Mind kidobjuk, pedig immunerősítő és a rák ellen is véd

GettyImages-537297527
Olvasási idő kb. 3 perc

A déligyümölcsök héja általában olyan szerekkel kezelt, amelyek fogyasztásra alkalmatlanná teszi őket. Van azonban egy olyan réteg is a hús mellett a belsejükben, melyet nem szívesen eszünk meg.

Vajon mi történik velünk, ha elnagyoljuk a pucolást, és a kis szöszöket is elfogyasztjuk?

Vannak, akik a legapróbb szöszöket is leszedik a gyümölcshúsról, amikor mandarint vagy narancsot pucolnak, de akadnak olyan gyümölcsfogyasztók is, akik a húson hagyják az apró fehér szálakat, szöszöket. De mi is az a fehér réteg a héj és a fogyasztandó rész között?

Pucérra pucolva vagy szőrösen egészségesebb megenni a mandarint?
Pucérra pucolva vagy szőrösen egészségesebb megenni a mandarint?Huizeng Hu / Getty Images Hungary

Hogyan tisztítsuk meg a mandarint?

A déligyümölcsök, köztük a citrusfélék, külső borítását bőrnek, illetve szőrnek nevezik, és az élőlényekkel ellentétben ezeknél a gyümölcsöknél fordított az elhelyezkedés sorrendje. A külső bőr alatt találjuk a szőrnek nevezett szöszöket. A fehér szálak gyakran a húshoz tapadnak, fajtafüggő, hogy mennyire könnyen válnak el a számunkra értékes beltartalomtól. 

Sokan aprólékosan, hosszasan pucolják a mandarint annak érdekében, hogy ettől a részétől megszabaduljanak, sőt még a hártyát is lefejtik. De vajon igazuk van-e? Utánajártunk. 

A mandarint borító fehér bőrt a tudomány mazocarpnak vagy albedónak nevezi. Mindkét név a szőrök tulajdonságából fakad, ugyanis ezek optimális esetben, ha egészséges a gyümölcs, fehéres színű, bőrszerű hártyaként veszik körbe. Ízük lehet teljesen semleges, néhány fajta esetén enyhén kesernyés, éles ellentétben a lédús, édes gyümölcsével. Sokan emiatt nem is kedvelik igazán, ha fogyasztás közben rajta marad a szőr a gyümölcsön, ugyanis akár az ízélményt is befolyásolhatja. 

A köztes, fehér réteget azonban érdemes fenn hagyni, ugyanis nemcsak magas C-vitamin-tartalommal bír, de az emésztésre is serkentően hat, a kifejezetten rostos szálak úgynevezett emésztőrostokat tartalmaznak. Számtalan flavonoidot is találunk benne, melyek az immunrendszert erősíthetik, ha elfogyasztjuk. Felveszik a harcot a szervezetben lévő szabad gyökökkel, és az ereket, a színműködést és a vérnyomás megfelelő működését is támogatják. Érdemes tehát a gyümölcsön hagyni, ha nincs ellenvetésünk vagy nem vagyunk kifejezetten érzékenyek az eltérő textúrájú élelmiszerekre. 

A citrusfélék héja nem minden esetben fogyasztható
A citrusfélék héja nem minden esetben fogyaszthatótwomeows / Getty Images Hungary

A héjjal bánjunk csínján

A citrusfélék fogyasztása során a kültakaróval, azaz a bőrrel – héjjal – bánjunk óvatosan! Az utóérlelt gyümölcsök héja számtalan esetben tartalmazhatja növényvédő szerek maradékát, érlelőanyagokat. Sokszor az alapos mosás sem elég – bár azt a kutatások szerint érdemes folyó víz alatt, nem pedig áztatva végezni. Amennyiben kifejezetten azért vennénk meg egy citrusfélét, mert a héját is szeretnénk felhasználni, a biogazdaságokból származóak minden tekintetben biztonságosak lehetnek. Ha a narancs, a citrom vagy a lime mellett egy igazán exkluzív fajtával is megismerkednél, kattints tovább!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek