Egy új tanulmány szerint a zsugorfóliában, kartontálcán vagy papírtartóban árult élelmiszerek tartalmazhatják a mellrákkal összefüggésbe hozható közel 200 vegyi anyag bármelyikét.
Ha így tárolnak egy ételt, az mellrákot okozhat
Ezek a veszélyes vegyi anyagok, mint a PFAS, a biszfenolok és a ftalátok, a csomagolásból átvándorolhatnak az élelmiszerekbe, és így az emberek lenyelhetik őket. Mivel rengeteg ilyen típusú csomagolt ételt árulnak, komoly mértékben ki vagyunk téve az emlőrákot okozó vegyi anyagoknak.
Több ezer tudományos tanulmány alapján összeállítottak egy átfogó adatbázist az élelmiszer-csomagolásokban található vegyi anyagokról. Az adatbázis segítségével a kutatók 143 olyan, műanyag csomagolóanyagokban használt vegyi anyagot azonosítottak, amelyek kapcsolatban állnak a mellrákkal, és 89-et találtak a papírban vagy a kartonban. A kutatók szerint bizonyítékok vannak arra, hogy az emberek a táplálkozás révén rendszeresen ki vannak téve legalább 76 ilyen rákkeltő vegyi anyagnak. Ezek az Európai Unióban, az Egyesült Államokban, Kínában, Dél-Amerikában és máshol a felhasználásuk korlátozását célzó szabályozások ellenére is bekerülnek az élelmiszerek csomagolásába.
A 76 legjelentősebb rákkeltő vegyi anyagból mintegy 40-et már valamilyen módon veszélyesnek minősítettek a különböző nemzetközi szabályozásokban, mégis megtalálhatók az élelmiszer-csomagolásokban. Ez azt mutatja, hogy a meglévő szabályok nem elégségesek az emberi egészség védelméhez.
Ezek az ételek nagyobb veszélyt okoznak
Azt már régóta tudjuk, hogy a csomagolásokból a vegyi anyagok bejutnak az ételekbe, azokon keresztül pedig az emberi szervezetbe. Különösen veszélyes, ha az étel zsíros, sós vagy savas. Sőt, ha a csomagolást a szemétbe dobják, a hulladéklerakókba kerülhet, és a vegyi anyagok beszennyezhetik a vizet és a talajt, vagy az elégetés útján a levegőbe juthatnak.
Egy, az Egyesült Államokban készült vizsgálat, amelyben a gyorséttermi csomagolásokat ellenőrizték, két olyan PFAS-vegyületet is kimutatott, amelyeket az ismert kockázataik miatt már nem gyártanak ott. Az egyik, a PFOA volt a leggyakrabban talált vegyület, a másik, a PFOS pedig az ötödik leggyakoribb. A gyártók tudtukon kívül még mindig használhatják ezeket a vegyületeket, vagy a tengerentúlon gyártott anyagokból kerülhet a csomagolásokba. Egy másik lehetőség, hogy a vegyületek mára annyira elterjedtek a környezetben, hogy még akkor is felbukkannak, amikor az országban már nem gyártják őket.
Hogyan védekezhetsz a rákkeltő ételcsomagolások ellen?
Bár a szintjük nem nulla, a kiskereskedőknél az élelmiszer-csomagolások mérgező vegyianyag-szintje általában valamivel alacsonyabb, mint a nagyobb láncok esetén. Ne feltételezd, hogy a környezetbarátnak mondott termékek mentesek a vegyi anyagoktól. Kutatások több ilyen termékben kimutattak legalább némi szerves fluort.
Ha teheted, vedd ki minél gyorsabban az ételt a csomagolásból, ugyanis minél tovább marad benne, annál valószínűbb, hogy a vegyi anyagok átkerülnek az ételbe. Ez különösen fontos, ha az étel meleg. Ha lehet, tedd az ételt fóliába, szilikon- vagy üvegedényekbe. Illetve ne melegítsd újra az eredeti csomagolásban, mert ez megkönnyítheti a vegyi anyagok bejutását az élelmiszerbe. Ha a csapból iszol vizet, fontold meg a vízszűrő használatát.
Lehet, hogy nem megfelelő edényben tárolod az ételeid, az alábbi cikkünkben összeszedtük, mire figyelj.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés