A halál orvosilag visszafordítható folyamat egy amerikai kutató szerint

halál közel
Olvasási idő kb. 3 perc

Egy kutató-professzor szerint a halál csupán egy társadalmi konvenció, amely nincs összhangban a tudományos tényekkel, és visszafordítható.

Meghökkentő kijelentéssel állt elő a The Telegaph hasábjain egy elismert amerikai orvosprofesszor. Dr. Sam Parnia, a New York-i Egyetem Langone Medical Center orvostudományi docense szerint az orvosi technológia fejlődésével a hagyományos értelemben vett halál már nem feltétlenül végleges. Dr. Parnia szakterülete a halálközeli élmények.

„Ha holnap szívrohamot kapnék, miért maradnék utána halott?” – döbbentette meg az olvasókat az orvos. 

 

A halálközeli élményekkel és a halál visszafordíthatóságával foglalkozó szakember szerint alapvetően hibás a hozzáállásunk az élet elmúlásához. Kritikus szavaival bírálta a modern orvostudományt, ami szerinte nem konncentrál eléggé a haldoklás kutatásával kapcsolatos legfrissebb eredmények integrálására.

A kutató orvosi eredményekre alapozza kijelentését, miszerint a halál visszafordítható
A kutató orvosi eredményekre alapozza kijelentését, miszerint a halál visszafordíthatóskaman306 / Getty Images Hungary

A halál napokig visszafordítható folyamat az orvos szerint

Mint mondta, ezen a téren az elmúlt öt évben jelentős előrelépések történtek, amihez a saját kutatásaival ő maga is hozzájárult. Az eddigi felfogással ellentétben az agy még órákkal, sőt akár napokkal azután is megmenthető lehet, hogy valakit halottnak nyilvánítottak. Az ő saját laboratóriumában például azt figyelték meg a vizsgálatok során, hogy jó pár betegnek

akár egy órával a szívleállást követően is voltak emlékei a halálközeli élményeikről. Ezeknél a betegeknél az agyi aktivitás is megerősítette az élményeket.

A vizsgálatokban résztvevők 40 százalékánál az agyi aktivitás ráadásul visszatért a normál vagy közel normál szintre egy órával a szív- és tüdő újraélesztés (CPR) megkezdése után.

Lefejezett sertések agyát élesztették újjá

A professzor egy igencsak bizarr kísérletről is elmítést tett a beszélgetésben. Mint mondta, a Yale Egyetemen korábban lefejezett sertések agyát élesztették újra órákkal a halál beállta után. Az elmúlt időszakban végzett vizsgálat, kísérlet és a kutatási eredmények alapján Parnia szerint

a halál csupán egy társadalmi konvenció, amely nincs összhangban a tudományos tényekkel.

Meddig élhet vajon az ember a tudomány segítségével?
Meddig élhet vajon az ember a tudomány segítségével?Lpettet / Getty Images Hungary

A szakember úgy véli, hogy a haldoklás folyamata ma már bizonyos esetekben a megfelelő technikai eszközökkel és tudással felvértezve inkább emlékeztet egy sérülésből való gyógyulásra, mintsem, hogy az végleges állapottá válna. Az általa CPR-koktélnak nevezett módszerek, többek között az extracorporális membrán oxigenizáció (ECMO), ami a szív és a tüdő működését váltja ki azok leállása esetén, valamint a többek között epinefrint, metformint, C-vitamint és vazopresszint tartalmazó gyógyszerkombinációk adagolása visszahozhatná az életbe a haldoklók egy részét. 

Amikor az embert kórházi körülmények között éri a halál,az egy igen speciális helyzet – erről itt írtunk bővebben.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek