Az óvszerekkel kapcsolatos tudatosság és oktatás minden szexuálisan aktív korosztály számára fontos. Ebben a cikkben 8 olyan, kutatáson és statisztikán alapuló információt gyűjtöttünk össze, amelyek formálhatják a szexuális biztonsággal kapcsolatos hiedelmeidet. Arra biztatunk, hogy olvass el minél több hiteles forrásból származó ismeretanyagot, hogy magabiztosan és felhőtlenül tudd élvezni a szexuális együttléteket.
8 fontos tudnivaló az óvszerekről
1) Túlbecsült hatékonyság
Tökéletes használat esetén az óvszer 98%-os hatékonysággal nyújt védelmet a teherbe eséstől. Az emberi hibafaktor azonban közrejátszik: ha az átlagfelhasználót vesszük alapul, akkor az óvszer hatékonysági rátája 82%-ra csökken. Ez azt jelenti, hogy az évi rendszeres óvszerhasználat mellett a gyakorlatban 100 nőből 18 bizony teherbe esik a statisztikák alapján. Minket is meglepett ez a 82%-os arány. A kutatások szerint a legtöbb ember túlbecsüli az óvszer hatékonyságát a terhesség megelőzésében, ezért is szükséges a rendszeres felvilágosító munka.
2) A három leggyakoribb hiba
Az egyik leggyakoribb oka annak, hogy az óvszer nem olyan hatékony, mint ahogyan azt az emberek gondolják, a helytelen vagy következetlen használat. A három leggyakoribb hiba 14 ország szokásai alapján: az ellenőrzés hiánya, levegő az óvszerben és a rosszul időzített felhelyezés, ami például az előváladék és a korai magömlés miatt nagy kockázatot jelent.
3) A méretezés is fontos
Szintén tipikus óvszerhasználati hibának mondható, ha méretben nem passzoló óvszert használunk. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy többféle méretezés létezik. A kutatások szerint a rosszul illeszkedő óvszer az elszakadás nagyobb kockázatát eredményezi, illetve sokakat eltántorít a használatától.
4) Kombinált védelem a teherbe esés ellen
Kijelenthető, hogy egy megfelelő méretű, jól illeszkedő óvszer, valamint a következetesen helyes használat csökkenti a hibakockázatot. De nem szabad elfelejteni, hogy az óvszerek még tökéletes használat mellett sem 100%-os hatékonyságúak. A szakértők többféle fogamzásgátló módszer egyidejű alkalmazását javasolják (pl. óvszer kombinálva tablettával vagy más hormonális fogamzásgátlóval).
5) Menstruáció alatti óvszerhasználat
A Kinsey Intézet óvszerhasználati kutatócsoportjával (KI-CURT) közösen a Clue 200 ország 95 000 emberét kérdezte meg az óvszerhasználatról, mégpedig női szemszögből. Ez egyedülálló és jelentős előrelépés volt annak megértésében, hogy a nők miért használnak és miért nem használnak óvszert, és hogyan befolyásolja ezeket a döntéseket a menstruáció és a partnerük.
A következők derültek ki.
#1 A kutatók által vártnál nagyobb szerepet játszanak a nők annak eldöntésében, hogy mikor használnak óvszert. Ez azt jelenti, hogy a „férfióvszer” nem egyértelműen azonos a „férfiak által ellenőrzött” fogamzásgátlással, hanem az óvszerhasználat mindkét félre kiterjed, és a nők aktív szerepet játszanak a döntéshozatalban.
#2 Menstruáció alatt ritkábban használnak óvszert. Az óvszerhasználat 15%-kal csökkent a menstruáció alatt. Ez a megállapítás jelentős és aggasztó, mivel a nemi úton terjedő fertőzések átvitelének és megszerzésének aránya a menstruációs ciklus bizonyos időszakaiban, így a menstruáció alatt is magasabb. Miközben az óvszer megelőzi a terhességet, óriási jelentőséggel bír a nemi úton terjedő betegségek átvitelének megakadályozásában is. A menstruáció alatt is lehetséges teherbe esni, bár a kockázat nagysága változó, és függ a ciklustól, az életkortól és az egészségi állapottól.
#3 A válaszadók mindössze 15%-a számolt be arról, hogy a menstruáció alatt ugyanúgy folytat szexuális tevékenységet. Erre számos lehetséges magyarázat van: a higiéniával kapcsolatos társadalmi hiedelmek és tabuk, a libidót befolyásoló görcsök vagy kellemetlenségek és/vagy a lepedő vagy ruházat elszíneződésétől való félelem csak néhány ezek közül.
6) A megfelelő síkosító kiválasztása az óvszer mellé
A síkosító használata nagyon javallott. Eleve segít megelőzni az óvszer szakadását, de oda kell figyelni arra is például, hogy ne használj olajalapú síkosítót latex óvszer mellé. A boltban kapható átlagos – kőolaj- vagy petróleumalapú – síkosítók sok esetben irritációt vagy allergiás reakciót is kiválthatnak egyes embereknél. A kőolajalapú síkosítók (pl. vazelin) irritálhatják a bőrt, nehezen eltávolíthatók, és óvszer vagy pesszárium mellett nem ajánlatos a használatuk, mert károsítják az anyagát.
7) Óvszerallergia, latexallergia
Ha már allergia, az óvszerallergia fő oka valójában a gumigyártás alapanyaga, a latex. Sajnos ez egy olyan allergia, amely ellen nem tudsz mit tenni, ha már kialakult. Ráadásul az sem számít, hogy jelenleg allergiás vagy-e rá, ugyanis életünk bármely szakaszában kialakulhat. Allergizálhat még az óvszert síkosító spermicides vegyület is. De léteznek már latexmentes és spermicid hatóanyagot nem tartalmazó óvszerek is a piacon, amelyeknek a hatékonysága ugyanúgy tesztelt.
8) Női óvszer
Sokan még nem találkoztak vele, de létezik női óvszer, amely nagyon hasonlít a férfi (hagyományos) kondomhoz, pusztán annyi a különbség, hogy a hüvelybe kell behelyezni. Így a spermiumok nem képesek eljutni a méhnyakhoz és a petesejthez.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés