Gyakran vannak rémálmaid? Ijesztő betegség jele lehet

alvas-remalom-felriad
Olvasási idő kb. 4 perc

Mindenki szokott időről időre rosszat álmodni, sokszor nem is társítunk semmilyen jelentést a nyugtalan álmunknak. Előfordul azonban, hogy a rémálmunk igen komoly egészségügyi problémára hívja fel a figyelmet, ezért fontos, hogy ne vegyük félvállról.

Az emberi agy az egyik legkülönösebb dolog a világon, számtalan kutatásnak vetették már alá, és a tudósok egyik célja, hogy felfedezzék, milyen lenne, ha száz százalékban használnánk ezt a különleges szervünket. A városi legenda szerint még az öt százalékát sem alkalmazzuk, de már ez a kis mennyiség is óriási dolgokra lenne képes.

Egy friss kutatás kimutatta, hogy azok, akik rendszeresen kínlódnak éjszakánként rémálmoktól, nagy valószínűséggel autoimmun betegségben szenvednek.

Rémálmokkal küzdöttek diagnózisuk előtt a lupuszos betegek

A Cambridge Egyetem professzora nemrégiben publikálta kutatását, amelyben kifejtette, a rémálmok igenis jelezhetnek autoimmun-betegséget. Melanie Sloan több mint 650 lupuszban szenvedő beteget kérdezett meg, akiknek nagy része beszámolt nyugtalan éjszakákról. Elmondásuk szerint, a diagnózisukat megelőző egy évben gyakran küzdöttek rémisztő, zavaros és egyenesen kegyetlen álmokkal.

A durva, horrorisztikus rémálmok egy durva betegség előjelei is lehetnek
A durva, horrorisztikus rémálmok egy durva betegség előjelei is lehetnekNick Dolding / Getty Images Hungary

Ezek az élénk, valóságosnak tűnő álmok nemcsak autoimmun-betegséget, de Parkinson-kórt és demenciát is jelezhetnek, de ezek a betegségek szintén az immunrendszer kimerültségéből, elgyengüléséből fakadnak.

Régóta tudjuk, hogy az álmodásban bekövetkező változások a fizikai, neurológiai és mentális egészség változását jelezhetik, és néha a betegségek korai jelzői lehetnek

fogalmazott Guy Leschziner, a londoni St. Thomas Kórház orvosa. Kiemelte, ez a kutatás újabb bizonyíték arra, hogy a lupuszgyanús betegek alvásának megfigyelése is hasznos lehet a klinikusok számára.

Jennifer Mundt, a Northwestern Egyetem alváskutató professzora szerint azért hatalmas előrelépés ez a kutatás, mert korábban csak a PTSD-vel hozták összefüggésbe az alvászavarokat. Kiemelte, már arra is fény derült, hogy azokat is kínozhatják rémálmok, akik átestek a Covidon.

Napközben is lehetnek rémálmaink

Na de milyen rémálmokra kell gondolnunk? Az igazság az, hogy nemcsak éjjel, alvás közben történhetnek ezek, hanem napközben is, amikor ébren vagyunk. Ezek az úgynevezett „daymare”-ek, vagyis álomszerű hallucinációk. Azok a betegek, akik tapasztaltak ilyesmit, az Alíz Csodaországban meséhez hasonlították élményeiket.

A rémálmokról érdemes konzultálni egy orvossal, ha azok hosszú idő után sem szűnnek meg
A rémálmokról érdemes konzultálni egy orvossal, ha azok hosszú idő után sem szűnnek megTero Vesalainen / Getty Images Hungary

Az éjjeli rémálmok többeknél abban voltak azonosak, hogy valamilyen brutális dolog történt velük. Egyesek azt mondták, gyilkosságokról álmodtak, mások olyasmikről számoltak be, hogy az emberekről levált a bőrük. Kevésbé kegyetlen álmokról is meséltek, volt, aki azt álmodta, hogy nem kap levegőt, vagy azt, hogy valaki a mellkasán ül, és így megfullad.

Sloan elmondta, az teljesen normális, ha néha vannak rémálmaink, akkor kell konzultálni egy orvossal, ha ezek a rémálmok túl intenzívek, nyugtalanítóak, és más tünetek is kapcsolódnak hozzájuk, mint például a fejfájás. A professzor szerint ezek a tünetek elvezethetik a klinikusokat az autoimmun-betegséghez.

Van egy gusztustalan szokás, amit sokan csinálnak, pedig Alzheimer-kórt is okozhat. Ebből a cikkünkből megtudhatod, mi az.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek