A 64 éves nő azután kereste fel a tajvani városi kórház fül-orr-gégészeti osztályát, hogy 4 napon át furcsa kattogó, susogó hangokat hallott a bal fülében, amelyek már az elalvásban is akadályozták. Az orvosok a vizsgálat során meglepve tapasztalták, hogy a külső hallójáratot a dobhártyával összekötő járatban egy apró élőlény tanyázik.
Pókot találtak a nő fülében
Bizony, a nő fülében egy pók lakozott. A szakemberek először azt hitték, hogy kettő, de az egyik az ízeltlábú levedlett külső vázának bizonyult.
Nem érzett fájdalmat, mert a pók nagyon kicsi (körülbelül 2-3 milliméter hosszú) volt.
A The New England Journal of Medicine című folyóiratban megjelent esetleírás nem tért ki a pók fajtájára, ahogy arra sem, hogy miként kerülhetett a nő fülébe. Bár ilyesmi ritkán történik, néha dokumentálnak olyan eseteket, amikor pókok vagy rovarok másznak be az emberek fülébe. Sőt, valójában az orvosok által
a külső hallójáratban talált idegen tárgyak 14–18 százalékát élő rovarok teszik ki.
Ennek az lehet az oka, hogy a sötét és meleg üreg vonzó közeget jelenthet számukra. A pókos incidens kapcsán megkérdezett dr. David Kasle fül-orr-gégész specialista megjegyezte, az ezen a területen dolgozó orvosok pályafutásuk során legalább tíz poloskát, rovart vagy ízeltlábút találnak a betegek hallójárataiban, ugyanakkor szerinte, ami a tajvani nővel történt, az különösen szokatlan és nyugtalanító.
Így távolítják el a betolakodókat
Dr. Tengchin Wang, a tajvani kórház fül-orr-gégészeti osztályának igazgatója elmondta, ugyan már korábban is látott különféle rovarokat – például hangyákat, molylepkéket és csótányokat – emberek fülében, de soha nem találkozott olyan pókkal, amelyik valakinek a hallójáratában vedlette volna le a külső vázát.
A woman with hypertension presented to the clinic with a 4-day history of abnormal sounds in her ear. On examination, a small spider was seen moving within the external auditory canal of the left ear. The molted exoskeleton of the spider was also present. https://t.co/dye2sbbiL9 pic.twitter.com/SfeNBBGQS8
— NEJM (@NEJM) October 25, 2023
Az orvos és csapata végül egy vékony csővel, egy úgynevezett kanüllel szívta ki a pókot és vázát a nő füléből, akinek ezután a tünetei is elmúltak. Nagyobb pókok vagy rovarok esetében az eljárás annyiban módosul, hogy a behatolót helyi érzéstelenítővel semlegesítik, megelőzve, hogy esetleges mozgásával károkat okozzon a fül szerkezetében. Folyadékot azonban soha nem használnak ilyen célra, tekintettel arra, hogy a dobhártya megsérülhet.
Wang azt tanácsolta, hogy bárki, aki a tajvani nőhöz hasonló tüneteket tapasztal, feltétlenül forduljon orvoshoz, még akkor is, ha úgy gondolja, hogy az élőlény már távozott, mert – ahogy a mellékelt példa is mutatja – félő, hogy a fülben marad a külső váza vagy akár a csápja.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés