Kezdjük a rossz hírrel: nem tudunk megnyugtatni abban, hogy az épp csak lejárt, alig egy hónapja még jó gyógyszereket teljes lelki nyugalommal beveheted. A gyógyszerek lejárata ugyanis sokismeretlenes egyenlet, amelyben szerepe van a készítmény összetétele mellett annak is, hogy te hogyan tároltad azt otthonodban.
Ettől függ, meddig jó a gyógyszer
„A legtöbb gyógyszert 15–25 °C-on, szobahőmérsékleten, száraz helyen kell tárolni, de ez nem mindig valósul meg az otthonokban, főleg nyáron nem. Ezt a gyártó is tudja” – mondta el a Díványnak dr. Sebők Szilvia, a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze.
Az, hogy egy már lejárt szer összetevői rendben vannak-e, illetve keletkezett-e valamilyen bomlástermék benne az eltelt hónapok, évek során, otthon ellenőrizhetetlen,
épp ezért nem lehet biztonsággal azt javasolni, hogy bármilyen gyógyszert lejárat után bevegyünk, mutatott rá a szakértő. „Vannak hőmérsékletre kifejezetten érzékeny gyógyszerek, amelyek akár már a lejárati időn belül elveszíthetik hatásukat, ha nem megfelelő körülmények között tároltuk őket” – tette hozzá dr. Sebők Szilvia.
A gyógyszerek lejárati idejével kapcsolatos képet tovább árnyalja, hogy vannak olyan szuszpenziók, oldatok, szemcseppek amelyeket a megbontást követően bizonyos időközön belül használhatunk fel. Ezt a gyógyszerész szerint komolyan kell venni.
„Ha egy gyógyszert megvásárlás után nekünk kell elkészíteni, és nem tárolható el sokáig, az nem véletlen” – fogalmazott a főgyógyszerész, aki azt is javasolja, ezekre a szerekre írjuk rá a megbontás dátumát, mert az emlékezet bizony sokszor megcsal bennünket.
Ezért ne vedd be a lejártat
Hogy mi történhet a gyógyszerrel a lejárati időn túl? Alapvetően a következő veszélyei vannak annak, ha ilyesmit használsz fel:
- elbomolhat a hatóanyag, emiatt a gyógyszer hatástalan, vagy veszít a hatásából
- nemkívánatos, egészségkárosító anyagok keletkezhetnek benne
- az oldatos gyógyszerek mikrobiológiai szennyeződése is elképzelhető, baktériumok, gombák szaporodhatnak el bennük.
Dr. Sebők Szilvia szerint ez utóbbi nem más, mint az a folyamat, ahogyan egy leves is meg tud romlani: azokra a készítményekre ez fokozottan igaz, amelyek még cukrot is tartalmaznak. A gyógyszerek persze tartalmazhatnak tartósítószert is, de ez sem védi meg őket örökké, arra pedig végképp nincs rálátása a gyártónak, hogy nálunk, otthon mi történik a szerrel.
„A hőmérséklet, a páratartalom, a fény is hat a felhasználhatóságra.
Ha egy gyógyszert az előírás szerint tényleg maximum 25 fokon tároltak, előfordulhat, hogy akár egy évig is jó lenne még a lejárat után,
de nem akkor, ha évi három hónapot harmincöt fokos lakásban tölt nyáron” – világított rá a helyzet bonyolultságára a gyógyszerész, aki szerint az ugyanakkor nagyon nem mindegy, milyen helyzetben mérlegeli az ember, hogy használja-e az adott szert.
„Ha egy anafilaxiás beteg veszi észre a roham kezdetén, hogy két hónapja lejárt a penje, akkor is beadja. Ha csak az a kérdés, hogy el kell-e mennem a gyógyszertárig, mielőtt bevenném a lejárt fájdalomcsillapítót, az teljesen más helyzet” – hozta a példát dr. Sebők Szilvia.
A forró autóban se álljon
A szakember azt javasolja, annak érdekében, hogy biztosan megőrizzük a gyógyszer hatását és biztonságosságát, mindig olvassuk el, hogyan szükséges azt tárolni, és erre figyeljünk is oda:
egy vakcinát például tönkretesz, ha reggel megvesszük, majd egész nap a forró autóban áll a hűtő helyett.
Mi hova kerüljön?
Hűtőben tárolandó gyógyszer: 2–8 fokos hőmérsékletet kíván meg, nem elegendő a hűtőajtóba tenni.
Hűvös helyen tárolandó gyógyszer: 8–15 fokot kíván meg, megfelel neki a hűtőajtó.
Szobahőmérsékleten tárolandó gyógyszer: ideális esetben maximum 25 fokban tárolandó.
Ha hosszabb nyaralásra indulunk, akkor amellett, hogy figyelnünk kell arra, hogy szedett gyógyszereinket magunkkal vigyük, az olyan érzékeny szereknél, mint például az inzulin, és más, hűtést igénylő készítmények, ügyelni kell a megfelelő körülményekre is – például magunkkal vihetjük őket hűtőtáskában, vigyázva, hogy a jégakku ne érintkezzen közvetlenül az ampullával. Ami a lejárt gyógyszereket illeti, semmiképp ne a szemétbe dobd azokat.
„Azokat a lejárt gyógyszereket, amelyek tűt nem tartalmaznak, a patikai gyűjtőkbe lehet bedobni, amelyikhez tű is tartozik, azt pedig rendelőintézetekben, kórházakban” – ismertette Sebők Szilvia, aki azt tanácsolja, ne tartsunk otthon nagy gyógyszerarzenált, azokat a szereket viszont, amelyeket fontosnak tartunk, mindig cseréljük, ha lejártak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés