Véd a csontritkulás ellen, és a bőrbetegségek ellen is hatásos ennek a növénynek az olaja

GettyImages-1013785958

A ligetszépe olaja ezenkívül a női ciklushoz és a menopauzához köthető kellemetlen tüneteket is mérsékelheti.

A ligetszépe Észak- és Dél-Amerikában őshonos növény, amely Európa-szerte és Ázsia egyes részein is nő. Mindenhol megél, Magyarországon a 17. században terjedt el, és különböző neveken lett ismert: csészekürt, kecsketubák, ligetéke, rapontikagyökér. A sokszor egyméteresre is megnövő gyomnövény sárga virágai napnyugtakor nyílnak, napközben pedig összezáródnak.

Az amerikai őslakosok hagyományos orvosságként is használták a növényt, amelynek a legtöbb része ehető. Európában kezdetben botanikus kertek kedvelt dísznövénye volt, később viszont olyannyira elterjedt, hogy nem számított már különlegességnek. Az indiánok a növény szinte minden részét felhasználták: gyökerét nyersen vagy főzve fogyasztották, leveleiből levest vagy teát készítettek. Szárait előbb meghámozták, majd nyersen elrágcsálták vagy megsütötték. Az őslakosok a ligetszépeteát energetizáló és fogyást elősegítő hatása miatt alkalmazták, a gyökereket pedig vagy borogatásként helyezték a sebekre és furunkulusokra, vagy az izomerő növelése céljából tették különböző testrészeikre.

A ligetszépe virágai napnyugtakor nyílnak
A ligetszépe virágai napnyugtakor nyílnakPhamai Techaphan / Getty Images Hungary

Táplálja a bőrt 

Napjainkban leginkább a ligetszépe magjaiból kinyert olajat használjuk, amely gyógyszertári és kozmetikai kenőcsökben lehet vivő- és hatóanyag. Ez ómega-6 zsírsavakat tartalmaz, beleértve a gamma-linolénsavat (GLA), olajsavat és palmitinsav-triglicerideket, amelyek az emberi szervezet számára létfontosságú prosztaglandin előállításához szükségesek. A ligetszépe olaja bőrtápláló, bőrszárazságot enyhítő hatásáról ismert, és segíthet a bőr nedvességtartalmának megőrzésében. De atópiás dermatitis ellen is alkalmazzák: egy 2014-es tanulmány szerint például a ligetszépeolaj csökkentette a gyulladásos és nem gyulladásos eredetű aknés bőrelváltozásokat. 2018-ban az ekcéma ellen vetették be eredményesen egy dél-koreai kutatás során: az enyhe ekcémában szenvedők többsége javulásról számolt be a ligetszépeolaj alkalmazása után.

Mérsékeli a PMS tüneteit

A ligetszépe nemcsak kozmetikai- vagy bőrproblémák esetén hatásos, hanem különböző, a női ciklushoz köthető enyhe tünetek mérséklésében is. Egy 2019-es tanulmány szerint a premenstruációs szindróma (PMS) során jelentkező tünetek, például a mellfájdalom, az ingerlékenység, a puffadás és az ilyenkor jelentkező pattanások ellen is eredményesen veszi fel a harcot. A kutatók úgy vélik: a tüneteket a prolaktin emelkedő szintje okozza, és a ligetszépe hatóanyagai segítenek szervezetünknek prosztaglandint termelni, amely mérsékeli a prolaktin kellemetlen hatásait. További kutatások szükségesek még a témában, mivel egy 2021-es, a női ciklushoz köthető mellfájdalmat vizsgáló kutatás során viszont nem találtak jelentős különbséget a ligetszépeolajat és a placebót alkalmazó résztvevők között.

Hőhullámok ellen is hatásos a ligetszépe

A menopauza alatt sokan szenvednek kellemetlen hőhullámoktól, amelyet a hormonális változások okoznak, amelyek az ösztradiol hormon csökkent szintjének tudhatók be. Egyes kutatások szerint a ligetszépe eredményesen csökkenti az éjszakai izzadást. A menopauza alatt nemcsak hőhullámok keserítik a nők életét, hanem megnő a csontritkulás és a szív- és érrendszeri betegségek kockázata is, hiszen csökken az ösztrogénszint, ami addig bizonyos fokú védelmet nyújtott a szervezet számára. A ligetszépeolajjal kapcsolatos vizsgálatok kimutatták, hogy halolajjal és kalciummal együtt segíthet lassítani a csontvesztés folyamatát.

Olaj vagy kapszula formájában is kapható
Olaj vagy kapszula formájában is kaphatóIngunn B. Haslekaas / Getty Images Hungary

Olaj vagy kapszula?

A növény magjaiban található linolénsav ezenkívül gyulladáscsökkentő anyagainak köszönhetően csökkentheti az idegi eredetű fájdalmakat, valamint a reumás arthritist. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a ligetszépeolaj E-vitaminnal kombinálva a résztvevők 88%-ánál mérsékelte a fájdalmat. A ligetszépe hatóanyagai ezenkívül szerepet játszanak a vér koleszterinszintjének csökkentésében. A ligetszépe hatóanyagai leginkább kapszula vagy olaj formájában vihetők be a szervezetbe, de különböző krémek, kenőcsök és balzsamok is készülnek a növény felhasználásával.

Három szakácskönyv ingyenes szállítással!


Mentes Anyu szakácskönyveit azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.

MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!

Tekintsd meg ajánlatunkat,  kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra