Jobbak az esélyeik azoknak a betegeknek, akiket nő operál

GettyImages-493216417

Az lehet, hogy a nők lassabban műtenek, ám egy új tanulmány szerint hatékonyabban gyógyulnak és jobbak az életkilátásaik azoknak a betegeknek, akiket női sebészek operálnak.

Egy friss, több mint egymillió embert vizsgáló tanulmány szerint a női sebészek által kezelt betegeknél kisebb a valószínűsége annak, hogy a műtéti beavatkozást követő kilencven napon és egy éven belül kedvezőtlen kimenetelű kórképek alakulnak ki.

Különbségek a sebészek között

A kutatásba bevont 1 165 711 beteg közül 151 054-et női, 1 014 657-et pedig férfi sebészek kezeltek. Az eredmények alapján a nők által kezelt betegek hatékonyabban és jobb esélyekkel gyógyulnak, és kisebb a valószínűsége annak, hogy a későbbiekben életüket vesztik.

A kanadai Torontói Egyetem kutatói szerint ezek az eredmények alátámasztják az orvosok neme alapján a betegek eredményeiben mutatkozó különbségeket.

A tanulmány szerint a nők által kezelt betegek hamarabb gyógyulnak
A tanulmány szerint a nők által kezelt betegek hamarabb gyógyulnakrubberball / Getty Images Hungary

Jobbak, mint a férfiak

Egy másik, a JAMA Surgery című folyóiratban nemrégiben közzétett tanulmány epeműtétek után értékelte a betegek eredményeit, és ugyancsak azt állapította meg, hogy a női sebészek ezen a területen is átlagosan jobban teljesítettek férfi kollégáiknál. A 150 509 svédországi sebész által operált 150 509 beteg bevonásával végzett vizsgálat eredményei szerint ugyanis a tervezett és a sürgősségi epeműtétek során a női sebészeknek lényegesen kevesebb műtéti szövődményük volt, mint férfi kollégáiknak.

Ráadásul a női sebészek lassabban is operáltak, az akut ellátásban ritkábban tértek át laparoszkóposból nyitott műtétre, és a betegeik is rövidebb ideig voltak kórházban. 

A tanulmány arra is rávilágított, hogy a női sebészek lassabban operáltak
A tanulmány arra is rávilágított, hogy a női sebészek lassabban operáltakShannon Fagan / Getty Images Hungary

Hasznos adatok

A folyóiratban megjelent kísérő vezércikkben Martin Almquist, a svéd Skane Egyetemi Kórház sebésze kifejtette: a különbségek a férfiak és a nők kockázatvállaláshoz való eltérő hozzáállásának tudhatók be.

Dr. Almquist szerint a bizonyítékok azt sugallják, hogy a női sebészek nagyobb valószínűséggel alkalmaznak betegközpontú döntéshozatalt, hajlandóbbak az együttműködésre, és gondosabban is választják ki a betegeket a műtéthez.

A tudósok a kutatás eredményeitől azt remélik, hogy a férfi és női sebészek közötti különbségek további értékelése a későbbiekben fényt deríthet a kedvezőtlen eredmények elkerülésének módjaira. A szakemberek ugyanakkor azt is elmondták, hogy a két kutatás eredményei fontos lépést jelentenek az egészségügyi ellátásban a sebészeti gyakorlat jobbá tételében.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek