Ettől a 9 magas nitráttartalmú élelmiszertől nem kell félned: egészségesek

GettyImages-1394922850

A nitrátoktól nem feltétlenül kell tartani. Ha megfelelő élelmiszerrel viszed be őket, jótékony hatással lehetnek az egészségedre.

Az élelmiszerekben található nitrátokról leginkább a feldolgozott húsok kapcsán lehet hallani, amelyek meglehetősen kétes hírnévnek örvendenek, hiszen kutatások azt mutatják, hogy rákkeltőek lehetnek. Sok múlhat azonban azon, hogy a nitrátok milyen formában, milyen forrásból kerülnek a szervezetbe.

Mik is pontosan a nitrátok?

A nitrátok nitrogénből és oxigénből álló vegyületek, amelyek megtalálhatók a szervezetben, de természetesen vagy hozzáadott formában előfordulnak az élelmiszerekben is. Egészségre gyakorolt hatásuk azért is okozhat zavart, mert testünk nagyon eltérően reagálhat rájuk.

A feldolgozott húsok egészségre gyakorolt hatását a kutatók már régóta vizsgálják
A feldolgozott húsok egészségre gyakorolt hatását a kutatók már régóta vizsgáljákJovanmandic / Getty Images Hungary

A háttérben meghúzódó okok megértéséhez kulcsfontosságú a nitrátok és a nitritek közötti különbség ismerete.

  • A nitrát (NO3) egy nitrogénatom, amely három oxigénatomhoz kapcsolódik.
  • A nitrit (NO2) egy nitrogénatom, amely csak két nitrogénatomhoz kapcsolódik.

Amikor nitrátokat fogyasztunk, azokból a szájban és a gyomor-bél rendszerben lévő baktériumok révén gyakran nitritek képződnek a szervezetben. Ezek a nitritek ezután jótékony hatású nitrogén-monoxiddá vagy nemkívánatos nitrózaminokká alakulhatnak át.

A zöldségekben természetesen előforduló nitrátok például nitrogén-monoxiddá alakulnak, ami csökkentheti a vérnyomást és ellazíthatja az ereket, illetve az atlétikai állóképesség javításában is segíthet. A húsok magas hőmérsékleten történő elkészítése során viszont a nitrátok nitrózaminokká válnak, amelyekről kimutatták, hogy növelik a rák kockázatát.

Ma már tudjuk, hogy rákkeltőek lehetnek
Ma már tudjuk, hogy rákkeltőek lehetnekSean Gladwell / Getty Images Hungar

Miért olyan gyakori adalékanyag a nitrát a húskészítményekben?

Szakemberek szerint a gyártók különböző célból adhatnak nitrátokat a húshoz. Gyakran tartósítószerként szolgálnak a baktériumok elszaporodásának megakadályozására, illetve hozzájárulnak a húsok természetes színének megőrzéséhez, miközben sós, umamiízt kölcsönöznek nekik.

A leggyakoribb hozzáadott nitrátot tartalmazó termékek a feldolgozott, csomagolt húsok, mint a bacon, a kolbász, a virsli, a sonka vagy a felvágottak.

Ez az oka annak, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) néhány évvel ezelőtt rákkeltőnek minősítette a feldolgozott húsokat, és azt javasolta, hogy az emberek a vörös húsokkal egyetemben korlátozzák a fogyasztásukat. Ha kíváncsi vagy, hogy egy élelmiszer tartalmaz-e hozzáadott nitrátot, az összetevők listáján a „nátrium-nitrátot” érdemes keresned.

Ezek a nitráttartalmú élelmiszerek egészségesek

Számos olyan egészséges is élelmiszer létezik, amelyeknek természetes nitrátjai jótékony hatást fejtenek ki a szervezetben. Idetartozik az alábbi 9 is:

1. Zeller

A zellerről is elmondható, hogy természetes nitrátokban gazdag, amelyek a szervezetben egészségjavító nitrogén-monoxiddá alakulnak.

A zellerben lévő nitrátok hasznosak számunkra
A zellerben lévő nitrátok hasznosak számunkraEmilija Manevska / Getty Images Hungary

2. Spenót

A spenót az egészséges nitrátok erős forrása. Egy 2013-as kutatás úgy találta, hogy fogyasztása nyolcszoros növekedést eredményezett a nyál nitritkoncentrációjában, ami a vizsgálat résztvevőinél növelte az artériák rugalmasságát, és csökkentette a vérnyomást.

3. Cékla

A cékla számos táplálkozási előnnyel rendelkezik, beleértve a nitráttartalomnak köszönhetően termelődő nitrogén-monoxidot is.

Egy 2018-as tanulmány kimutatta, hogy a céklalé ivása mindössze 45 perc alatt több mint 20 százalékkal növelte a nitrogén-monoxid-szintet.

4. Saláta

Az egészséges nitrátok minden salátafajtában előfordulnak, így a római saláta, a jégsaláta, a rukkola vagy a vízitorma fogyasztásával egyaránt jól járhatsz.

5. Fokhagyma

A fokhagymában nemcsak értékes gyulladáscsökkentő vegyületek találhatók, hanem természetes nitrátok is. Egy kutatás ezzel összefüggésben megállapította, hogy fogyasztása helyreállítja a nitrogén-monoxid biológiai hozzáférhetőségét az érsejtekben.

A fokhagyma gyulladáscsökkentő hatásáról is híres
A fokhagyma gyulladáscsökkentő hatásáról is híresMichelle Lehr / Getty Images Hungary

6. Diófélék és magvak

A nitrogén-monoxid termelését a szervezetben az arginin nevű aminosav is támogatja, amelynek a diófélék és a magvak – köztük a mandula, a pisztácia, a dió, a napraforgómag, a chiamag és a kesudió – a legértékesebb forrásai.

7. Citrusfélék

Azon túlmenően, hogy jelentős mennyiségű C-vitamint tartalmaznak, a citrusfélék a nitrogén-monoxid biológiai hozzáférhetőségét is növelhetik.

8. Görögdinnye

Magas citrullinkoncentrációja miatt a görögdinnye magas nitráttartalommal bír. A citrullin ugyanis az arginin előanyagaként serkenti a nitrogén-monoxid-termelést.

9. Nitrátmentes húsok

Bár a húskészítményekhez hozzáadott nitrátok problémás nitrózaminokká alakulhatnak, a feldolgozatlan húsok valójában még segíthetnek is a nitrogén-monoxid előnyeinek kihasználásában. A baromfi, a hal vagy akár a vörös hús természetesen gazdag CoQ10 koenzimben, amely hozzájárulhat a szervezet nitrogén-monoxid-szintjének fenntartásához.

Ha szeretnéd megtudni, melyik a 7 legjobb táplálékkiegészítő, amivel fel tudod tölteni az energiaraktáradat, elolvashatod az alábbi cikkben:

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek