Ezekre a súlyos problémákra utalhat, ha lebeg a székleted

GettyImages-1224772552
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha gyakran tapasztalod, hogy a víz felszínén lebeg a székleted, az komoly aggodalomra adhat okot.

Ha valaha is elgondolkoztál rajta, hogy a székletednek normál esetben milyennek kéne lennie, akkor most megtudhatod a tudomány álláspontját a kérdésben. Ezzel kapcsolatban az 1997-es Bristol székletskála az irányadó, amely egy 1-től 7-ig terjedő skálán értékeli a „végterméket”.

Miközben az 1-es széklettípus azt takarja, hogy a széklet túl sokáig maradt a bélrendszerben, ezért kemény és csomós lett, addig a 7-es azt, hogy túl gyorsan haladt át rajta, ami folyós állagot kölcsönzött neki. „A széklet akkor megfelelő, ha a 3-as és 4-es típusba tartozik” – mondja dr. Angela Pham, a Floridai Egyetem gasztroenterológusa. A skála ezt „kolbászszerű” vagy „kígyószerű” alakúként írja körül napi székletürítés mellett. De vajon mire vélhető, ha a széklet lebeg a vízfelszínen?

A székleted állaga sokat elárul az emésztésedről is
A székleted állaga sokat elárul az emésztésedről isRattankun Thongbun / Getty Images Hungary

Miért lebeg a széklet?

Dr. Pham szerint a lebegő széklet – különösen, ha az halvány színű – gyakran a felszívódási zavar jele. Ez lényegében azt jelenti, hogy a vékonybél nem képes felszívni a tápanyagokat és a zsírt az elfogyasztott élelmiszerekből.

A zsír ezért megjelenik a székletben, amitől az lebegni kezd.

A hátterében laktózintolerancia, genetika tényezők vagy bizonyos gyógyszerek szedése állhat, de a kiváltó okok között előfordulnak a súlyos emésztési problémák is, amelyek akár a cöliákiával a Crohn-betegséggel vagy a cisztás fibrózissal is összefügghetnek.

Nem lehet kizárni az irritábilis bélszindróma (IBS) szerepét sem, amely számos bélproblémával, így hasmenéssel, székrekedéssel és hasi fájdalommal jár. A Funkcionális Gasztrointesztinális Rendellenességek Nemzetközi Alapítványa (IFFGD) szerint az IBS és a felszívódási zavar tünetei igen hasonlóak lehetnek. A felszívódási zavar pedig súlyosbíthatja a meglévő IBS-ből eredő rendellenességeket.

Egy, a European Journal of Gastroenterology & Hepatology című folyóiratban publikált kutatás megerősítette, hogy az IBS tünetei között a lebegő széklet is szerepel. A vizsgálatban ezt minden negyedik betegnél figyelték meg, miközben a kontrollcsoport tagjainál kevesebb mint 3 százalékos aránnyal fordult elő.

A lebegő széklet súlyos bélproblémákat jelezhet
A lebegő széklet súlyos bélproblémákat jelezhetAndreyPopov / Getty Images Hungary

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha a lebegő széklet csak alkalomszerűen tapasztalható, akkor valószínűleg elegendő az étrendeden változtatnod, és nincs szükség orvosi beavatkozásra.

„Ha magas zsírtartalmú ételeket eszel, az felfúvódást okozhat a belekben, így a felszívódó gázok lebegésre késztethetik a székletet” – magyarázta dr. Pham. Hasonló problémák forrása lehet a magas cukor-, rost-, keményítő- és laktóztartalmú étrend is.

Amennyiben azonban a lebegő széklet rendszeressé válik, akkor ajánlatos orvosi segítséget kérni. „A krónikus malabszorpció (vagyis a felszívódási zavar) súlyos alultápláltsághoz és szövődményekhez vezethet. Vannak olyan állapotok, amelyek élethosszig tartó orvosi kezelést igényelnek, és otthoni körülmények között nem gyógyíthatók” – figyelmeztetett a szakember.

A tünetek figyelmen kívül hagyása életveszélyes lehet.

Ha ugyanis a felszívódási zavart gyulladásos bélbetegség idézi elő, olyan súlyos szövődmények jelentkezhetnek, mint a bélelzáródás vagy a bélperforáció.

Ha a jelenség gyakran tapasztalható, orvoshoz kell fordulni
Ha a jelenség gyakran tapasztalható, orvoshoz kell fordulniJose Luis Pelaez Inc / Getty Images Hungary

Hogyan kezelhető?

A Nemzeti Biotechnológiai Információs Központ (NCBI) közlése alapján a felszívódási zavar gyógykezelése a kiváltó okok kizárásával, azaz megfelelő diétával, illetve a kellemetlen tünetek (mint a hasmenés vagy a székrekedés) kezelésével kezdődik.

Ha a probléma a cöliákiához kapcsolódik, dr. Pham szerint a búzafélék elhagyása segíthet visszafordítani a belek károsodását, míg a Crohn-betegségre vagy a vastagbélgyulladásra gyógyszereket kell szedni.

Sok múlik az étrendeden
Sok múlik az étrendedenRossHelen / Getty Images Hungary

Mit tehetek ellene?

Dr. Pham azt tanácsolja, hogy próbáld meg támogatni a bélflórádban élő jótékony hatású baktériumok tevékenységét, ami lényegében azon múlik, hogy mit eszel.

A prebiotikumokban gazdag élelmiszerek fogyasztása elősegíti a mikrobák szaporodását a belekben. 

Egy 2020-as tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az egészséges bélmikrobiom kedvezőbb tápanyag-felszívódást eredményez, illetve hosszú távon támogatja az immunrendszert a vastagbélrák és más betegségek leküzdésében.

„Az optimális prebiotikum-források rövid listáján a leveles zöldségek, az articsóka, a banán, a hagyma és a fokhagyma szerepel. Általánosságban elmondható, hogy a prebiotikumok a színes, rostokban gazdag élelmiszerekben vannak jelen” – tette hozzá a gasztroenterológus. Némi öröm az ürömben, hogy az ilyesfajta diéta nemcsak az emésztőrendszerednek, hanem az egész szervezetednek jót tesz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek