Tudományosan is igazolt tény, hogy a napsütésnek több jótékony hatása is van a szervezetünkre. Ha kellőképpen ügyelünk arra, hogy a napból származó UV-sugárzás ne károsítsa a bőrünket, a napfény egyaránt segíthet mentális és testi egészségünk megőrzésében is. Talán kevesen tudják, hogy az UVB-sugárzás hatására az emberi bőr fájdalomcsillapító béta-endorfinokat is termel. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen egyéb betegségek megelőzésében válhat még hasznunkra a napsütés.
Javítja az alvást, csökkenti a stresszt
A szervezet által termelt melatonin hormonnak nagyon fontos szerepe van abban, hogy alvás közben megfelelően tudjunk pihenni. Ez a szerves vegyület akkor termelődik, amikor besötétedik, ezért érezzük magunkat álmosnak naplemente után.
A kutatók megállapították, hogy ha a reggeli órákban legalább egy óra hosszát természetes fényben töltünk el, akkor az segít jobban aludni. A napfény ugyanis képes szabályozni a cirkadián ritmusunkat azáltal, hogy „megmondja” a szervezetünknek, mikor kell növelnie vagy csökkentenie a melatoninszintet. Tehát minél több napfénynek vagyunk kitéve, a szervezetünk annál jobban termeli a melatonint, amikor el kell aludnunk.
Mindemellett a melatonin segítségünkre an abban, hogy csökkenjen a stressz-szintünk.
Erősíti a csontokat és az immunrendszert, segíti a fogyást
A legegyszerűbb és legjobb módja annak, hogy a szervezetünk elkezdjen D-vitamint termelni, ha – megfelelő védelemmel ellátva – a napon tartózkodunk. A világos bőrűeknek is elegendő mindössze napi 15 percnyi napon tartózkodás ahhoz, hogy elég D-vitaminhoz jussanak azért, hogy erős, egészséges legyen a csontjuk.
A D-vitamin az immunrendszer számára is kritikus fontosságú, így a napfény segíthet a szervezet védekezőképességének megerősítésében is. Az egészséges immunrendszer csökkenti a betegségeket, beleértve a rákos megbetegedéseket, a fertőzéseket, valamint a műtét utáni halálozás kockázatát is.
A kutatók azt is megfigyelték, hogy egyéb más tényezők mellett az is segítheti a fogyást, ha reggel 8 és dél között legalább fél órát kint tartózkodunk a napon.
Leküzdi a depressziót
A napsütés látványa önmagában is hangulatjavító, ám képes arra is, hogy növelje a szervezet szerotoninszintjét. Ez a hormon nemcsak a hangulatunkat javítja, hanem segít abban, hogy nyugodtak és koncentráltak maradjunk. A természetes fény segíthet enyhíteni a főként ősszel és télen jelentkező, hangulatváltozással járó szezonális depresszió tüneteit.
Meghosszabbíthatja az életünket
Egy 30 ezer svéd nő bevonásával elvégzett kutatás kimutatta, hogy azok, akik több időt töltöttek a napon, legalább hat hónappal, de esetenként akár két évvel is tovább éltek, mint azok, akik kevesebbet tartózkodtak a szabadban.
Megvéd a cukorbetegségtől és a daganatoktól
A kutatók összefüggést fedeztek fel a napsugárzás és az alacsonyabb vérnyomás, valamint a szív- és érrendszeri problémák miatti halálozási arány között. A megfigyelések szerint a napfény hatására a bőr nitrogén-oxid-raktárakat szabadít fel, amelyek kitágítják az artériákat, csökkentik a vérnyomást és a szervezet anyagcserezavarát.
Más kutatások arra is rámutattak, hogy a fokozott napsugárzás megvédhet az 1-es típusú cukorbetegségtől, a sclerosis multiplextől, a rákos megbetegedés számos formájától, beleértve a vastagbél-, az emlő- és a prosztatarákot, valamint a nyirokrendszert érintő non-Hodgkin limfómát is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés