Veszélyes szokás terjed a szülők körében, ha nem alszik a gyerek

GettyImages-1454245268

Nem alszik a gyerek, megoldjuk egy tablettával! Egyre több szülő gondolja úgy a tengerentúlon, hogy éjszakai pihenését azzal biztosítja be, hogy melatonint ad a kicsiknek. De mit okozhat ez a fejlődő szervezetben?

Az elmúlt néhány évtizedben a melatoninkészítmények használata jelentősen megnövekedett; a Harvard Egyetem jelentése szerint a patikákban a multivitaminok után a második legnépszerűbb termék, amelyet a szülők adnak a gyerekeiknek. Ugyanakkor, a friss kutatások szerint – bár mellékhatást egyelőre nem fedeztek fel – csecsemők és 5 év alatti gyerekek esetében nem ajánlott az alkalmazása. És főként akkor nem, ha csupán annyi a „bűne”, hogy nem alszik a gyerek. 

Orvosi felügyelet nélkül adják

A melatonin a tobozmirigy által termelt hormon, amely segíti az elalvást. Eredetileg a tengerentúli utazások után javasolták a melatonintabletták használatát, amikor az időeltolódás miatt felborul az alvásritmus, ám az Egyesült Államokban a pihenésre vágyó szülők is adják a gyerekeiknek, hogy átaludják az éjszakát.

Ha nem alszik a gyerek, a szülők melatonint adnak, hogy nyugodtak legyenek az éjszakák
Ha nem alszik a gyerek, a szülők melatonint adnak, hogy nyugodtak legyenek az éjszakákevgenyatamanenko / Getty Images Hungary

„A magyar gyermekpszichiáterek azonban úgy gondolják, hogy indok nélkül, feleslegesen semmilyen tablettát nem érdemes és nem is szabad adni a gyereknek – kezdi dr. Hirsch Anikó gyermekpszichiáter. Főleg úgy, hogy a hosszú távú használat hatásairól még nincsenek tapasztalataink.”

Fontos tudni, hogy ezek a termékek elérhetőek a drogériákban, gyógynövényboltokban, tehát a szülő akár orvosi felügyelet és javaslat nélkül adhatja a gyerekének.

„Létezik például spray változat, amelyet a száj nyálkahártyájára kell spriccelni. Ennek viszont legalább van annyi előnye, hogy nem lehet túl nagy adagot beadni, de tény, hogy ezáltal egy olyan anyag jut be a gyerek szervezetébe, amelyet az amúgy is termel.

A külföldi szakirodalom szerint azért sem tanácsos melatonint adni a kisgyereknek, mert a cirkadián – azaz az élettani napszaki – ritmusa még nem állt be, tehát nem is várható el, hogy szoros napirend szerint aludjon. És bár a szülőnek jólesne egy éjszaka, amit végigalszik, emiatt nem érdemes mesterséges készítményekhez fordulnia. 

Előfordul, hogy indokolt a melatonin adása

Akad azonban olyan eset, amikor – orvosi felügyelet mellett, de – jogos, hogy a gyermek melatonint kapjon. 

Az autista és ADHD-s gyerekek számára különösen fontos a megfelelő mennyiségű alvás
Az autista és ADHD-s gyerekek számára különösen fontos a megfelelő mennyiségű alvásJohn Slater / Getty Images Hungary

Autista, illetve ADHD-s gyerekek esetén, de ott is egyedi mérlegelés és orvosi vizsgálat alapján javasolható a melatonin adása – mondja dr. Hirsch Anikó. Esetükben előfordulhat, hogy nem megfelelő a melatonintermelés, illetve el is csúszhat annak ritmusa, főképp, amikor a normál alvásritmust valami megzavarja. Iskolai szünet után még az egészséges idegrendszerű gyerekeknek is nehéz visszaállni a megszokott rendszerre, hiszen tovább maradnak fent, ha nincs iskola, ugyanakkor később is kelnek, ám egy idegrendszeri problémával küzdő diáknak ez még nagyobb próbatétel. Ráadásul, ha nem alussza ki magát, az még inkább ronthatja a koncentrációját. Léteznek már olyan melatoninkészítmények is, amelyek hosszú hatásúak, így egész éjszakára stabil melatoninszintet biztosítanak. Ezek azonban csak orvosi receptre kaphatóak, és egyelőre a társadalombiztosítás nem támogatja.”

Ugyanakkor dr. Hirsch Anikó kiemelte, hogy a melatonin alkalmazását még indokolt esetben is csak kúraszerűen szokták javasolni. Kivételt csak a súlyos autisztikus tüneteket mutató gyerekeknél tehetnek. 

„A célunk inkább az lehet a melatonin adagolásával, hogy beálljon a normál melatonintermelés, illetve hogy kialakítsunk egy megfelelő alvásritmust. Ugyanis hiába adjuk a melatonint, ha közben a gyermek este 11 órakor még a számítógépén játszik, amelynek kék fénye éppen hogy a melatonintermelés ellen dolgozik. Fontos, hogy bevezessünk olyan alváshigiénés szokásokat, amelyek támogatják a tobozmirigy működését.”

Nem alszik a gyerek? Tegyél ellene!

Az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia (AASM) nemrégiben figyelmeztette a szülőket, hogy egyre több melatonintúladagolásról szóló jelentés érkezik be hozzájuk, amely általában túlzott álmosságot, fejfájást, hányingert vagy akár izgatottságot is okozhat. Bár a szakemberek úgy tartják, hogy súlyos mellékhatásokkal nem kell számolni, mégis felszólították a lakosságot, hogy a használatkor a lehető legnagyobb gondossággal járjanak el.

Az angol nyelvű fórumokon a felhasználók gyakran tesznek fel egymásnak olyan kérdéseket, mint hogy 1 milligramm melatonin biztonságos-e egy 2 éves gyerek számára, vagy hogy a kicsik függővé válhatnak-e a pluszban adagolt hormontól.

Bár a külföldi szakirodalom szerint nem túl sok tanulmány készült arról, hogy mennyire biztonságos a gyerekek esetében a melatonin használata, ám egy kisebb csoportot vizsgáltak, akik közel 4 évig szedték, és nem számoltak be negatív mellékhatásról. Dr. Hirsch Anikó gyermekpszichiáter azonban leszögezi, hogy egészséges idegrendszerű gyerekeknél nem hormonpótlással, hanem megfelelő alváshigiénés szokások bevezetésével kell a kielégítő alvásmennyiséget elérni.

Ne dolgozzunk a természetes melatonintermelés ellen
Ne dolgozzunk a természetes melatonintermelés ellenfcafotodigital / Getty Images Hungary

„A piciknél számos oka lehet az éjszakai nyűgösségnek, a fogzástól az időjárási frontokig, ezt el kell fogadni – mondja szakértőnk. A nagyobbaknál lényeges a rendszeres mozgás, a bevált lefekvés előtti rituálék, és hogy az ágyban – de inkább már alvás előtt néhány órával – már ne a telefon kijelzőjét nézze a gyerek. Jó néhány olyan étel is van, amely a melatonin előanyagát, a triptofánt tartalmazza – például a diófélék, hüvelyesek, a tofu, a tojás vagy a tejtermékek –, tehát kiemelten fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás alvásproblémák esetén is. Az, hogy egy amúgy egészséges gyermeknek melatonint adnak azért, hogy aludjon, azt gondolom, sokkal inkább a szülő kényelméről, mint a gyerek érdekeiről szól.” 

Ha szeretnél tippeket kapni, hogyan tudod este megnyugtatni a gyermeked, olvasd el ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek