Ezek a tippek segítenek, hogy ne legyél rosszul a nyári melegben: így használd jól a jeget

GettyImages-1326845873
Olvasási idő kb. 5 perc

Napégés, hőguta: a forró nyári napok megbosszulhatják magukat, de megelőzéssel tehetsz azért, hogy minél kisebb eséllyel érjen baj a forró, nyári napokon.

A hőmérséklet hirtelen magasra szökik, a vízben nehezebben tűnik fel, ha már régóta nem voltunk árnyékban, vagy túl hosszú idő telt el azóta, hogy legutoljára bekentük magunkat napvédővel. Súlyos esetben akár kiszáradásos állapothoz is vezethet, ha túl sok időt töltünk napon, míg a leégésnek nem a rövid távú következményeivel van a legtöbb gond. Így előzheted meg mindezt!

Így előzd meg a napégést

A napégés elleni védelem alapvető fontosságú, és mindennapi rutinunk része kell, hogy legyen az év minden egyes napján. Ha a tűző napon tartózkodunk, akkor viszont nem elégséges az, hogy reggel bekenjük testünket, aztán vidáman süttetjük magunkat. 

A kifejezett napfürdőzést helyesebb elkerülni – a napozás már régóta nem ajánlatos tevékenység annak bőrkárosító hatásai miatt.

Ha csak buszra kell várnunk, vagy a boltba megyünk, akkor is szükség van az ismételt bőrvédelemre, vízi tevékenység esetén hatványozottan igaz ez. Dr. Dobozy Enikő bőrgyógyász szerint fontos, hogy UVA-, UVB- és HEV-sugarakkal szembeni védelmet egyaránt nyújtó készítményt válasszunk, aminek hatásában akkor lehetünk a legbiztosabbak, ha patikában szerezzük be a készítményt.

A napégés megelőzésében nagy szerep jut a fényvédelemnek
A napégés megelőzésében nagy szerep jut a fényvédelemnekcdwheatley / Getty Images Hungary

Ezt teheted, ha leégtél

A szakember azt is hozzátette: nem véletlen, hogy egyes déli égövön fekvő országokban nem találunk majd egyetlen fürdőnadrágban pancsoló kisgyereket sem a vizek szélén: a napvédő ruházat kulcsfontosságú, ez lehet kifejezetten e célra gyártott és vásárolt UV-szűrős ruhadarab, vagy egy olyan szoros szövésű ruha, amelyet a fény felé tartva azon nem képes áthatolni a nap sugara. Ezt a típusú ruházatot főként fürdőzéshez ajánlotta a bőrgyógyász.

Előfordulhat, hogy az elővigyázatosság elmaradt, vagy akadnak olyan területek bőrünkön, amelyeket nem kentünk be, így napégés következik be. Ez a következőképp kezelhető az Amerikai Dermatológusok Társaságának ajánlása szerint:

  • Gyakorta vett hűs zuhannyal enyhítheted az égő érzést.
  • Ha enyhülésre vágysz, jegelheted is a bőröd, de ne közvetlenül az égett felületre tedd a jeget, hanem csavard azt ruhába.
  • Vékonyan felvitt hidratáló testápolóval csökkentheted a szárazságot. Az aloe vera vagy szójatartalmú készítmények különösen hasznosak!
  • Szükség esetén bevehetsz fájdalomcsillapítót is.
  • Igyál, igyál és igyál – a dehidratált bőr dehidratált szervezetre utal.
  • Ha felhólyagosodik a bőröd, ne nyúlj a hólyagokhoz – és ügyelj arra, hogy ne fertőződhessenek el.
  • A leégett bőrt védd ruházattal a további fényártalomtól!

A hőguta megelőzése sem nehéz

A hőguta a napégéshez hasonlóan kiszámítható és könnyen megelőzhető állapot. Ahhoz, hogy kialakuljon, több faktor együtt állására van szükség. Ha nem viszel be elég folyadékot, viszont túl sok ruhát viselsz, esetleg kimerítő fizikai munkát végzel, alkoholt is fogyasztasz, sokkal nagyobb lesz a rizikója annak, hogy napszúrást kapsz, mint egyébként.

Mindezek tükrében a következőket teheted, ha nem akarsz ebbe az állapotba kerülni:

  • Vigyél be szervezetedbe megfelelő mennyiségű hideg folyadékot, főként, ha edzel vagy a szabadban dolgozol.
  • Időnként végy egy hideg zuhanyt.
  • Világos és laza ruházatot viselj.
  • Ezt időnként be is vizezheted a jobb hűtés érdekében.
  • Ne menj napra 11 és 15 óra között.
  • Ne végezz a napon kimerítő edzést.
  • Ne fogyassz alkoholt!
A hőguta nemcsak apró kellemetlenség lehet, hanem súlyos állapotot is kialakíthat
A hőguta nemcsak apró kellemetlenség lehet, hanem súlyos állapotot is kialakíthatPheelings Media / Getty Images Hungary

Így kezeld az állapotot

A következő jelei lehetnek annak, ha valaki hőgutát szenved: fejfájás mellett szédül, akár zavart is lehet, a gyomra forog, és nincs étvágya. Izzad, bőre sápadt, görcsöl a hasa, vagy az izmai a lábában, karjában. Pulzusa felgyorsult, akárcsak légzése, testhőmérséklete pedig 38 fok fölött van, és nagyon szomjas.

Az érintettet ilyenkor hűvösebb helyre kell vinni, ahol lábát felpolcolva lefektetheted.

Minél több folyadék bevitele az ideális: rehidratáló vagy sportitalok is megfelelnek a célnak. Fontos a test lehűtése is mindeközben, ehhez használhatunk ventilátort, nedves ruhát vagy akár jeget is, nem közvetlenül a bőrre helyezve.

Ha fél óra elteltével sem javul az érintett állapota, 40 fok fölötti a hőmérséklete, nem izzad, elveszti eszméletét, rohama van, vagy nem reagál semmire, mentőt kell hívni!

A hasonló esetek elkerülése sokkal jobb, mint a kezelés megkezdése, ezért törekedjünk arra, hogy mindez inkább be se következzen!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek