Eddig este zuhanyoztál? Nem csoda, ha rosszul alszol: ez az ok

GettyImages-152886023

A közhiedelem szerint az esti zuhany vagy fürdő segít ráhangolódni az éjszakára, megnyugtat, relaxál. De nem mindegy, milyen hőmérsékletű vízben!

Kétféle ember létezik: az egyik ragaszkodik ahhoz, hogy még este megmosakodjon, míg a másik a reggeleit nem tudja elképzelni frissítő zuhany nélkül. A két tábor tagjai gyakran nem értik meg egymást: hogy lehet piszkosan lefeküdni? Hogy lehet elindítani a napot anélkül, hogy tisztálkodnál?

A cirkadián ritmusba is beleszól

A vitát most mi sem fogjuk eldönteni, de van egy fontos szempontunk azoknak, akik eddig este zuhanyoztak, és nem feltétlenül érezték ezzel maximálisan elégedettnek magukat. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy az esti zuhanyt követően azon veszed észre magad, hogy nehezebben alszol el, ez pedig teljesen természetes, és valóban a zuhanyzás tehet róla.

Másra jó a hideg és a meleg zuhany
Másra jó a hideg és a meleg zuhanywww.boelke-art.de / Getty Images Hungary

Pontosabban a víz hőfoka: azt talán ugyanis tudod már, hogy

a test cirkadián ritmusa szabályozza az alvást is, és ennek részeként testhőmérsékletünk csökkenni kezd, ahogy közeledik a lefekvés ideje. Logikusnak hangzik, hogy egy meleg zuhany hátráltatja a folyamatot, pedig valójában ez téves.

A meleg vizes fürdő vagy zuhany élénkíti a bőrfelszíni keringést, majd a mosakodás után a hő gyorsabban távozik, így a tested is hamarabb lehűl. A hideg zuhany ezzel szemben pont hogy hátráltatja azt, hogy a tested lehűljön, bármilyen furcsán is hangzik: ha te este eddig túl hideg vízzel mosakodtál, az eredményezhette, hogy nehezebben aludj el. 

A meleg víz így hat rád

Lássuk, milyen érveket tudunk felsorolni a meleg zuhany mellett és ellene!

A meleg zuhany előnyei:

  • segít relaxálni, és ellazítja az izmokat a testedben,
  • ha dugul az orrod, segít feloldani a váladékot, így megfázás esetén kifejezetten enyhítő hatása van,
  • rövid távon puhábbá teszi bőröd.

A meleg zuhany hátrányai:

  • hosszú távon kiszárítja a bőrödet,
  • károsíthatja a hajadat,
  • több energiát használsz, pláne, ha hosszan folyatod magadra a vizet,
  • tested túlmelegedhet, ha nagyon forró vízben mosakszol, ettől akár szédülhetsz is.

Mindez árnyalja a képet azzal kapcsolatosan, hogy mennyire érdemes ragaszkodnod a forró vízhez: sokkal jobb, ha inkább langyos vízben mosakszol.

Ezek a hideg zuhany előnyei

Ha nem este mosakszol, akkor a hideg zuhanynak is bizalmat lehet szavazni. Ehhez 20 fok alatti hőmérsékletű vizet használj – egyesek még ennél is hidegebb, 15–18 fokos vízben mosakodnak, hogy kihasználják ennek a műfajnak az előnyeit. Vannak ilyenek ugyanis bőven: egy hideg zuhany energizál, esetlegesen sajgó izmaid fájdalmát enyhíti, és boldogsághormon, azaz endorfin felszabadulását váltja ki.

Persze nem mindenki számára kellemes érzés, és vannak olyan betegségek, amelyek mellett nem is javasolt.

Jót tehet a testtel egy hideg zuhany is
Jót tehet a testtel egy hideg zuhany isCarlos Barquero / Getty Images Hungary

Ha szívesen kipróbálnád, milyen is hideg vízzel zuhanyozni, fokozatosan állj át: kezdetben a mosdás végén, rövid időre válts csak hideg vízre, és fokozatosan növeld ennek a hűvös periódusnak a hosszát. A hőmérséklet fokozatos csökkentése is megoldás lehet, ha szeretnéd kipróbálni a hideg zuhanyt.

Ha neked ez nem műfajod, akkor viszont a meleg vizes zuhany időpontján változtass: legalább 90 perccel lefekvés előtt mosakodj, így egészen biztosan nem okoz problémát az, hogy milyen hőmérsékletű vízben tisztálkodtál.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek