Az, hogy ki hogyan éli meg a hőhatásokat, nagyon eltérő lehet. Néhány ember hőhullámokkal vagy éjszakai izzadással küzd, míg mások bizonyos tevékenységek közben, vagy akár állandóan is úgy érezhetik, hogy melegük van – még akkor is, ha időjárás egyébként kegyes. A következőkből megtudhatod, hogy mikor kell aggódni emiatt, és milyen esetben kell orvoshoz fordulni.
Ettől is függ a melegségérzeted
A melegségérzet az emberi test hőmérséklet-szabályozási funkcióval függ össze. Az agyban egy hipotalamusz nevű régió felelős azért, hogy egyfajta termosztátként működve fenntartsa a 37 Celsius-fokos testhőmérsékletet.
Ha a tested túl meleg, a hipotalamusz beindítja az izzadást, hogy lehűtsön. Ha pedig túl hideg, a test magjába irányítja a vért, ami hidegrázást válthat ki.
Amennyiben szokatlan melegségérzetet tapasztalsz, az arra is utalhat, hogy gond lehet ezzel a hőmérséklet-szabályozó rendszerrel. A gondosan szabályozott folyamatok egyensúlyhiánya az alábbi problémák formájában ütközhet ki.
- Hőérzékenység: Ez csökkenti a melegebb hőmérséklethez való alkalmazkodási képességét. Vagyis olyan hőmérsékleti viszonyok között is kimelegedhetsz és leizzadhatsz, ami mások számára nem kényelmetlen.
- Hőhullámok: Ezek lényegében gyors, eltúlzott kísérletek a hőtől való megszabadulásra, ami hirtelen jövő melegségérzettel, izzadással és kipirulással, illetve súlyos esetben kimerültséggel és alvászavarokkal párosulhat.
A háttérben rendszerint a következő tényezők állnak.
1. Koffein, alkohol és fűszeres ételek
Az elfogyasztott ételek és italok a hőérzetedre is hatással lehetnek, különösen ezekben az esetekben.
- A kávéból, teából és üdítőkből származó koffein fokozza a pulzusszámot és az anyagcserét, amitől meleged lehet.
- Az alkohol felgyorsítja a verejtékezést és a bőr véráramlását, amitől úgy érezheted, hogy meleged van.
- A csípős, fűszeres ételek elhitetik a szervezeteddel, hogy a tested felhevült, ami aktiválja a verejtéktermelést.
2. Gyógyszerek
Az állandósuló melegségérzet és a gyakori izzadás bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet. Ez általában csak átmeneti jellegű, és leginkább akkor tapasztalható, amikor a szervezeted megpróbál alkalmazkodni egy új szerhez.
Ezek lehetnek antidepresszánsok, szorongásgátlók, kemoterápiás szerek, nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők, szteroidok, továbbá pajzsmirigyzavarokra, vagy figyelemhiányos hiperaktivitási zavarra (ADHD) felírt készítmények is.
3. Terhesség
A terhesség során a szervezet drámai változásokon megy keresztül, ami olyan tünetekkel járhat, mint a fejfájás, a hátfájás vagy a székrekedés. Mivel ilyenkor megemelkedik a hormonszint és nagyobb mennyiségű vér áramlik keresztül a testen, abban sincs semmi meglepő, ha az embert forróság járja át. A jó hír, hogy az érzés csak ideiglenes, és a szülés után elmúlik.
4. Menopauza
A hőhullámok és az éjszakai izzadás a menopauza egyik jellemző kísérőtünete. Mint ismert, a menopauza akkor következik be, amikor a menstruáció leáll, mert a petefészek nem termel több ösztrogén és progeszteron hormont. Ez általában 45 és 55 éves kor között kezdődik, de a tünetek – beleérve a hőhullámokat – akár egy évtizeddel korábban is jelentkezhetnek.
5. Idősebb kor
Az életkor előrehaladtával a testhőmérséklet is megváltozik. Ezért is figyelhető meg, hogy a 65 év feletti korosztály tagjai nehezebben alkalmazkodnak a meleghez vagy a hideghez.
Az idősebb felnőttek kevesebbet izzadnak, és gyengébb a keringésük.
Amikor kint meleg van, az idősebbek ezt intenzívebben élik meg, és nagyobb kockázatot jelentenek rájuk a hőség által okozott betegségek, így például a hőguta is.
6. Túlsúly
A túlsúlyos vagy elhízott emberek több testhőt tartanak fenn, amitől az átlagosnál gyakrabban lehet melegük.
7. Pajzsmirigy-túlműködés
Az endokrin rendszer részeként a pajzsmirigy hormonokat termel, amelyek számos testi funkciót szabályoznak. Előfordulhat azonban, hogy a szerv hiperaktívvá válik, ezért túl sok pajzsmirigyhormont állít elő. Ez a felesleg rendszertelen menstruációt és hőérzékenységet okozhat.
A pajzsmirigy-túlműködés gyakori tünete a párhuzamosan jelentkező fáradtság, a hajritkulás, a fogyás és a ködös tudatállapot.
8. Cukorbetegség
A túl magas vagy túl alacsony vércukorszint melegségérzetet és izzadékonyságot okozhat, ami a cukorbetegség korai jele lehet, illetve arra is utalhat, hogy a már kialakult betegség nincs megfelelő módon kezelve.
9. Szorongás és depresszió
A stresszes, szorongással teli időszakokra az idegrendszer úgy reagálhat, mintha veszélyben lennél, ami szaporább légzést és szívverést vonhat maga után. Ettől kipirulhatsz és meleged lehet.
10. Fibromyalgia
A fibromyalgia egy krónikus betegség, amely fokozott fájdalomérzékenységgel jár, és járulékos tünetként fáradtságot, fejfájást, zavartságot, alvásproblémákat, melegségérzetet és izzadást okozhat.
11. Rák
Több rákfajta is befolyásolhatja a hormonszintedet, és felforrósíthatja a tested.
- A neuroendokrin daganatok a hormontermelő endokrin sejtekben fordulnak elő. Egyes neuroendokrin daganatok extra hormonokat termelnek, amelyek karcinoid szindrómához vezethetnek. Ennek leggyakoribb tünete a kipirulás és a szokatlan kimelegedés.
- A feokromocitómák a mellékvese daganatai. A betegség következtében a szervezet sok adrenalint termel, amitől felforrósodhatsz.
A szakemberek azt mondják, a tünetek mögött a legtöbb esetben az étrend, a koffein- vagy az alkoholfogyasztás áll, ezért nem szabad megijedni tőlük. Amennyiben viszont úgy érzed, hogy a szervezeted nem tudja megfelelően szabályozni a testhőmérsékleted, és más panaszok is jelentkeznek, amelyek jelentős kihatással vannak az életminőségedre, feltétlenül fordulj orvoshoz, hogy ha valamilyen háttérbetegséged alakult ki, mielőbb megkaphasd a szükséges kezelést.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés