenére, hogy az elmúlt években már telente sem kellett lemondanunk a piros gyökérzetű hónapos retekről, az igazi szezonja csak most kezdődik. 

A keresztesvirágzatúak családjába tartozó retek közeli rokonságban áll a káposztával, karfiollal, kelbimbóval, brokkolival és karalábéval is. Őshazája valószínűleg Délkelet- vagy Közép-Ázsiában volt, azonban könnyű termeszthetősége és egészségügyi előnyei miatt az egész világon gyorsan elterjedt. Az ókori görögök és rómaiak is használták már gyógyászati célra. 

Az egész világon kedvelt retekfajták szezonja eltérő, így egész évben friss gumókhoz juthatunk attól függően, melyiket választjuk. Ősszel és télen a fekete és jégcsapretek, tavasszal és nyáron pedig a már említett, színpompás hónapos retkek teremnek, melyeket piros, sárga és rózsaszín verzióban is ültethetünk, hazánkban leginkább az erőteljesebb színűekkel találkozhatunk a boltok polcain. 

A retek számtalan formában terem
A retek számtalan formában teremLouise Beaumont / Getty Images Hungary

Apró vitaminbomba

A retek alacsony energiatartalmú, glikémiás indexe is minimális, de vitaminokban, ásványi anyagokban, fitonutriensekben és élelmi rostokban gazdag idényzöldség, így bármely diétában megállja a helyét. Nagyobb mennyiségben tartalmaz kalciumot, magnéziumot, káliumot, vasat, A-, C-, B-, K-vitaminokat, flavanoidokat, illetve glükozinátokat. Ezeknek a vegyületeknek köszönhetően kifejezetten jó hatással van az egészségünkre.

A népi bölcsességgel ellentétben ráadásul reggelire is ehetjük, azonban az illóolajaira érzékenyeknél enyhe puffadást, gyomorégést és görcsöket is kiválthat. Valószínűleg eme kellemetlen, járulékos tünetek szülték a címben is említett mondást. A fenti kellemetlenségek viszont nem az üres gyomortól vagy a napszaktól függnek, pusztán egyéni érzékenységtől. 

Egészségügyi előnyei jóval túlmutatnak azon, hogy némelyeknek kellemetlenséggel jár a fogyasztása. Rosttartalmának köszönhetően a piros – és egyéb – retekfajták serkentik az emésztést, jótékonyan hatnak a máj és az epe működésére, a méregtelenítő folyamatokat is támogatja a retekfogyasztás.

A reteknek nem csak a gyökere, a levele is egészséges
A reteknek nem csak a gyökere, a levele is egészségesThomas Barwick / Getty Images Hungary

Az epe jó barátja a retek

Sárgaságra is kiváló megoldás a májműködést serkentő tulajdonságai miatt. A koleszterinszintet is képes kordában tartani, ráadásul az epekövek kialakulását is meggátolja

A piros retekben található vitaminok és antioxidánsok az immunrendszernek is jót tesznek, antioxidáns-tartalma pedig segít a sejteket érintő oxidatív stressz káros hatásai elleni védekezésben.

A retket érintő, rákbetegségek megelőzésével foglalkozó tanulmányok szerint a máj-, a vastagbél-, az emlő-, a méhnyak-, a prosztata- és a tüdőrák ellen is hatékony lehet a retek gyökerének fogyasztása. A retek levélkivonatát a mellrák ellen vizsgálták sikerrel. A reteklevél fogyasztása ráadásul a gyökérnél sokkal magasabb vitamin- és rosttartalma miatt is előnyös, például székrekedés esetén. Egy 2008-as, patkányokon végzett tanulmány megállapította, hogy a friss reteklé segíthet megállítani a gyomorfekély kialakulását is. 

Mivel természetes gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik RsAFP2 nevű fehérjéjének köszönhetően, képes megállítani a fertőzéseket okozó gombák szaporodását is. 

Retket enni tehát nem csak este, reggel is érdemes, ha pedig kellően bátrak vagyunk, akár egy balkonládában is megpróbálkozhatunk a termesztésével.

Ha érdekel, hogyan juthatsz friss zöldséghez otthon egész évben, ezt a cikkünket ajánljuk neked

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek