A gyerekek az idők kezdete óta hallják a figyelmeztetést: „Ne menj ki a hidegbe vizes hajjal, különben tüdőgyulladást kapsz!” Vajon ez tényleg igaz? És milyen fertőzéseket kockáztat az ember, ha nedves hajjal fekszik le az ágyba? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Okozhat náthát vagy tüdőgyulladást a nedves haj?
Amikor a nagymamád a lelkedre kötötte, hogy ne menj ki nedves hajjal az utcára, ha nem akarsz ágynak esni, annak volt némi alapja, de tudni kell, hogy önmagában nem ez a megfázás vagy a tüdőgyulladás fő oka.
Egy mikroorganizmus, például egy vírus is kell ahhoz, hogy fertőzést okozzon.
A nedves haj és a hideg csak annyit befolyásol, hogy kedvezőbb körülményeket teremt a levegőben terjedő vírusok, köztük a rhinovírus számára (ami a megfázás leggyakoribb oka). Egyes kutatások azt sugallják, hogy emellett a napfény és a D-vitamin hiánya is szerepet játszhat abban, hogy az immunrendszer legyengül és csökken a szervezet védekezőképessége a fertőzésekkel szemben.
Amikor az emberek egy zárt térben gyűlnek össze, hogy elkerüljék a szélsőséges időjárást – beleértve a fagyos hideget és a nyári kánikulát is –, az valójában sokkal inkább kedvez a betegségek terjedésének, mint a kinti hideg és/vagy a nedvesen hagyott haj.
Milyen fertőzéseknek kedvez a haj nedvessége?
A baktériumok és gombák meleg, nedves környezetben szaporodnak. Ezért is olyan gyakoriak a gombás fertőzések a test apró redőiben és hasadékaiban, ahol felhalmozódhat az izzadság. Ez a probléma a hajaddal is. Ha az izzadság felmelegíti és átnedvesíti, és érintkezésbe kerül egy káros mikroorganizmussal, az megnöveli egy esetleges fertőzés valószínűségét.
Hasonló kockázatokkal nézhetsz szembe akkor is, ha a zuhanyt követően nedves hajjal fekszel le az ágyba. Ez ugyanis megint csak meleg és nedves közeget teremt a gombák és a baktériumok számára, amelyek a párnádra vagy az ágyneműdre kerülve könnyen elszaporodhatnak. Ilyen esetben a következő fertőzések alakulhatnak ki:
- Aspergillózis: Ezt a párnákon előforduló penészgombák okozzák, amelyek a nedves haj által teremtett közegben elszaporodhatnak. Az így létrejövő fertőzés károsíthatja a tüdőszövetet, ami fokozott veszélyt jelent a légúti problémákkal küzdő vagy legyengült immunrendszerű betegekre nézve.
- Malassezia folliculitis: A viszkető, aknészerű állapotot a szőrtüsző gombás fertőzése váltja ki, amin az izzadság csak súlyosbít. Olyannyira, hogy korpásodást vagy atópiás dermatitiszt is okozhat.
- Ótvar: A rendkívül fertőző gombás fertőzés vörös, viszkető, gyűrű alakú kiütések kialakulásával jár, és akár kopasz foltokat is hagyhat maga után.
Érdemes megismételni: nem a nedves haj az, amitől beteg leszel. Ha azonban már érintkeztél egy bizonyos baktériummal vagy gombával, akkor az hajlamosabbá tehet a fertőzésekre.
A hajszárítás elmulasztása mindezeken túl azért is veszélyes, mert a hosszan tartó nedvesség legyengíti a hajat, így az érzékenyebb lesz a töredezésre és a sérülésekre, illetve növekedése is lelassul – főleg, ha túl erősen fésülöd vagy kikeféled.
Az orvosok ezért azt javasolják, hogy soha ne feküdj nedves hajjal az ágyba. Vagy ha mégis, akkor válassz olyan párnahuzatot, amely nem tartja vissza a nedvességet. Így kevésbe lesz kitéve a súrlódásnak, amitől további károsodás érheti.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés