Sokan gyerekbetegségnek hiszik, de felnőttként is lehet halálos szövődménye

GettyImages-1411934609
Olvasási idő kb. 5 perc

A kezeletlen mandulagyulladás néha súlyos szövődmények kialakulásához vezet, így fontos, hogy időben felismerd a súlyosbodó állapotra utaló tüneteket.

A gyorsan jelentkező panaszokkal, többek között torokfájással, a mandulák duzzanatával és lázzal járó mandulagyulladás leggyakrabban a 2 évesnél idősebb gyermekeket és tinédzsereket érinti, de ritkább esetben előfordul a felnőtteknél is. A legtöbb mandulagyulladásban szenvedő embernél a tünetek akut jellegűek, vagyis rövid idő alatt elmúlnak, vannak azonban olyan esetek is, amikor visszatérő mandulagyulladás (ami azt jelenti, hogy a tünetek egy év alatt legalább ötször újulnak ki) vagy krónikus mandulagyulladás alakul ki (a tünetek 3 hónapnál tovább tartanak). Lássuk, hogy melyikre milyen panaszok jellemzőek, illetve mikor kell feltétlenül orvoshoz fordulni.

A mandulagyulladás gyakori tünetei

Az akut, a visszatérő és a krónikus mandulagyulladás kezdeti stádiumainak számos közös tünete van, amelyek általában 3-4 napig tartanak. Idesorolható a 38 Celsius-fok feletti láz, a torokfájás, a mandulák vörössége vagy duzzanata, a nyelési nehézségek, illetve a fülfájás.

A felnőtteknél és a gyermekeknél is gyakori tünet a magas láz
A felnőtteknél és a gyermekeknél is gyakori tünet a magas lázBorisenkov Andrei / Getty Images Hungary

Ha romlik az állapotod vagy a betegség elhúzódik, egyéb, kevésbé gyakori panaszokat is tapasztalhatsz, mint a rossz lehelet, a nyirokcsomók érzékenysége és duzzanata, a mandulák gennyesedése, valamint az úgynevezett mandulakövek megjelenése.

Az utóbbiak néhány milliméteres gumiszerű képződmények, amelyek a torok- vagy a garatmandula barázdáiban, a torok hátsó részén vagy a szájpadláson az elhalt sejt- és baktériummaradványokból, váladékból és ételmaradékokból alakulnak ki.

A mandulagyulladás ritka tünetei

Néha előfordul, hogy a mandulagyulladást okozó fertőzés átterjed más testrészekre, ami komolyabb tüneteket okozhat – különösen visszatérő vagy krónikus mandulagyulladás esetén.

Ezt már nem feltétlenül lehet műtét nélkül megúszni, mivel kezelés hiányában a betegség különféle szövődményeket, például tályogokat vagy veseműködési zavarokat idézhet elő.

A következőkben bemutatjuk a lehetséges szövődményeket, illetve azok tüneteit.

Mandula körüli tályogok

A mandula körüli tályog (peritonsillaris) a leggyakoribb mély nyaki infekció, amely gennyképződéssel jár. Ezt jellemzően olyan tünetek kísérik, mint a súlyos torokfájás, a kellemetlen lehelet, a fáradtság, a rekedtség, a mandulák súlyos duzzanata és vörössége, a fülfájás vagy a szájnyitási nehézségek.

Reumás láz

A mandulagyulladás legtöbb típusát vírusos vagy bakteriális fertőzések okozzák. Az A csoportú béta-hemolitikus streptococcus baktériumok (ezek felelősek a torokgyulladásért is) által kiváltott mandulagyulladás általános szövődménye a reumás láz, ami gyulladást kelt az ízületekben, a szívben és az agyban.

Ennek további tünetei lehetnek. Ilyenek például az ízületi fájdalmak és duzzanatok, a bőrön megjelenő csomók, a légszomj, a kar-, láb- és arcizmok feletti kontroll elvesztése, a mellkasi fájdalom, a gyomor és a végtagok duzzanatai, illetve a szívzörejek jelentkezése.

Glomerulonephritis

Így nevezik a glomerulusok gyulladását. Ezek a vese azon részei, amelyek a méreganyagok és salakanyagok kiszűrését segítik. A glomerulonephritis néha tünetmentes marad, míg más estekben bőrkiütésekkel, ízületi fájdalmakkal, gyomorfájdalommal, lázzal, légszomjjal, sárgasággal, vizelési nehézségekkel, fáradtsággal, étvágytalansággal és magas vérnyomással jár.

A mandulagyulladás szövődményei sürgős orvosi beavatkozást igényelnek
A mandulagyulladás szövődményei sürgős orvosi beavatkozást igényelnekdmphoto / Getty Images Hungary

Lemierre-szindróma

A Lemierre-szindróma (LS) a mandulagyulladás potenciálisan végzetes, de kezelhető szövődménye, ami annak az eredménye, hogy a gyulladás átterjed a nyak szöveteire és a véráramra, majd vérrögképződést okoz a tüdőben, a májban, a vesében, az agyban és az ízületekben. Ennek igen sokféle tünete lehet, úgymint a

  • magas láz,
  • extrém duzzanat a nyirokcsomókban,
  • duzzanat és merevség a nyakban,
  • fejfájás,
  • energiavesztés és fáradtság,
  • hidegrázás,
  • torokfájás,
  • köhögés,
  • nehézlégzés,
  • nyelési nehézségek,
  • fog- vagy fülfájdalom,
  • hasi fájdalom,
  • ízületi fájdalom.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ahogy bevezetőnkből is kiderül, a mandulagyulladás legtöbb tünete néhány napon belül megszűnik. Ha ez nem történik meg, és a torokfájásod 3 napnál tovább tart, komoly nehézségeid adódnak az étel lenyelésével, magas lázat vagy izomgyengeséget tapasztalsz, ajánlott mielőbb orvoshoz fordulnod.

A légzési nehézség vagy légszomj, a túlzott nyáladzás (ami inkább a csecsemőket és gyermekeket érinti), a sárgaság, az étel vagy a víz lenyelésének fokozott nehézsége vagy a rendkívül magas láz pedig már sürgősségi ellátást igényelhet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

Érdekességek