Súlyos károsodást okozhat, ha így masszírozod magad

GettyImages-1352996897
Olvasási idő kb. 4 perc

A kézi masszázspisztolyok nem megfelelő használata súlyos egészségügyi kockázatokat vet fel – figyelmeztetnek a szakemberek.

Akár a mobilozással összefüggő „tech neck”, akár a rossz testtartás okozza, a nyakfájás az egyik leggyakoribb, legkellemetlenebb mozgásszervi probléma, amivel az emberek életük során találkoznak. Mivel a masszázspisztolyok könnyen elérhetőek és egyszerűen használhatóak, kézenfekvő megoldást kínálnak a panaszokra, de van egy kevésbé ismert veszélyük, amellyel fontos tisztában lenni.

Ilyen problémákat okozhat a masszázspisztoly

A masszázspisztolyokat arra tervezték, hogy oldják az izomfeszültséget. Hatásukat tanulmányok is igazolják. Az eredmények azt mutatják, hogy bizonyos mértékig növelik az izmok rugalmasságát, csökkentik az izommerevséget, és javítják a rövid távú mozgástartományt.

A masszázspisztolyok enyhíthetik az izomfájdalmat, de használatuk kellő körültekintést igényel
A masszázspisztolyok enyhíthetik az izomfájdalmat, de használatuk kellő körültekintést igényelM-Production / Getty Images Hungary

Bár alapvetően biztonságosnak mondhatóak, a masszázspisztolyok túl gyakori vagy nem megfelelő helyen történő használata zúzódásokat, duzzanatokat vagy lágyszöveti traumát okozhat. A szakértők ezért arra figyelmeztetnek, az eszközöket nem szabad a nyak elülső és a torok oldalsó részén, illetve közvetlenül a koponya tövénél használni. Ha mégis megteszed, abból akár komolyabb sérülések is adódhatnak – főleg, ha az artériák feletti területekre tévedsz.

Ez átmenetileg elzárhatja az agyat a véráramlástól, ami a ministroke-hoz vagy a szélütéshez hasonló tünetekkel járhat, illetve megnehezítheti a vér eljutását a szívbe.

További veszélyforrásként említhető, hogy a nyaki artériák elmozdulásával az érfalakon lerakódott zsíros plakkok felszabadulhatnak, ezáltal eljuthatnak az agyba, ami már konkrét szélütéshez is vezethet.

Valami hasonló történhet a vérrögök esetében is: a nyaki artériákra gyakorolt hosszú távú nyomás akadályozhatja a véráramlást, vagy vérrögképződést okozhat. Ha pedig valakinek már van egy kialakult vérrög a nyaki artériájában, akkor az a masszázspisztoly használata nyomán az agyba kerülhet. Ez történt áprilisban, egy kínai kutatók által rögzített esetben is, amelynek során egy beteg stroke-szerű tüneteket tapasztalt, miután vérrögök alakultak ki a nyaki verőerében.

Ha a lágyrészeket masszírozod vele, sérülést okozhat
Ha a lágyrészeket masszírozod vele, sérülést okozhatOlga Berezhna / Getty Images Hungary

Egy másik ritka, de potenciálisan súlyos következmény a csigolyaartéria disszekciója vagy szakadása. Egy 2022-es esetjelentés összefüggést talált a kézi masszírozópisztoly használata és az ilyen típusú sérülés között, amely stroke-szerű tüneteket – fejfájást, nyaki fájdalmat és szédülést – eredményezett egy betegnél.

Noha nem valószínű, hogy egy masszázspisztoly elegendő erőt tudna kifejteni, vagy akkora traumát lenne képes okozni, hogy ténylegesen elszakítsa a csigolyaartériát,

egy esetleges meglévő gerincprobléma vagy a nyak bizonyos jellegű mozgása komoly kockázatokat vethet fel.

Szakemberek ugyanakkor megjegyzik, az ilyen sérülések rendkívül ritkák.

Így használd biztonságosan a masszázspisztolyt

A szakértők mindenekelőtt azt javasolják, hogy soha ne használd a masszázspisztolyt olyan nyaki területeken, amelyeket nem borítanak izmok. Ugyanez érvényes a szemek, a belső lágyék és a nemi szervek területére, illetve a közvetlenül a szív feletti és térd mögötti részekre, valamint általánosságban a csökkent érzékenységű testfelületekre is (ami például egy műtétből is adódhat). Mindezeken túl nem ajánlják súlyos vagy krónikus nyaki fájdalom esetén sem.

Csak olyan területeken szabad használni, ahol izmok is vannak
Csak olyan területeken szabad használni, ahol izmok is vannakAndreyPopov / Getty Images Hungary

Amennyiben a masszázspisztoly használata után szokatlan tüneteket tapasztalsz magadon, vagy a fájdalom tartósan fennáll, feltétlenül fordulj orvoshoz. Ez esetben akár az is előfordulhat, hogy porckorongsérv áll a háttérben, amely sürgős orvosi beavatkozást igényel.

Arról, hogy az ülőmunka milyen panaszokat okozhat, és mit lehet ellenük tenni, alábbi cikkünkben olvashatsz bővebben. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek