Az antibiotikumoknak ellenálló fertőzések évente mintegy 700 ezer ember halálát okozzák világszerte. Ez a szám 2050-re várhatóan évi 10 millióra emelkedik, ha nem tesznek lépéseket a rezisztens organizmusok terjedésének megállítására. A szakértők szerint soha nem az volt a kérdés, hogy ez a rendkívül ellenálló gonorrhoeatörzs felbukkan-e az Egyesült Államokban, hanem az, hogy mikor.
Idén év elején a massachusettsi egészségügyi hatóságok bejelentették, hogy
azonosítottak egy „aggasztó gonorrhoeatörzset” két, egymástól független fertőzött személy esetében.
Szuperellenálló betegségek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a „szupergonorrhoea” kifejezés a gonorrhoea azon törzseire utal, amelyek „magas szintű ellenálló képességgel” rendelkeznek a jelenlegi antibiotikumos kezelésekkel szemben. A WHO tisztviselői szerint ezek a rezisztens törzsek többek között az N. gonorrhoeae baktérium genetikai mutációinak, illetve az antibiotikumok túlzott használatának (vagy a kezelés során alkalmazott antibiotikumok rossz minőségének) köszönhetően alakulhatnak ki és terjedhetnek.
Mind a WHO, mind az amerikai betegség-ellenőrzési és -megelőzési központja (CDC) megjegyezte továbbá, hogy a gonorrhoea általában véve az évek során egyre jobban kijátssza a kezeléseket.
A kezeletlen gonorrhoea – akár „szuperbaktérium”, akár nem – hosszú távú egészségügyi következményekkel járhat a WHO és a CDC adatai szerint: többek közt meddőséget, krónikus fájdalmat, méhen kívüli terhességet, vetélést és akár az anya halálát is okozhatja.
A gonorrhoea ezen újfajta törzsével korábban már találkoztak az ázsiai-csendes-óceáni országokban és az Egyesült Királyságban, de az Egyesült Államokban újdonságnak számít.
Valójában semmi szuper nincs ebben a nemi betegségben
A Massachusettsből származó jelentések aggodalomra adnak okot, felvetődik a kérdés, hogy vajon eljön az idő, amikor már nincs hatékony kezelés erre a csúnya és potenciálisan halálos fertőzésre?
Bár a baktérium mindkét esetben rezisztencia jeleit mutatta, vagy csökkent reakciót mutatott az állami és szövetségi felügyeleti programok által a rezisztencia szempontjából nyomon követett 7 antibiotikum közül 6-ra, szerencsére mindkét beteget sikeresen meg tudták gyógyítani. A ceftriaxon nevű antibiotikum már évek óta az egyik legfontosabb gyógyszer a fegyverarzenálunkban a legkülönbözőbb súlyos bakteriális fertőzések, többek között agyhártyagyulladás, tüdőgyulladás, lágyrészfertőzések és húgyúti fertőzések kezelésében.
Milyen betegség a gonorrhoea?
A gonorrhoea, más néven kankó vagy tripper, hihetetlenül gyakori fertőzés, a szexuális úton terjedő fertőzések között a második a chlamydia után, és az élet minden területéről érinti az embereket. Még a gyerekeket sem kíméli. Az újszülöttek akkor kapják el a fertőzést, amikor hüvelyi szülés során fertőzött folyadékon keresztül jutnak át, és látást veszélyeztető szemfertőzés, ízületi gyulladás, agyhártyagyulladás, sőt, szepszis is kialakulhat náluk.
A legtöbb gonorrhoeafertőzés enyhe vagy akár tünetmentes. Ha tüneteket okoz, a legtöbb férfinál és nőnél a húgyutak gyulladása jelentkezik.
Egyes esetekben a baktériumok az egész testben elterjedhetnek, különösen az ízületek és a bőr gyulladását okozva. Ez a szisztémás megbetegedés akár halálos kimenetelű is lehet.
Miben különbözik a szupergonorrhoea a standard gonorrhoeától?
Bár a gonorrhoea és a szupergonorrhoea tünetei megegyeznek, a különbség elsősorban abban áll, hogy a szupergonorrhoea tünetei nem szűnnek meg a tipikus kezelést követően.
A gonorrhoea tünetei legtöbbször már a kezelést követő hét napon belül megszűnnek.
Ezek a tünetek a következők lehetnek:
- Fájdalom vizelés közben.
- Kismedencei vagy hasi fájdalom.
- Végbélviszketés, vérzés vagy folyás.
- Fájdalom a székletürítés során.
- Szemfájdalom és folyás.
- Torokfájás.
- Duzzadt mirigyek a nyakon.
- Merev és fájdalmas ízületek.
- Láz.
- Kiütés.
- Bőrfekélyek.
- Köztes vérzés két menstruáció között.
- Hüvelyi folyás.
Ha a gonorrhoea kezeletlenül marad, férfiaknál prosztata- és hereproblémákhoz vezethet. Nőknél kismedencei gyulladáshoz vezethet, ami problémákat okozhat a termékenységgel, és meddőséget is okozhat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés