Évente több száz pert indítanak milliárdos nagyságrendű kártérítésekért hazai orvosi műhibák kapcsán, az elmúlt években megjelentek az esetenként százmilliós összegű követelések is – írja az Economx.
Simon Tamás egészségügyi szakjogász szerint nem egyszerű átlátni ezt a területet, mivel az állami egészségügy mellett a magánegészségügyben is indíthatók perek, de az azon kívül kötött egyezségek is véget vethetnek egy vitás helyzetnek.
Átlagos kártérítésről csak akkor lehet beszélni, ha jogcím szerint csoportosítjuk az ügyeket.
A nagy értékű, százmillió forint fölötti perekben jellemzően vagy több károsult fog össze, vagy nagyon súlyos esetekről, súlyosan károsodott gyermekekről, végtag- vagy gerincsérült felnőttekről van szó.
Rekord kártérítési összegek hazánkban
Agykárosodás (oxigénhiány): 120 millió forintHalál: 100 millió forint
Down-szindróma: 80 millió forint
Amputáció, bénulás: 40 millió forint
Szélütés (stroke): 30 millió forint
Térdmerevítés: 25 millió forint
Lábszártörés: 20 millió forint
Vese elvesztése: 20 millió forint
(Forrás: Varga-Orvos Zoltán, egészségügyi szakjogász)
Akkor kaphat még valaki igazán komoly kártérítést, ha magas jövedelmű személy esik ki a műhiba miatt hosszú időre a munkából.
Növelheti még az összeget a per időtartama alatt felhalmozódó kamat – ugyanakkor egy ilyen ügyben ritkán lehet gyors ítéletre számítani, a szakértők lassan dolgoznak.
A károkozóra, azaz a hibát vétő orvosra nem lehet sokat ebből a teherből áthárítani: gondatlan károkozás esetén négyhavi távolléti díj lehet a szakember által fizetendő összeg. Szándékos károkozásnál a teljes összege, de ilyesmire az egészségügyben nem nagyon van példa.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés