Az mRNS-alapú vakcinatechnológia, amely a COVID-19 világjárvány során már bizonyította hatékonyságát, abban különleges, hogy lehetővé teszi a védőoltások személyre szabását. Így a vakcinák a rákos beteg esetében saját daganatához igazodva fejthetik ki a legnagyobb védelmet. A technológia lényege, hogy a beteg immunrendszerét arra ösztönzi, hogy antitesteket termeljen azokra a fehérjékre, amelyek a rák kialakulásában szerepet játszanak.
Megvan az első oltás rák ellen
Az Egyesült Királyságban a Cancer Vaccine Launch Pad programhoz csatlakozott kórházak száma már elérte a harmincat, és a kezdeményezéstől azt remélik, hogy felgyorsítja a forradalmian új kezelések kifejlesztését. A programban részt vevő betegek a műtét, sugárterápia és egyéb gyógyszeres kezelések mellett kapják meg a kísérleti vakcinát, amelynek célja a maradék tumorsejtek eltávolítása és a kiújulás kockázatának csökkentése.
Az első beteg, aki megkapta az injekciót, egy négygyerekes családapa, Elliot Phebve, aki korábbi vastagbélrákja miatt már kemoterápiás kezelésen is átesett, most pedig részt vehet az új vakcina kísérleti alkalmazásában – közölte a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS). Azelőtt nem voltak tünetei, csak a háziorvosánál végzett rutinszerű egészségügyi vizsgálaton diagnosztizálták rákkal. A vérvizsgálatok után azonnal beutalták a walsalli Manor Kórházba, ahol vérátömlesztést kapott. A komputertomográfiás (CT) vizsgálat és a kolonoszkópia is megerősítette, hogy vastagbélrákja van, ezért megműtötték, hogy eltávolítsák a daganatot és egy 30 centiméteres szakaszt a vastagbeléből.
Ha ez a kísérlet sikeres lesz, emberek ezreinek, ha nem millióinak segíthet, hogy reménykedhessenek, és talán nem tapasztalják meg mindazt, amin én keresztülmentem
– mondta Phebve.
Ezrek csatlakozhatnak a programhoz
Azoktól a betegektől, akik beleegyeznek a részvételbe, mintát vesznek a rákos szövetekből, és vérvizsgálatot végeznek. Ha megfelelnek a klinikai vizsgálat kritériumainak, akkor a legközelebbi részt vevő kórházba irányítják őket, ahol maguk is csatlakozhatnak az úttörő kísérlethez. Már több ezren jelentkeztek a programba.
Az ilyen klinikai kísérletek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a rákbetegek hosszabb és jobb életet élhessenek a betegség okozta félelemtől mentesen
– hangsúlyozta Iain Foulkes, a Cancer Research UK kutatási és innovációs igazgatója.
Tavaly a brit kormány megállapodást írt alá az oltást fejlesztő BioNTech vállalattal, amelynek értelmében 2030-ig akár 10 ezer betegnek is biztosítanák a precíziós rákellenes immunterápiát. A BioNTech már megkezdte a klinikai vizsgálatok elvégzését, ami segíthet felgyorsítani a terápiára alkalmas betegek kiválasztását.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés