Véd a csontritkulás ellen, és a bőrbetegségek ellen is hatásos ennek a növénynek az olaja

Bálint Lilla
GettyImages-1013785958
Olvasási idő kb. 5 perc

A ligetszépe olaja ezenkívül a női ciklushoz és a menopauzához köthető kellemetlen tüneteket is mérsékelheti.

A ligetszépe Észak- és Dél-Amerikában őshonos növény, amely Európa-szerte és Ázsia egyes részein is nő. Mindenhol megél, Magyarországon a 17. században terjedt el, és különböző neveken lett ismert: csészekürt, kecsketubák, ligetéke, rapontikagyökér. A sokszor egyméteresre is megnövő gyomnövény sárga virágai napnyugtakor nyílnak, napközben pedig összezáródnak.

Az amerikai őslakosok hagyományos orvosságként is használták a növényt, amelynek a legtöbb része ehető. Európában kezdetben botanikus kertek kedvelt dísznövénye volt, később viszont olyannyira elterjedt, hogy nem számított már különlegességnek. Az indiánok a növény szinte minden részét felhasználták: gyökerét nyersen vagy főzve fogyasztották, leveleiből levest vagy teát készítettek. Szárait előbb meghámozták, majd nyersen elrágcsálták vagy megsütötték. Az őslakosok a ligetszépeteát energetizáló és fogyást elősegítő hatása miatt alkalmazták, a gyökereket pedig vagy borogatásként helyezték a sebekre és furunkulusokra, vagy az izomerő növelése céljából tették különböző testrészeikre.

A ligetszépe virágai napnyugtakor nyílnak
A ligetszépe virágai napnyugtakor nyílnakPhamai Techaphan / Getty Images Hungary

Táplálja a bőrt 

Napjainkban leginkább a ligetszépe magjaiból kinyert olajat használjuk, amely gyógyszertári és kozmetikai kenőcsökben lehet vivő- és hatóanyag. Ez ómega-6 zsírsavakat tartalmaz, beleértve a gamma-linolénsavat (GLA), olajsavat és palmitinsav-triglicerideket, amelyek az emberi szervezet számára létfontosságú prosztaglandin előállításához szükségesek. A ligetszépe olaja bőrtápláló, bőrszárazságot enyhítő hatásáról ismert, és segíthet a bőr nedvességtartalmának megőrzésében. De atópiás dermatitis ellen is alkalmazzák: egy 2014-es tanulmány szerint például a ligetszépeolaj csökkentette a gyulladásos és nem gyulladásos eredetű aknés bőrelváltozásokat. 2018-ban az ekcéma ellen vetették be eredményesen egy dél-koreai kutatás során: az enyhe ekcémában szenvedők többsége javulásról számolt be a ligetszépeolaj alkalmazása után.

Mérsékeli a PMS tüneteit

A ligetszépe nemcsak kozmetikai- vagy bőrproblémák esetén hatásos, hanem különböző, a női ciklushoz köthető enyhe tünetek mérséklésében is. Egy 2019-es tanulmány szerint a premenstruációs szindróma (PMS) során jelentkező tünetek, például a mellfájdalom, az ingerlékenység, a puffadás és az ilyenkor jelentkező pattanások ellen is eredményesen veszi fel a harcot. A kutatók úgy vélik: a tüneteket a prolaktin emelkedő szintje okozza, és a ligetszépe hatóanyagai segítenek szervezetünknek prosztaglandint termelni, amely mérsékeli a prolaktin kellemetlen hatásait. További kutatások szükségesek még a témában, mivel egy 2021-es, a női ciklushoz köthető mellfájdalmat vizsgáló kutatás során viszont nem találtak jelentős különbséget a ligetszépeolajat és a placebót alkalmazó résztvevők között.

Hőhullámok ellen is hatásos a ligetszépe

A menopauza alatt sokan szenvednek kellemetlen hőhullámoktól, amelyet a hormonális változások okoznak, amelyek az ösztradiol hormon csökkent szintjének tudhatók be. Egyes kutatások szerint a ligetszépe eredményesen csökkenti az éjszakai izzadást. A menopauza alatt nemcsak hőhullámok keserítik a nők életét, hanem megnő a csontritkulás és a szív- és érrendszeri betegségek kockázata is, hiszen csökken az ösztrogénszint, ami addig bizonyos fokú védelmet nyújtott a szervezet számára. A ligetszépeolajjal kapcsolatos vizsgálatok kimutatták, hogy halolajjal és kalciummal együtt segíthet lassítani a csontvesztés folyamatát.

Olaj vagy kapszula formájában is kapható
Olaj vagy kapszula formájában is kaphatóIngunn B. Haslekaas / Getty Images Hungary

Olaj vagy kapszula?

A növény magjaiban található linolénsav ezenkívül gyulladáscsökkentő anyagainak köszönhetően csökkentheti az idegi eredetű fájdalmakat, valamint a reumás arthritist. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a ligetszépeolaj E-vitaminnal kombinálva a résztvevők 88%-ánál mérsékelte a fájdalmat. A ligetszépe hatóanyagai ezenkívül szerepet játszanak a vér koleszterinszintjének csökkentésében. A ligetszépe hatóanyagai leginkább kapszula vagy olaj formájában vihetők be a szervezetbe, de különböző krémek, kenőcsök és balzsamok is készülnek a növény felhasználásával.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek