Most már bizonyított, hogy a légszennyezés nemcsak közvetlenül, hanem közvetve is károsítja az egészségünket, hiszen ha az aktív életmód helyett a restség, a tétlenség lesz úrrá rajtunk, az számos egészségi problémához vezethet.
A rossz levegő lustaságra késztet
A kutatók most először vizsgálták meg, hogy a környezetszennyezés hogyan befolyásolja a fizikai aktivitásunkat. Kiderült, hogy súlyos egészségügyi következményei lehetnek annak, ha figyelmen kívül hagyjuk a légszennyeződési mutatókat.
Régóta közismert, hogy az ülőmunka vagy a rendszeres testmozgás elhanyagolása szintén káros hatással van az egészségünkre, hiszen akár szívbetegséget, de különféle rákos elváltozást is okozhat. A lustaságra való hajlam és a levegő rossz minősége pedig hatványozottan rombolja a szervezetünket.
Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint a világ népességének 99 százaléka nagy mennyiségű szennyező anyagot tartalmazó levegőt lélegzik be, ami kardiometabolikus betegségekhez, vagyis egyebek között magas vérnyomáshoz, cukorbetegséghez, magas vérzsírszinthez, valamint légúti betegségekhez vezethet.
A brit tudósok pedig most arra jöttek rá, hogy a légszennyezettség szintje befolyásolhatja a testedzési képességeinket is, vagy azt, hogy mennyire élvezzük a testmozgást.
A légszennyezés további kockázati tényezőként rejti magában azt is, hogy a szmogos levegő sokkal inkább arra késztethet bennünket, hogy a szabad levegőn való aktív tevékenykedés helyett a szoba kényelmét válasszuk.
Így zajlott a kutatás
A vizsgálatba 664, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő pácienst vontak be a kutatók. A résztvevőknek az volta feladata, hogy egy héten keresztül a testükre rögzített gyorsulásmérő viselése közben gyalogolniuk kellett. Ezt három éven keresztül egy-egy alkalommal megismételték. Az eszköz lehetővé tette, hogy a szakemberek nyomon kövessék a betegek fizikai aktivitását és azt, hogy mennyit ülnek.
Az adatokat összevetették az előző három év légszennyezettségi szintjeivel, a szemcsés anyagokra és a nitrogén-dioxidra összpontosítva, amelyek az egészségügyi kutatások gyakori szennyező anyagai. A tanulmány készítői más befolyásoló tényezőket is figyelembe vettek, például a társadalmi nélkülözést és az épített környezetet.
Légszennyezés, lustaság és egészség
A kutatás végeredménye meglepte az orvosokat. Bár a levegőben észlelt szennyező anyagok szintje jelentősen nem befolyásolta a fizikai aktivitást vagy a lépésszámot, ellenben összefüggést mutatott az ülőmunkával és a lustálkodással töltött idővel. A legmagasabb nitrogén-dioxid expozíciós szintek például napi 22 plusz percnyi inaktivitást mutattak.
A vizsgálat eredménye egyértelműen igazolja, hogy ha a levegőszennyezettség okozza a fokozott lustaságot és fáradtságot, a légszennyezettség csökkentésére irányuló beavatkozások pozitív hatással lehetnek az emberek aktivitására, ez pedig jelentősen befolyásolhatja az egészségi állapotunkat.
Régóta ismert, hogy a légszennyeződés miatt levegőbe kerülő finom részecskék hatással lehetnek a tüdőre, a vérünkbe kerülve pedig károsíthatják a keringési rendszerünket. Az azonban csak nemrég vált ismertté, hogy a szmog pontosan hogyan befolyásolja az elménk működését. Olvasd el az erről szóló cikkünket is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés