Ezért ne igyál kávét, ha megfáztál: ezt teszi a szervezeteddel

GettyImages-1421254467
Olvasási idő kb. 5 perc

Noha a meleg italokat gyakran az olyan légúti betegségek elleni gyógyírnak tekintik, mint a megfázás vagy az influenza, náthás időkben nem mindegyiket ajánlott kortyolgatni. Például a kávét sem.

Egy tanulmány szerint a forró italok átmenetileg enyhíthetik az olyan tüneteket, mint az orrfolyás és a torokfájás, ráadásul tagadhatatlan, hogy egy meleg csészényi ezekből még nyugtatólag is hat rád a vírussal teli, vészterhes napokban. Ami azonban a kávét illeti, a szakértők szerint nem a legjobb megoldás. 

Nem hagyja pihenni a szervezetet

Ahogyan köztudott, hogy a kávé az antioxidáns- és tápanyagtartalmának köszönhetően számtalan betegség kockázatát csökkentheti, ismert az is, hogy a kávé ébren tart.

A szervezetnek azonban pihenésre van szüksége, különösen akkor, ha betegek vagyunk.

Susan Hassig epidemiológus szerint valószínű, hogy a fogyasztása a felső légúti betegségek klinikai lefolyására semmilyen hatással sem lesz, de a koffein stimuláló jellege miatt kontraproduktív lehet. 

Hassig azt mondja, hogy ugyanez vonatkozik az energiaitalokra is, amelyek gyakran több koffeint tartalmaznak, mint egy csésze kávé.

A túl sok koffein pedig, mint tudjuk, ártalmas lehet, függetlenül attól, hogy épp megfáztunk vagy influenzások vagyunk. 

A kávéban található koffein nem hagyja pihenni a szervezetünket, ha betegek vagyunk
A kávéban található koffein nem hagyja pihenni a szervezetünket, ha betegek vagyunkStefania Pelfini La Waziya Phot / Getty Images Hungary

Nem mindegy, mennyi

„Ha nem enyhe betegségről van szó, a koffeinfogyasztással óvatosnak kell lennünk, mert vizelethajtó hatása miatt a szervezet kiszáradhat” – erre már egy másik orvos, dr. Daniel Monti figyelmeztet. Ám egy új kutatás szerint ez nem mindenkire vonatkozik, azok ugyanis nem tapasztalnak kávéfogyasztás miatti kiszáradást, akik rendszeresen, „normál” mennyiségben isznak feketét.

Az enyhe kiszáradás tehát csak azoknál figyelhető meg, akik egyébként nem szoktak kávézni, de ha mégis, akkor sokat.

Monti tehát azt javasolja, ha megfáztunk vagy influenza gyötör bennünket, még akkor se döntsünk le egy kancsónyit belőle, ha csak azt kívánjuk. 

A gyomrot is zavarhatja

Talán velünk is előfordult már, hogy felső légúti betegségeink hányással és hasmenéssel is társultak, így legalább a betegség idejére száműzzük a kávét – már csak azért is, mert a gyomrot is megzavarhatja. És ki akarna olyan dolgokat fogyasztani, amelyek az emésztőrendszerünkre is csapást mérnek!?

A kávét pláne érdemes száműzni a napjainkból, ha náthánkhoz emésztőrendszeri tünetek is társulnak
A kávét pláne érdemes száműzni a napjainkból, ha náthánkhoz emésztőrendszeri tünetek is társulnakPhotographer Basak Gurbuz Derma / Getty Images Hungary

Akkor mit, ha kávét nem?

Légúti betegségeink során azonban nem kell lemondanunk az összes forró italról, sőt! Hassig doktornő szerint a megfelelő hidratáltság eléréséhez kétség nem férhet hozzá, hogy a szervezetnek a vízre van a legnagyobb szüksége, de nem ördögtől való az sem, ha biogyümölcsleveket is kortyolgatunk. Dr. Monti szerint ugyanilyen hasznos italok lehetnek a gyógyteák és a húsleves is, mi több, a koffeintartalmú teák, mint a zöld tea is, segíthetnek a gyomron, így kávé helyett kitűnő alternatívát jelenthetnek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek