Íme az ok, amiért a nők mindig feljebb csavarják a termosztátot

GettyImages-1383133085
Olvasási idő kb. 4 perc

Tudományos magyarázata van annak, hogy miért vágynak a nők magasabb fokozatra kapcsolt fűtésre, mint a férfiak.

Akár az otthonodról, akár a munkahelyedről van szó, nyáron a légkondi, télen a termosztát fölött folyik a harc: a férfiak rendre megelégednek az alacsonyabb hőmérséklettel, míg a nők melegebbre vágynak. A női nem fázóssága mögött igenis rejtőzik egy ok, ez azonban nem a testzsír eloszlása.

Ezért igényelnek a nők több fűtést

Az anyagcsere gyorsasága a valódi indok: ennek következtében szervezetük kevesebb hőt termel, ettől lesznek a nők fázósabbak a férfiaknál.

Az egészséges emberi szervezet hőmérséklete nemre való tekintet nélkül 36–37 fok között van, a férfiaknak azonban nagyobb az izomtömege általánosságban.

Ezeknek a pluszizmoknak a táplálására több hőt is kell felhasználniuk, és ahogyan ez párolog, úgy melegszik fel bőrük, ruházatuk és közvetlen környezetük is.

Egy férfinak a keze is kevésbé fázik általában, mint egy nőnek
Egy férfinak a keze is kevésbé fázik általában, mint egy nőnekKinga Krzeminska / Getty Images Hungary

Akár három fok is lehet a különbség

A nők valamivel kevesebb izmot hordoznak testükön átlagos esetben, így ők kevesebb hőt is termelnek: ezek után már nem meglepő, hogy ugyanolyan hőmérsékletű szobában ők talán már fáznak, míg a férfiaknak megfelel az alacsonyabb hőmérséklet, hiszen két lábon járó radiátorokként melegítik a magukat.

Egyes kutatások számszerűsítették is már, mekkora különbség lehet a férfi- és a női hőérzet között: ezek szerint a férfiaknak a 22 fokra állított termosztát mellett komfortos a hőmérséklet, míg a nők számára sokkolóan magas, 25 fokosra állított hőmérséklet nyújt kellemes körülményeket.

A nők keze valóban hidegebb

Egy másik, a Lancetben közölt kutatás ugyanakkor arra is rávilágít, hogy egy árnyalatnyi különbség azért lehet férfiak és nők testhőmérséklete közt: mindössze negyedfoknyi, azonban ha csak a kezek hőmérsékletét nézzük, ott már jóval jelentősebb. Egy férfi keze 32,2 fokos, míg egy nőé csak 28,2 fokos általában.

Egy kis különbséget pedig azért a test zsírtartalma is jelent: a nőknél ez 6-11 százalékkal magasabb, mint a férfiaknál,

ami a belső szerveket védi, ugyanakkor a kezekhez és a lábakhoz épp ezért kevesebb vér jut el, ezért fáznak jobban a nők végtagjai.

A fűtés sokszor a végtagok melegen tartása miatt olyan fontos
A fűtés sokszor a végtagok melegen tartása miatt olyan fontosJohner Images / Getty Images Hungary

Idővel azonban elolvad a különbség

A hőérzet az életkor előrehaladtával és a hormonális változások bekövetkeztével azonban változik. A menopauzába lépett nők gyakran tapasztalják, hogy míg korábban fázósnak tartották magukat, ez elillant, sőt: ennek hátterében a hormonok játéka áll. 

Amikor a menopauza folyamata lezajlott, visszatér régi hőérzetük: szerencséjükre azonban nagyjából ekkor indul el egy folyamat sok férfi testében, amely kiegyenlíti a különbségeket.

A férfiak ugyanis veszteni kezdenek izomtömegükből, ezzel kevesebb hőt termelnek, és azt vehetik észre, hogy olyan hőmérsékleten kezdenek el fázni, ami korábban még nagyon kellemes volt számukra. Amíg ez a kiegyenlítődés nem köszönt be, a vita a fűtés mértékéről megmarad.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek