Az orrfolyással, tüsszögéssel, orrdugulással járó megfázás legkellemetlenebb tünetei légzőszerveinket érintik. Vajon hogyan tudjuk a leghatékonyabban elkerülni őket? Történelmi áttekintés következik, melyben végigvesszük a különböző korok megoldásait, s kiderül az is, mi az, ami valóban hatékony.
A nátha, melyet a mindennapokban egyszerűen megfázásként emlegetünk, nem a hideg miatt alakul ki. A felső légutak megbetegedését vírusoknak köszönhetjük, leggyakrabban az orrnyálkahártya gyulladásával járó rhinovírus a felelős érte. A becslések szerint egy alapvetően egészséges felnőtt évente 3-4 alkalommal lesz náthás. A csúcsidőszak októbertől márciusig tart.
Gyógyszerrel egy hét, gyógyszer nélkül hét nap
A népi bölcsesség szerint felesleges kezelni a megfázásos tüneteket, hiszen pontosan ugyanúgy meggyógyulunk akkor is, ha nem teszünk semmit, de vajon valóban így van? Az enyhe tünetek sokaknak nem is olyan zavaróak, éppen ezért amellett, hogy nem mennek orvoshoz, bárhova máshova igen. Az, hogy nem tartják fertőzőnek a vírusok által kiváltott betegséget, a nevéből fakad, még mindig számtalan ember gondolja, hogy a csöpögő orrot, a rossz közérzetet a hirtelen hideg levegő, a változékony időjárás okozza.
De minden korban voltak, akik szerettek volna hamarabb rendbe jönni, s különféle népi praktikákat vetettek be ennek érdekében.
Hagyma a párnahuzatba, zsír a mellkasra
A régiek egyik csodaszere a vöröshagyma volt. A B1-, B2- és C-vitaminban gazdag növény szerencsére egész évben felhasználható, különleges alakjának, szerkezetének köszönhetően, a zárt héjak mögött pedig nemcsak a vitaminok, de kalcium-, kálium-, vas- és foszfortartalma is megmaradt a hideg ellenére. Jellegzetes íze és illata kéntartalmú illóolajának köszönhető, mely immunerősítésre is kiválóan alkalmas. Az illóolaj görcsoldó és tisztító funkciója segít a könnyebb légzésben. Itták teaként, aprítva és leforrázva, de zsebkendőbe-párnahuzatba csomagolva fejük mellé tették éjszakára is.
Főként gyermekek esetében volt általános, hogy éjszakára bedunsztolták őket. Langyos disznózsírral kenték be a mellkast és a hátat, a jól szigetelő anyag pedig nem engedte elpárologni a vizet a bőrfelületen keresztül, ami a hörgőkön keresztül távozott végül.
Száz éve ezt tartották a leghatékonyabbnak
Már 1902-ben beszámolt egy tudományos összefoglaló arról, hogy mennyire fontos magából az orrból eltávolítani a kórokozókat. Ezért fújunk orrot, gondolhatnánk, azonban sokszor nem olyan hatékony a levegő kiáramlása, hogy minden távozzon, ami nem oda való.
Napjainkban az Európai Rhinológiai Társaság és az Európai Allergológiai és Klinikai Immunológiai Akadémia (EAACI) klinikai irányelvei szintén ezt az eljárást javasolják, ha a nátha tünetei keserítik meg mindennapjainkat, sőt a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és orrpolip kezelésére is hatékony megoldásnak tekintik egyértelmű, tudományos bizonyítékokkal támasztva alá a módszer hatékonyságát.
De mit is jelent ez tulajdonképpen? Az eleinte forralt és lehűtött vízzel, majd sós vízzel átöblített orrból nemcsak a kórokozók távoznak, de az orrváladék is könnyebben ürül. Régen pumpával vagy az oldalra fordított orrüregbe fecskendezve, a másik orrlyukon folyatták ki a vizet, így a melléküregekbe is eljutott a tisztító folyadék. Az átmosás egyes kultúrákban, például Indiában a napi rutin része, azonban az európai szokások közül a múlt század során kikopott, talán az általa okozott kellemetlen érzésnek vagy a távozó folyadék állagának köszönhetően – volt idő, amikor a test természetes váladékait minden módon igyekeztek elkerülni.
Egy idő után gyógyszeres keverékeket fecskendeztek az orrba, azonban az akár függőséget is okozó, a nyálkahártyát irritáló oldatos orvosságok mellékhatásai miatt a szakemberek jó ideje a tengervizes, tengeri sós oldatokat javasolják, ugyanis ez hasonlít legjobban a vérplazmában is jelen lévő sók összetételére.
Újra kezd terjedni ez a megoldás
Szerencsére az orrszívó porszívók elterjedésével gyerekek esetén már a furcsa kinézetű, távozó folyadék látványával sem kell közvetlenül szembesülnünk, s a tengervizes orrsprayk elterjedése is megkönnyíti a dolgunkat. Ha tehetjük, érdemes kihasználni a tengervíz ásványianyag-tartalmát is, az ugyanis természetes módon távolítja el az orrban található szennyeződéseket, miközben hidratálja az orrnyálkahártyát. A só mellett a mangán az, ami kifejezetten alkalmas a gyógyulás elősegítésére, és a tengervízben megtalálható. Természetes antihisztaminként akár az allergiában szenvedőknek is segíthet.
A manapság elterjedt tengervizes orrsprayknek köszönhetően nemcsak a beltartalom, hanem az orrmosás módja is sokkal egyszerűbbé vált, s talán a hatékony, régmúltat idéző praktikák között a legkevésbé kellemetlen.
A náthát pedig, főleg a szezonhoz közeledve, érdemes valóban komolyan venni, hiszen fertőz. Az alapos kéz- és orrmosás nem elég, a cseppfertőzéssel terjedő betegséggel a környezetünket is megfertőzhetjük. Ha úgy érezzük, elért minket is a megfázás, inkább maradjunk otthon.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés