Sokan nem is gondolnák, hogy rákra is gyanakodhatnak, ha elkezdenek mozogni a fogaik és állkapocsfájdalmat tapasztalnak. Gyakorta kezelik ezeket a tüneteket foghúzással, de az nem szokta megszüntetni a fájdalmat és a duzzanatot. A legjobb ilyen esetben egy CT-vizsgálatot készíteni, amely kimutatja a rákos elváltozást.

Cikkünkben neurológus árulja el, mikor kell a fejfájás mögött agydaganat lehetőségére is gondolni.
Tovább olvasomRák jele lehet az állkapocs fájdalma
Egy konkrét orvosi eset leírása jelent meg az Australian Dental Journalban: a szakértők által publikált írás szerint egy 76 éves férfi mozgó fogakkal és állkapocsfájdalommal fordult fogorvoshoz. A betegnek ki is húzták a fogát, a kezelés után azonban az állkapcsa még hetekig duzzadt maradt. A további vizsgálatok megerősítették, hogy az elváltozás egy másodlagos daganat volt, amely a prosztatájából terjedt át.

A prosztatarák, akárcsak sok más daganat, képes áttétet képezni az állkapocsban. Ennek az az oka, hogy ez a terület gazdag vérellátással és aktív csontvelővel rendelkezik, amely kedvező helyszín az áttétes ráksejtek megtelepedéséhez és növekedéséhez.
Daganatra gyanakodhatnak a fogorvosok
A szakértők kiemelik, hogy a fogorvosoknak figyelniük kell a rák jeleit az ellenőrzések során. Ha a fogászati problémák néhány héten belül nem oldódnak meg, különösen idősebb betegeknél, akkor érdemes tumorra gyanakodni és elvégezni a megfelelő vizsgálatokat.

Kiderült, hogy melyik az az életkor, amikor leginkább ki vannak téve az emberek a rákos megbetegedéseknek.
Tovább olvasomAz állkapocsrák ritka típusú fej- és nyakdaganat, amely általában akkor alakul ki, ha a szájrák átterjed az állkapocsra, de más testrészekről is átterjedhet. Ezek kétszer nagyobb valószínűséggel alakulnak ki a férfiaknál, mint a nőknél, az átlagos diagnosztikai életkor 64 év.
A betegek valamivel több mint 20 százaléka 55 év alatti.
A fő tünetek közé tartozik a fájdalom vagy duzzanat az ínyben és az állkapocscsontban, a fogak kilazulása, az íny rossz gyógyulása fogászati beavatkozások után, valamint az állkapocs zsibbadása. Korai stádiumban gyakran alig észrevehető, de ilyenkor jelentkezhet fehér vagy piros folt az ínyen, a nyelven vagy a szájnyálkahártyán, valamint vérzés vagy fájdalom a szájban.
További tünetek még:
- új vagy fokozódó fájdalom,
- fájdalom nyeléskor,
- csomó a nyakban,
- fülfájás,
- beszédváltozás,
- szájsebek, amelyek három héten belül nem gyógyulnak be.
Jelenleg az állkapocsrák ötéves túlélési aránya 68 százalék, azonban ez a daganat típusától is függ. Míg néhány rosszindulatú tumor hajlamos agresszív viselkedésre, más típusok lassabban növekednek. A korai diagnózis és kezelés lehetővé teszi, hogy még azelőtt gyógyítsák ezeket, hogy elterjednének. Ez a betegség gyakran visszatér, vagyis kiújul, ezért gyakori ellenőrzést igényel.

Ezek okozhatnak áttéteket
Az állkapocsrák sokszor kiterjedt betegség bizonyítéka, vagyis amikor megjelenik, legtöbbször már testszerte áttétek képződtek. Az átlagos túlélési idő ebben az esetben 7 hónap. Az esetek közel egynegyedében az állkapocsrák volt az első jele egy rejtett, távoli helyen lévő rosszindulatú daganatnak.
A leggyakoribb elsődleges daganatok, amelyek áttéteket okozhatnak:
- férfiaknál: tüdő, vese, máj és prosztata,
- nőknél: emlő, női nemi szervek, vese, vastagbél, végbél.
Amint egy elváltozást áttétként azonosítanak, a primer daganat helyét klinikai, radiológiai és szövettani vizsgálatokkal határozzák meg.
Egy új kutatás találhatott egy egyszerű és fájdalommentes módot a tüdőrák kimutatására – ismerd meg a módszert az alábbi cikkünkből.

Egy új kutatás szerint a vizelet segíthet időben kimutatni az egyik leggyakoribb rákot.
Tovább olvasom