A természet mindent megad ahhoz, hogy a nyári finomságokkal hűtsük belülről a felhevült testet, de mi inkább ülünk a légkondicionált szobában, elvégre sokkal kényelmesebb, mint tudatosan táplálkozni. Pedig az utóbbi sokkal egészségesebb és költséghatékonyabb. A dinnye, barack és a bogyós gyümölcsök pontosan azért teremnek ilyenkor, mert most van itt az ideje az elfogyasztásuknak!
Kímélik a szervezetet
A nehéz emésztés miatt a szervezetünknek több energiát kell felhasználnia, ami a nyári melegben felér egy kisebb edzéssel. Gondoljunk bele, hogy egy jó szelet rántott hús után a melegben módszeresen izzadunk. Vagyis a kulcs az emésztést könnyítő ételek fogyasztása. Ha a szervezetnek nem kell pluszban dolgozni azért, hogy megeméssze az ételeket, akkor nem fog verejtékezni. De melyek ezek a táplálékok?
„A magas víztartalmú zöldségekből, gyümölcsökből készített fogások kevésbé terhelik az emésztőrendszert, mint a klasszikus, magyaros fűszeres ételek
– mondja Vékony Blanka dietetikus, a Semmelweis Egyetem Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje. Hozzáteszi, hogy ilyenek az egyre népszerűbb – például kenyérre kenhető – zöldségkrémek, melyeket szinte minden nyári alapanyagból elkészíthetünk. Finom és hűsítő lehet többek között a mentás zöldborsókrém, a cukkinikrém vagy a klasszikus padlizsánkrém. Érdemes ezeket alacsonyabb zsírtartalmú tejszínnel, vagy inkább csupán tejjel készíteni!
Nyári grill? Na persze!
A családi találkozások remek alkalmat adnak egy bográcsozáshoz vagy grillezéshez, ez nem tilos, viszont aki erre vállalkozik, ne panaszkodjon, ha egész este gyöngyözik a homloka. „A túl zsíros, fűszeres ételek emésztése nagyobb feladatot jelent a szervezetre nézve, főleg ha ezeket egyszerre nagy mennyiségben fogyasztjuk. Ezek a nyári melegben kellemetlen hasi tüneteket, puffadást, hasfájást, hányingert okozhatnak, de hasmenés is jelentkezhet.” Utóbbi kellemetlenségek elkerülése érdekében a dietetikus azt javasolja, hogy a hagyományos hús és burgonya mellett zöldségeket, például cukkinit, padlizsánt, sárgarépát, gombát, céklát vagy kápia paprikát is grillezzünk, és inkább ezt együk kevés hússal. Bográcsozáskor pedig használjuk az alacsonyabb zsírtartalmú húsrészeket, és törekedjünk arra, hogy kevesebb mennyiséget fogyasszunk.
A víz kívül-belül hűt
Annak érdekében, hogy valóban lehűtsön a folyadékpótlás, alapvető fontosságú, hogy mennyit iszunk, és az miből tevődik össze. „Nyáron jobban kívánjuk a folyadékot, és könnyebben megisszuk a napi 2 litert, de ez nem elég, ilyenkor legalább napi 3 literre van szükség.
Folyadékpótlásra a legjobb a csapvíz, az ásványvíz, az enyhén hűtött tea, és a fagyasztott gyümölccsel ízesített víz is kiváló.
Vegyük figyelembe azt is, hogy számos szezonális zöldség, gyümölcs kimondottan magas víztartalmú, mint például a görög- és sárgadinnye vagy az őszibarack, de a levesek is alkalmasak a folyadékpótlásra, ezek is beleszámítanak a napi 3 literbe! A kávéból viszont fogyasszunk kevesebbet, mert kánikulában a túlzott koffeinbevitel erős szívdobogást okozhat, arról nem beszélve, hogy vízhajtó” – zárja gondolatait a szakértő, majd összegzi a legfontosabb szempontokat. Kevesebb nehezen emészthető hús, több könnyen emészthető zöldség, gyümölcs, valamint víz nagy mennyiségben. Amennyiben ezt betartjuk, megkíméljük magunkat a mértéken felüli izzadástól.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés