Veszedelmes méreg ellenszerére bukkanhattak: sok magyarral is végez évente

gomba méreg ellen
Olvasási idő kb. 5 perc

Tudósok úgy vélik, hogy megtalálták a világ legmérgezőbb gombájának számító gyilkos galóca toxinjának ellenszerét. Egereken és emberi sejteken végzett laboratóriumi vizsgálatok során kiderítették, hogy egy orvosi képalkotásra használt festékanyag képes megakadályozni az alfa-amanitin által kiváltott máj- és vesekárosodást.

A gyilkos galóca az egyik legveszélyesebb gomba a világon, nem véletlenül érdemelte ki félelmetes nevét. Zöldessárga kalapjával és fehér tönkjével ártalmatlannak tűnhet, még az íze és az illata sem árulkodik mérgező mivoltáról, sőt, állítólag egészen finom. Ezért is veszélyes, mivel elfogyasztása után az első tünetek csak 6-12 óra múlva jelentkeznek, amikor a benne rejlő mérgek már komoly károkat okoztak a májban és a vesékben. Az amatoxinok, amelyek a fő méreganyagai, blokkolják a sejtekben a fehérjeszintézist, ami végső soron sejthalálhoz vezet. A tünetek kezdetben hasonlítanak egy gyomorrontáséira: hányás, hasmenés és erős hasi fájdalom jelentkezik, amik el is múlhatnak egy időre, de ez csak a vihar előtti csend, mert eközben a mérgek tovább dolgoznak a szervezetben. Ha nem kap az áldozat időben orvosi segítséget, könnyen ez lehet az utolsó vacsorája: a gombamérgezések miatti halálesetek kilencven százaléka a gyilkos galóca számlájára írható. Nemrégiben viszont kutatók rábukkantak arra az anyagra, amely a méreg ellen hat – áll a Nature Communications szaklap által ismertetett tanulmányban.

Különös szer lehet jó a méreg ellen

Az ICG (indocyanine green) nevű festéket eredetileg a sebészetben, a tumorok lokalizálásában, májfunkciós vizsgálatoknál és az érrendszer diagnosztizálásánál használják. Ilyenkor injekcióval juttatják a véráramba, ahol gyorsan kötődik a plazmafehérjékhez. Speciális infravörös fény segítségével a test különböző részein fluoreszcenciát bocsát ki, így lehetővé teszi az orvosok számára, hogy megfigyeljék a vérellátást és az érrendszer állapotát. Ezt a technikát széles körben alkalmazzák Magyarországon is a daganatok eltávolításánál, mivel segít megkülönböztetni a rákos sejteket az egészséges szövetektől. Most kínai és ausztrál kutatók azt állapították meg, hogy ez az anyag jó lehet a gyilkos galócában lévő méreg ellen, mivel blokkolja az alfa-amanitin toxikus hatásait

A méreg ellen hat az orvosi képalkotáshoz használt festékanyag
A méreg ellen hat az orvosi képalkotáshoz használt festékanyagMartinPBGV / Getty Images Hungary

Az ICG képes volt megakadályozni az alfa-amanitin által kiváltott máj- és vesekárosodást. Emellett növelte a mérgezés utáni túlélés valószínűségét

– emelte ki a kutatást vezető Csiao-ping Vang, a kantoni Szun Jat-szen Egyetem professzora. 

A kutatócsoport egereken és emberi sejteken végzett laboratóriumi vizsgálatokat. Ennek során azt tapasztalták, hogy a szer még azoknál az egereknél is jótékony hatást fejtett ki, amelyeket csak négy órával a mérgezés után kezeltek vele. Ugyanakkor a nyolc vagy tizenkét órával később kezelést kapott állatoknál már nem volt megfigyelhető állapotjavulás. A tanulmány szerzői ezt azzal magyarázzák, hogy az alfa-amanitin visszafordíthatatlanul roncsolja a sejteket, így a kezelés csak akkor használ, ha egy bizonyos időkereten belül történik.

Eddig nem volt ellenszer a gyilkos galóca mérgére
Eddig nem volt ellenszer a gyilkos galóca mérgéreRobert Winkler / Getty Images Hungary

Eddig nem volt ellenszere a gomba méreganyagának

Korábban nem létezett specifikus ellenszer a gyilkos galóca ellen, mert keveset tudunk arról, hogyan végeznek a gombatoxinok a sejtekkel. Jellemzően ötféle beavatkozást szoktak alkalmazni a gombamérgezés ellen:

  • Gyomormosás és aktív szén: Az első lépés általában a gyomormosás és az aktív szén alkalmazása, hogy megakadályozzák a méreganyagok további felszívódását.
  • Hidrálás és elektrolit-egyensúly fenntartása: Intravénás folyadékok és elektrolitok adagolása segít megelőzni a kiszáradást és fenntartani a szervezet megfelelő működését.
  • Májműködést támogató kezelés: A májkárosodás kezelése érdekében különböző gyógyszereket és terápiákat alkalmaznak, amelyek segíthetnek a máj működésének fenntartásában. Például a szilimarin (a tejcsalán kivonata) és az N-acetil-cisztein néhány esetben javíthatják a májfunkciót.
  • Hemoperfúzió vagy dialízis: Ezek a technikák segíthetnek eltávolítani a méreganyagokat a vérből, különösen súlyos esetekben.
  • Májtranszplantáció: Ha a májkárosodás súlyos, a májtranszplantáció az egyetlen esély a túlélésre.

Bár a legújabb kutatási eredmények ígéretesek, még további klinikai kísérletekre van szükség annak megállapítására, hogy az ICG hogyan hat az emberekre. 

Ha érdekel, hogy magyar kutatók mivel állítanák meg a szuperbaktériumokat, ide kattintva arról is olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek