Hacsak nem kékpenészes sajtról vagy nemes penészes héjú szalámiról van szó, semminek nincsen helye a hűtődben, amin megjelenik ez a fehér réteg. A penészes ételről spórák és mikotoxinok kerülhetnek környezetedbe, amelyek azon túl, hogy allergiát provokálhatnak, meg is betegíthetnek. A mikotoxinok olyan méreganyagok, amelyek rendszeresen szervezetedbe jutva vese- és májbetegséget vagy akár daganatos megbetegedést is okozhatnak: érdemes tehát elkerülni az ezekkel való kapcsolatot.
Nem minden penész rossz
A penicillium nevű gomba felel a penészes sajtokon található kéregért: ez a fehérpenész teljesen ártalmatlan az egészségünkre, viszont a sajtok és szalámik érlelésére használt penicilliummal nagyjából véget is ér az a rövidke felsorolás, amely az ártalmatlan penészfajtákat bemutatja.
Ártalmas penészből van jó pár, de ha a hűtőben látsz penészes ételt, ne a mikrobiológiai besorolás érdekeljen, hanem az, hogy mihamarabb megszabadulj tőle.
Sajnos a hűtő ideális környezetet nyújt a penészesedés kialakulására: hűvös, nedves és sötét, megvan benne minden, ami a gombáknak kell. Ha már ott a penész, a terjedés pofonegyszerű: a spórák a hűtődben keringő levegő szárnyán ételről ételre szállhatnak, így lehetséges az, hogy terjedni kezd a gomba. Amellett, hogy egyik ételről a másikra viszi át a spóra a penészt, a hűtő polcain vagy falain is megtelepedhet a gomba.
A hűtőt nagyon kedvelik a gombák
A penészesedés veszélyének azok az ételek vannak a legnagyobb eséllyel kitéve, amelyek nedvességtartalma magasabb: ne lepődj meg tehát azon, hogy a zöldségek és a gyümölcsök közül az uborka, a paradicsom és a citrusfélék fehérednek ki a leghamarabb. A tej, a tejszín, a joghurt, a vaj és a lekvár is könnyen penészedhet, akárcsak az olyan porózus szerkezetű, puha ételek, mint a kenyér, a pizza vagy a sütik. Dobd ki ezeket a lehető leggyorsabban, ha penész jeleit látod rajtuk.
Sokakban merül fel ugyanakkor annak a kérdése, hogy vajon nem elegendő-e egyszerűen levágni a penészes részt, lekanalazni a lekvár legfelső rétegét? Nem szívesen dobunk ki ételt, de ez a fajta maradékmentés sem a legokosabb hozzáállás minden esetben. Megpróbálni is legfeljebb a nagyon alacsony nedvességtartalmú ételek esetében lehet a módszert – tehát
az épp csak penészes joghurt, dzsem vagy pesto bizony már nem étel, hanem szemét.
Így előzd meg
Felmerülhet a kérdés: mit tehetsz annak érdekében, hogy minél kisebb eséllyel telepedjen meg hosszasan a penész a hűtőben? A következőket érdemes követni ennek érdekében:
- Az ételeket lehetőség szerint zárható dobozban vagy légmentesen záró zacskóban tedd a hűtőbe.
- Néhány hetente nézd át a hűtőd tartalmát.
- Két-három havonta alaposan fertőtlenítsd hűtődet a megfelelő vegyszerekkel.
- A kisebb lukakat, nehezen elérhető részeket kis kefékkel és spray használatával tisztítsd ki.
Ha ezeket megtetted, jó eséllyel megelőzted a penészesedés kialakulását – a fürdőszoba lehet a következő helyiség, ahol teszel ez ellen!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés