Egy különösen jó alvó barátom arról számol be, sajnál reggelente felébredni, annyira jó és intenzív, valósághű és élménygazdag alternatív életet él alvás közben álmában, míg az éjszakákat álmatlanul átforgolódó ismerőseim szinte pezsgőt bontanak, ha átalszanak egy éjszakát, és szokatlan jelenségként kipihenten ébrednek(!) reggel az ágyban.
Jó éjszakát! Aludj jól! Szép álmokat!
Attól már lehet nagyon jó egy éjszaka, ha pihentető alvást kínál, amire még nagyobb esély van, ha közben szépet álmodunk. Ezt kisebb-nagyobb mértékben mi magunk is tudjuk tudatosan terelni. Természetesen segít, ha nem fogyasztunk elalvás előtt koffein- vagy alkoholtartalmú italokat, nem eszünk nehéz ételeket, nem nézünk felzaklató filmeket, a szakemberek ugyanakkor tudományos megalapozottsággal azt tanácsolják, elalvás előtt vezessük le a felgyülemlett stresszt. Elevenítsük fel napunk kellemes mozzanatait, hallgassunk kikapcsoló komolyzenét, gyakoroljunk valamilyen, számunkra hatékony meditatív rutint, amellyel kiegyensúlyozott lelkiállapotba tudunk kerülni.
Ez nem sikerül egyformán mindenkinek, sőt. A tudomány most azt is megállapította, hogy a nők gyakrabban élnek át rémálmot alvás közben, mint a férfiak, és erre az eredményre nem csak az a különbség vezetett, hogy a nők esetleg sűrűbben is képesek visszaemlékezni álmukra.
Ez a rémálom valójában
Tekintettel dr. Nereida Gonzalez-Berrios, álomelemzéseket tanulmányozó pszichiáter tudományos magyarázatára, miszerint a rémálmok az ember legbelsőbb és legmélyebb félelmeinek kivetülései, aggodalmaink megnyilvánulásai, azok gyakorisága összefügg a való életben átélt szorongásaink mértékével, mennyiségével. Az efféléknek jobban kitett rétegeket inkább sújtják a negatív jelenségek álmukban jelentkező tükörképei is.
Társadalmi elvárás
A pszichiáter azt is hangsúlyozza, hogy a nőkre nagyobb társadalmi elvárások nehezednek, amelyeknek megpróbálnak megfelelni, de ehhez sokszor elfojtják saját érzelmeiket. Emellett a bántalmazás és az erőszak minden formájának is kiszolgáltatottabbak a szakember szerint, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy többször éljenek át hasonló jelenségeket álmukban is.
Kiszolgáltatottság, diszkrimináció
Ellie Borden pszichoterapeuta is alátámásztja a fentieket, illetve kiegészíti azokat a nőket érő diszkrimináció, tehetetlenség és kiszolgáltatottság átélésének kényszerével, amely alvás közben olyan álmokban mutatkozik meg, mint az üldöző előli menekülés, egy támadás áldozatává válás, zuhanás valamilyen magaslatról, esetenként vízbe fulladás.
Hormonális változás
A nők életük során többször vannak kitéve radikális hormonális változásoknak, mint a férfiak. A mindkét nemet érintő serdülőkor utáni változásokat követően a nők havi ciklusuk során, majd pedig (minden) várandósság alatt és után, valamint a menopauza idején is jelentős hormonális átalakuláson mennek keresztül, ami hatással lehet az alvás minőségére és az esetleges rémálmok gyakoriságára Matthias Dettmann pszichológus szerint.
Gyógyszerek
Dr. Abhinav Singh, az Indiana Sleep Center orvosi igazgatója összefüggést talált bizonyos antidepresszáns gyógyszerek, az alkoholfogyasztás mértéke és a rémálmok gyakorisága között, illetve megerősítette az érzelmi és fizikai traumák közvetlen hatását az álmokra.
Az életkor nemtől függetlenül számít
Összefüggés van az életkor és a rémálmok gyakorisága között is: gyermekkorban sűrűbben tapasztalható a rossz álmok jelensége. Kimutatták azt is, hogy azok a gyerekek, akik rendszeresen küzdenek rémálommal, azoknál felnőttkorukban nagyobb eséllyel alakulhat ki demencia és Parkinson-kór is.
Sovány vigasz
Gyötörjön a rémálom akár férfit, akár nőt, egy aprócska vigasszal még a tudományos élet illusztris kutatói is szolgálhatnak e téren, ez pedig annak ígérete, hogy a rémálmok mennyisége az életkor előrehaladtával csökkenő tendenciát mutat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés