Az indiánok gyógynövénye, ami csillapítja a menopauza tüneteit

GettyImages-169087116
Olvasási idő kb. 5 perc

Észak-Amerikában a bennszülött indiánok évszázadok óta használják gyógyászati célokra a magyarul fürtös poloskavész (Actaea racemosa vagy Cimicifuga racemosa) néven ismert növényt, amely napjainkban elsősorban a menopauza kellemetlen tüneteit mérséklő hatása miatt kap figyelmet.

Az amerikai őslakosok nem csak női bajok (alhasi görcsök, menstruációs zavarok) vagy szülés közben fellépő problémák ellen alkalmazták a gyógynövény virágait és gyökérzetét: mozgásszervi fájdalmak, láz, köhögés, tüdőgyulladás esetén éppolyan hasznosnak bizonyult, mint a csörgőkígyó marása, depresszió vagy vesebetegségek ellen.

Indián asszonyok gyökere

Az indián férfiak csata előtt felkeresték a törzs sámánját, és fürtös poloskavészt kértek tőle, mivel úgy tartották: rettenthetetlen és bátor harcossá válnak, ha elfogyasztják. A 19. században Amerikába érkező telepesek a gyógynövényből tonikot készítettek, amelyet külsőleg alkalmaztak szülési problémák, tüdőgyulladás, álmatlanság, ízületi gyulladás és magas vérnyomás ellen. Különböző neveken vált ismertté Amerikában: nevezik fekete kígyógyökérnek, indián asszony gyökerének és tündérgyertyának is.

Ez az Észak-Amerikából származó gyógynövény enyhítheti a menopauza tüneteit
Ez az Észak-Amerikából származó gyógynövény enyhítheti a menopauza tüneteitKarel Bock / Getty Images Hungary

Enyhíti a menopauza tüneteit

Napjainkban a fürtös poloskavész elsősorban a menopauza kellemetlen tüneteinek mérséklésére használatos: a hőhullámok, az éjszakai izzadás, a hüvelyszárazság, a fülzúgás, álmatlanság és ingerlékenység sok nő életét keseríti meg 50 körül. A fürtös poloskavész az egyik népszerű, forgalomban lévő, változókorban lévő nők számára készült étrend-kiegészítő egyik alkotóeleme, mivel fitoösztrogénként funkcionál: azaz, olyan növényi vegyületeket tartalmaz, amelyek képesek a női nemi hormonhoz hasonlóan a szervezet ösztrogénreceptoraihoz kötődni és ott hatást kiváltani.

Hatóanyagokban gazdag gyógynövény

A növény számos vegyületet tartalmaz, egyebek közt a köptető hatású szaponint és acetint, a fitoösztrogénként működő izoflavonokat, továbbá aromás savakat, tanninokat, zsírsavakat, keményítőket és cukrokat. Gyulladáscsökkentő hatásáért a szalicilsav felelős, amely megtalálható például az aszpirinben is. A fürtös poloskavész ezért alkalmazható ízületi gyulladás, torokfájás és magas vérnyomás esetén is, továbbá értágítóként működik: csökkenti a szív- és érrendszeri stresszt, így hozzájárul a szív egészségéhez.

A fürtös poloskavész gyulladáscsökkentő és értágító hatással is rendelkezik
A fürtös poloskavész gyulladáscsökkentő és értágító hatással is rendelkezikmarilyna / Getty Images Hungary

Kutatások a fürtös poloskavészről

Egy 2022-ben készült tanulmány szerint a fürtös poloskavész hatékonyan enyhíti a menopauza okozta vazomotoros tüneteket (azaz az izzadást, a hőhullámokat, a szívdobogásérzést és a fejfájást). 1982-ben egy 629 nő bevonásával készült német tanulmány megállapította: a fürtös poloskavész a résztvevők több mint 80%-ánál négy héten belül javította a menopauza fizikai és pszichés tüneteit. Egy 2018-as vizsgálatban 80 változókorban lévő nő kapott fürtöspoloskavész-kivonatot nyolc héten át, ők szintén úgy érezték, hogy ezen időszak alatt a hőhullámaik kevésbé gyötörték őket. Egy másik tanulmányban a kutatók megállapították: a fürtös poloskavész meggyőzőbben javított a változókorban lévő nők életminőségén, különösen a hőhullámokat tekintve, mint a szintén hasonló célokra alkalmazott ligetszépeolaj.

Noha ezek az eredmények biztatóak, fontos megjegyezni, hogy nem mindegyik, ezzel foglalkozó kutatás talált összefüggést a tünetek mérséklődése és a fürtös poloskavész használata között. Hasonló kutatások zajlottak már a mellrák és a PCOS (policisztásovárium-szindróma) kezelésével kapcsolatban is, de egyelőre kevés bizonyíték áll rendelkezésre.

Ne vigyük túlzásba

Nincs egyértelmű tudományos állásfoglalás abban sem, mi pontosan a fürtös poloskavész hatásmechanizmusa, illetve abban, hogy egyáltalán a fitoösztrogének közé sorolható-e. Annyi bizonyosnak látszik, hogy a növény összetett vegyi anyagokat, különösen triterpéneket és flavonoidokat tartalmaz, amelyek az agyalapi mirigyre hatnak, és elnyomhatják a luteinizáló hormon (LH) hatását, amely, ha túl magas, felelős lehet a menopauza kínzó tüneteiért. Ami a mellékhatásokat illeti, ha túlzásba visszük a gyógynövény használatát, gyomorgörcsök, fejfájás vagy kiütések jelentkezhetnek, súlyosabb esetben akár májkárosodás is előfordulhat. Várandós és szoptató nők kerüljék a fürtös poloskavész alkalmazását, hiszen nem áll rendelkezésre megfelelő kutatás a rájuk gyakorolt hatásról.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek