Ennyivel hamarabb gyógyul, akit robotok segítségével műtenek

GettyImages-1310031333
Olvasási idő kb. 4 perc

Azon lassan már meg sem lepődünk, ha egy robot hozza ki a kávénkat az étteremben, de nem elképzelhetetlen, hogy hamarosan a műtéteknél sem kell az orvossal beszélgetünk, mert egy robot végzi el a beavatkozást. Na jó, ennyire még nem kell elképednünk a jövő lehetőségein, de nem járunk ettől olyan messze. Egy új tanulmány szerint a robot által segített műtét csökkentheti a vérrögképződés kockázatát, és felgyorsíthatja a gyógyulás folyamatát.

Az orvosok és tudósok szerint a nagyobb hasi műtéteken átesett betegeknek fel kell ajánlani a robotsebészet lehetőségét, miután egy világelső klinikai vizsgálat megállapította, hogy az eljárások rohamosan felgyorsítják a gyógyulási időt, csökkentik a szövődményeket, és mérsékelhetik a vérrögök kialakulásának kockázatát is.

Csökken az újbóli kórházba kerülés esélye

Az Amerikai Urológiai Társaság (AUA) éves ülésén mutatták be annak a kutatásnak az eredményét, ami szerint, ha egy robotsebész asszisztál a műtétet végző orvos mellett, akkor a beteg sokkal hamarabb felépülhet.

Robotok a sebészeten: ilyen lesz a jövő orvoslása (képünk illusztráció)
Robotok a sebészeten: ilyen lesz a jövő orvoslása (képünk illusztráció)JGalione / Getty Images Hungary

A témában készült, mintegy három évig zajló kutatás eredményét a University College London és a Sheffieldi Egyetem szakértői foglalták össze. 

A vizsgálat 2017 márciusa és 2020 márciusa között zajlott, és kilenc brit kórházi alapítvány 29 sebésze vett részt benne.

Összesen 338 húgyhólyagrákkal kezelt pácienst vizsgáltak, akiket két csoportra osztottak: 169 betegnél végeztek robotasszisztált hólyageltávolítást és rekonstrukciót, 169 betegnél pedig nyílt műtétet végeztek.

Az eredmények meglepőek lettek: a robot általi segítségnyújtás miatt a páciensek átlagosan nyolc napot töltöttek kórházban, míg a másik csoport tagjai tízet. A robottal végzett műtét 52 százalékkal csökkentette az újbóli kórházba kerülés esélyét, és 77 százalékkal a vérrögök kialakulását is.

A kórházban töltött idő lerövidül, és gyorsabb a felépülés
A kórházban töltött idő lerövidül, és gyorsabb a felépülésimaginima / Getty Images Hungary

Nagy vágások helyett finomabb mozdulatok

A különbség persze az eljárásban is megmutatkozott, nem csak a végeredményben.

A nyílt műtét során a sebész közvetlenül a betegen dolgozik, és nagyobb bemetszéseket ejt a bőrön, izmokon.

A gépi eszközök viszont finomabb mozdulatokat végeznek, a sebészek ezeket távolról irányítják.

„A kórházban töltött idő lerövidül, és gyorsabb a felépülés, ha ezt a fejlett műtéti technológiát alkalmazzuk. Kevesebb komplikációt látunk, és kevesebb az ágyban töltött idő is. A robotsebészet korábbi kísérletei a hosszabb távú eredményekre összpontosítottak. Azok is hasonló rákgyógyulási arányt és hasonló mértékű hosszú távú gyógyulást mutattak ki a műtétek után, de egyik sem vizsgálta a különbségeket a műtét utáni napokban, hetekben” – hangsúlyozta a kutatást végző egyik urológiai sebész.

A tanulmány mögött álló tudósok azt mondták, hogy ez az eddigi legerősebb bizonyíték a robotasszisztált műtét betegek számára nyújtott előnyeire, ezért arra is kérik az illetékeseket, hogy tegyék elérhetővé a robotsebészetet klinikai lehetőségként – jelenleg az Egyesült Királyságban – minden nagyobb hasi műtéthez, beleértve a gyomor-bél rendszeri és nőgyógyászati eljárásokat is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek