7 módszer, hogy ne kínozzon a reflux

GettyImages-1464636574
Olvasási idő kb. 4 perc

Ha nem teszel valamit a reflux ellen, akár komoly egészségügyi problémákkal is szembe kell majd nézned.

„Ég a gyomrom!” Hányszor hallottuk ezt a nagyszüleinktől, és már nyúltak is a szódabikarbónáért. A Semmelweis Egyetem adatai szerint Magyarországon minden negyedik ember küzd a refluxszal, azaz a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom nem működik megfelelően, emiatt a gyomorsav, illetve az epeváladék visszafolyik a nyelőcsőbe. 

Fülfájás is lehet a jele

A reflux tünetei nem mindig egyértelműek; sokszor mellkasi fájdalommal vagy akár fülfájással is jelentkezhet, de általában gyomor- és nyelőcsőégést, nyelési nehézséget, savfelböfögést, puffadást okoz. Ha hosszú távon nem kezeled, és nem változtatsz az életmódodon, a refluxnak asztma, krónikus hörghurut is lehet a következménye, de – ha huzamosabb ideig fennáll – akár gége- vagy gyomorrákot is okozhat.

Vannak olyan tünetek, amelyek esetében nincs lehetőség mérlegelni, hanem azonnal orvoshoz kell fordulni. Ilyen például, ha fáj a nyelés, ha hányinger vagy hányás lép fel, vagy ha indokolatlanul fogyni kezdesz.

A refluxot okozhatják életmódbeli problémák, illetve komoly befolyásoló tényező az állandó stressz is. Tartós refluxot eredményezhet a dohányzás, vagy ha valaki passzív dohányzásnak van rendszeresen kitéve, ha sokat eszik – főleg lefekvés előtt –, ha tartósan szed ibuproféntartalmú gyulladáscsökkentő gyógyszert. Szintén jelentkezhet elhízottság és terhesség esetén is a túlzott mértékű gyomorsav, de az évek előrehaladtával is egyre gyakoribb.

Az állandó stressz növelheti a reflux esélyét
Az állandó stressz növelheti a reflux esélyétWestend61 / Getty Images Hungary

Amiről jobb, ha lemondasz

A reflux megelőzéséhez, illetve visszaszorításához elengedhetetlenül fontosak az életmódbeli változtatások. Az evés például ne sietve történjen, hanem többször, kis adagokban, jól megrágva a falatot. Savat okozhat az édesség, a szénsavas italok, a kávé és a bor is, de a túl fűszeres és nagyon meleg, zsíros étel szintén. Ezeket mindenképpen érdemes elkerülni. Segíthet még a megfelelő mennyiségű folyadék – természetesen, nem szénsavas üdítő –, illetve a savmegkötő, magas rosttartalmú ételek fogyasztása, mint például a köles vagy a korpa, illetve meglepő módon a tej is. 

Fűszeres ételek és bor; jobb, ha elfelejted, ha problémád van a gyomorsavaddal
Fűszeres ételek és bor; jobb, ha elfelejted, ha problémád van a gyomorsavaddalkarandaev / Getty Images Hungary

Ezeket fogyaszd reflux ellen

1. Szódabikarbóna

Nagymamáink szódabikarbónája valóban használhat; képes ugyanis semlegesíteni a gyomorsavat. Ehhez egy teáskanál szódabikarbónát keverj el alaposan egy pohár vízben, és lassan kortyold el. Bár jól működik, a szakértők nem javasolják, hogy túl gyakran használd, inkább – ha visszatérő a probléma – kérd az orvosod segítségét. 

2. Édesgyökér

Egy 2017-ben készült kutatás szerint az édesgyökér-készítmények enyhítik a gyomorégést. Ugyanakkor a növény megemelheti a vérnyomást, csökkentheti a szervezet káliumszintjét, és bizonyos gyógyszerek is kevésbé hatásosak lehetnek, ha édesgyökeret használsz, ezért nem érdemes hosszú távon ezzel kezelni a refluxos tüneteidet.

3. Almaecet

Kis mennyiségű, hígított almaecet – refluxos betegek beszámolója alapján – csökkenheti a gyomorégést, ugyanakkor ezt tudományosan még nem támasztották alá.

4. Rágógumi

A rágógumi serkenti a nyáltermelést, így segít felhígítani és kiüríteni a gyomorsavat a nyelőcsőből. Egy 2015-ben készült tanulmányban arra a megállapításra jutottak, hogy ha étkezés után fél órával cukormentes rágót rágsz, az csökkentheti a gyomorégést.

5. Gyömbér

A gyömbért a kínai orvoslás igen sokrétűen alkalmazza, így többek között a gyomorsav okozta émelygés enyhítésére is javasolják. Sokat azonban nem szabad belőle fogyasztani, mert gyomorproblémákat okozhat.

6. Aloe vera

Az Aloe vera szirupot keverd vízbe vagy gyümölcslébe, és kortyolgasd el. Egy 2015-ben készült tanulmány szerint enyhíti a reflux tüneteit.

7. Emésztőenzimekben gazdag ételek

Hogy megelőzd a túlsavasodást, étkezés előtt fogyassz emésztőenzimekben gazdag ételeket, mint például a banán, az ananász, a kefir vagy az avokádó. 

Reflux ellen kis mennyiségben a gyömbér is használ
Reflux ellen kis mennyiségben a gyömbér is használWestend61 / Getty Images Hungary

Ha szeretnéd tudni, mit vethetsz be a gyomorproblémáid ellen, olvasd el ezt a cikkünket is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek