Egy hét alatt 22 nyugat-nílusi lázzal fertőzött beteget találtak Magyarországon – írja az Infostart. A vírusbetegség ritkább esetben súlyos idegrendszeri problémákat is okozhat.
20 éve fertőz hazánkban az egzotikus láz
Magyarországon 2004-ben fedezték fel hivatalosan az első nyugat-nílusi lázzal fertőzött beteget, azóta tartják nyilván a fertőzést. 20 éve minden évben vannak új betegek, leginkább a késő nyári, őszi időszakban.
Idén eddig összesen 66 beteget regisztráltak, de több eset kivizsgálása még folyamatban van. Újabb fertőzöttekre szeptember végéig számítanak a szakemberek. A mostani számok a 10 éves átlagot meghaladják, viszont a 2018-ast nem érik el. Összesen 15 európai ország jelentett fertőzötteket eddig.
Idén eddig majdnem minden vármegyében megjelent a betegség, a jelentett 66 fő szinte mindegyike kórházi ápolásra szorult. Sajnos, csak a tüneteket tudják kezelni,
a betegség ellen nincs gyógyszer vagy vakcina.
Sztikler János, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ biológusa az InfoRádióban elmagyarázta, hogy ezt a vírust a vadon élő madarakból veszik fel a szúnyogok vérszívással, majd ha ez a fertőzést hordozó szúnyog később emberből táplálkozik, átadhatja a vírust. Emberről emberre azonban nem terjed. A fertőzés az esetek 70-80 százalékában tünetmentes, 20-25 százalékában mérsékelt, enyhe influenzaszerű tünetek alakulhatnak ki, ritkán azonban súlyosabbá is válhat, ilyenkor kerülhet sor kórházi kezelésre.
Tünetei közé tartozik a láz, a fejfájás, az izom és ízületi fájdalom, a hidegrázás, az apró kiütések és az esetek egy százalékában a súlyosabb idegrendszert érintő problémák is jelentkeznek. Általában az utóbbi esetekben azonosítják be a betegséget.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés