A friss és igen tápláló mikrozöldek már évek óta népszerűek a gasztronómia világában. De azt még kevesen tudják, hogy milyen óriási lehetőségek vannak ezekben az apró növénykékben, egyrészt ami az egészségünket illeti, másrészt pedig a saját magunk ellátása kapcsán.
Mik azok a mikrozöldek?
A mikrozöldségek olyan kis méretű növények, melyeket a leveleik megjelenése után szedhetünk le, és fogyaszthatunk el. Ezek az ehető fiatal zöldek csíráztatással különféle zöldségek, de akár gyógynövények magjából is nevelhetők. Méretük változó, általában 2–10 centiméteresre nőnek meg. A tapasztalatok szerint a legkedveltebb mikrozöldség a retek, a brokkoli, a vöröskáposzta, valamint a napraforgómag. Ezekkel kezdtünk el foglalkozni épp azért, mert ezek a legkeresettebbek. Egyébként közel nyolcvanféle magot lehet csíráztatni.
A mikrozöldségnek a levele és a szára egyaránt fogyasztható, betakarítás során közvetlenül a talaj fölött kell levágni vagy leszakítani a növényt.
Minden mikrozöld természetes vitaminbomba
„A mikorozöld a kifejlett növényhez képest körülbelül 400-500 százalékkal több vitamint, tápanyagot tartalmaz, hiszen a magocskában lévő vitamint és ásványi anyagot nem a szár növekedésére és a sok levél kifejlődésére kell felhasználnia a növénynek. A tápanyag így koncentráltan ott marad az egy-két hetes növénykékben” – mondja Finta Zoltán, a mikrozöldségek termesztésével foglalkozó Mannamag tulajdonos-fejlesztője, aki szerint mindenképpen érdemes összehasonlítani, hogy mi a különbség a kifejlett mikorozöld, a csíráztatás állapotában lévő és a kifejlett növény íze között.
A mikrozöldet a benne lévő többlettápanyag miatt sokkal erőteljesebbnek és intenzívebbnek fogjuk érezni, ezért ebből kevesebb is elegendő lesz.
A szakember kiemelte: a mikrozöldségek igazán kiváló immunerősítők, természetes vitaminforrásként szolgálnak, mindemellett a vegetáriánus vagy vegán életmódot folytatóknak kifejezetten tápláló étket jelentenek.
Érdemes otthon megtermelni
Azon túlmenően, hogy a mikrozöldek az étrendünket színesítik, otthoni nevelésükkel saját magunk által termesztett minőségi vitaminokhoz juthatunk hozzá.
„Ha megtaláljuk ehhez a megfelelő rendszert, akkor nagyon könnyen és egyszerűen lehet otthon is mikrozöldet nevelni. Az általunk alkalmazott módszer egyedülálló Magyarországon, nemcsak kényelmes, hanem biztonságos is. Kényelmes, mert nem kell naponta kétszer, reggel és este lespriccelni a növényeket. A miáltalunk használt technológiával elég egy nap egyszer, alulról megöntözni a mikrozöldeket.
Biztonságosnak pedig azért nevezhető, mert a mikrozöldnevelő tálcába kerülő kókuszrostnak több nagyon jó tulajdonsága is van.
Egyrészt bio és teljesen vegyszermentes, másrészt nagyon jó víztartó képességekkel rendelkezik, így egyenletesen tud vizet biztosítani már a magoknak is. Éppen ezért ezzel a technológiával – a napraforgómagot kivéve – nem is kell előáztatni a magokat a termesztés előtt. Ez még kényelmesebbé teszi az otthoni nevelést amellett, hogy a kevés víz- és táptalajigény miatt még környezetkímélőbb is” – sorolta az előnyöket Finta Zoltán, hozzátéve: az otthon termesztés további előnyei közé tartozik, hogy nem kell szállítási költséget fizetnünk, a számunkra szükséges mennyiséget a fogyasztási igényünknek megfelelően mi magunk szabályozhatjuk, és párhuzamosan akár többféle növényt is nevelhetünk. A levelet bontott növény pedig levágva azonnal fogyasztható, ráadásul nem kell egyszerre az egészet learatni.
A mikrozöld általában 7–14 nap alatt éri el végleges állapotát, fajtától függően.
A földnél jobb a kókuszrost
Akik úgy döntenek, hogy az egészséges étrend kiegészítéseként otthon mikrozöldet termesztenek, azoknak Finta Zoltán azt tanácsolja, hogy ültetőközegnek a föld helyett válasszák inkább a kókuszrostot, ami garantáltan bogármentes marad.
„Bár a föld sem rejt nagyobb kockázatot, de saját magunk azt tapasztaltuk, hogy a virág- vagy palántaföldbe ültetett magokból kikelt növények között itt-ott bizony megjelentek a bogarak, hiszen a virágföldet nem lehet teljesen rovarmentesíteni. Nem beszélve arról, hogy nem tudni, milyen kezeléseken mehetett át a föld, mire az otthonunkba kerül. Így pedig egyáltalán nem garantált a teljes vegyszermentesség.”
Kismamáknak, gyerekeknek nem javasolják
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) ajánlása szerint a mikrozöldség fogyasztása nem javasolt gyerekek, várandós édesanyák, idősek, valamint gyenge immunrendszerrel rendelkezők számára. Továbbá vásárláskor ügyeljünk arra, hogy mindig friss terméket válasszunk, ne fogyasszunk kellemetlen szagú növényt, és soha ne puszta kézzel, hanem csipesszel vagy tiszta gumikesztyűben kezeljük a mikrozöldséget, miközben tisztítjuk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés