Ezt az 5 súlyos bajt jelezheti a láb bizsergése

GettyImages-1165665734

Mutatjuk, milyen esetekben merülhet fel a gyanú, hogy a láb bizsergése egy súlyosabb betegséggel függ össze.

A láb bizsergő, zsibbadó érzése – amikor úgy tűnik, mintha hangyák mászkálnának rajtad – gyakran a hosszan tartó ülés vagy a rossz alvási pozíció eredménye, így nincs érdemi hatással az egészségre. Más esetekben viszont olyan betegségeket, állapotokat jelez, melyeknek során összenyomódnak vagy károsodnak az idegek. Lássuk, hogy melyek ezek.

1. Idegi kompresszió

Idegi kompresszióról akkor beszélhetünk, amikor valami összenyomja vagy irritálja az ideggyökereket, vagy az idegek azon részét, amely a központi idegrendszerből nyúlik ki. Ezt az életkor előrehaladtával gyakran az ízületi gyulladáshoz vezető kopás váltja ki, de összefügghet a porckorongsérvvel járó sérülésekkel is.

Amikor a gerincvelői idegek összenyomódnak, kóros jeleket küldenek, amelyeket a test bizsergésként azonosít.

A bizsergő, égő érzés mellett kísérő tünetként derékfájdalom, zsibbadás és izomgyengeség jelentkezhet, ám akad példa a reflexek elvesztésére is. Az állapot kezelése a tünetek súlyosságától függően változhat. Az orvosok általában fájdalomcsillapítókat és nem szteroid alapú gyulladáscsökkentőket írnak fel, súlyos esetben azonban szükség lehet műtéti beavatkozásra is.

A bizsergő érzést betegség esetén fájdalom is kísérheti
A bizsergő érzést betegség esetén fájdalom is kísérhetiZay Nyi Nyi / Getty Images Hungary

2. Perifériás neuropátia

A perifériás neuropátia során az idegrostok károsodása miatt sérül az idegrendszer és az egyes testtájak közötti kommunikáció, ami nemcsak a lábakban, hanem a kezekben is bizsergő érzetet kelthet. Az állapot különösen gyakori a cukorbetegek körében, mivel az ellenőrizetlen magas vércukorszint károsíthatja az idegeket, illetve az azokat ellátó kapillárisokat és apró vérereket.

A tünetek jellemzően éjszaka súlyosbodnak, és kiterjedhetnek a zsibbadásra, a fájdalomra, valamint a hőmérséklet- és a fájdalomérzékelés zavaraira is. Kezelésénél mindig a kiváltó okra kell koncentrálni, így cukorbetegség esetén például szigorúbb kontroll alatt kell tartani a vér glükózszintjét. Általánosságban segíthet az edzés és a dohányzás elhagyása is.

3. Raynaud-kór

A Raynaud-kór egy viszonylag gyakori kórkép, ami annak az eredménye, hogy az erek a hideg vagy érzelmi stressz hatására összeszűkülnek. Ilyenkor a csökkent véráramlás következtében az érintett bőrterületek – jellemzően az ujjak – elszíneződhetnek, majd ahogy az erek kitágulnak, a végtagok bizseregni kezdhetnek. Ennél az állapotnál szintén olyan kísérő tünetek tapasztalhatók, mint az égő érzés, a zsibbadás, a lüktetés vagy a bőr vörössége és duzzanata.

A Raynaud-kór kezelését nehezíti, hogy nincsenek kifejezetten erre a célra szolgáló gyógyszerek. Súlyos esetben az érszűkületet megszüntető műtét enyhítheti a tüneteket.

4. Gerincvelő-kompresszió

Bármilyen betegség vagy sérülés, amely nyomást gyakorol a gerincvelőre, gerincvelő-kompressziót okozhat, ami gyakrabban fordul elő 40 éves kor felett, illetve azoknál, akik keskeny gerinccsatornákkal rendelkeznek.

A koordinációs problémákkal, a finommotorikus készségek elvesztésével, zsibbadással, a nyak merevségével és fájdalmával, valamint izomgyengeséggel is járó állapot nem szteroid alapú gyulladáscsökkentőkkel, fizikoterápiával, szteroidos injekciókkal vagy indokolt esetben műtéti úton kezelhető.

A láb mozgatása, masszírozása enyhíthet a tüneteken
A láb mozgatása, masszírozása enyhíthet a tünetekenonlyyouqj / Getty Images Hungary

5. Tarsalis alagút szindróma

A talpi alagút vagy tarsalis alagút szindrómánál a sípcsont idegeinek összenyomása a kiváltó ok, ami bizsergő, zsibbadó érzéshez, gyengeséghez és izomkárosodáshoz vezethet. Ezt első körben jeges pakolással, nem szteroid alapú gyulladáscsökkentőkkel és más fájdalomcsillapítókkal szokták kezelni, ami kiegészíthető fizikoterápiával vagy ortopédiai cipők és lábmerevítők viselésével is.

Ilyenkor kell orvoshoz fordulni a láb zsibbadása miatt 

Ha azután kezd zsibbadni a lábad, hogy sokat ültél egy helyben, vagy rossz pozícióban aludtál, a kellemetlen érzésnek viszonylag gyorsan el kell múlnia magától is – főleg, ha mozogtál egy kicsit. Ha azonban tartósan fennáll, ajánlott záros határidőn belül orvoshoz fordulnod, hogy kiderüljön, ha valamilyen egészségügyi probléma húzódik meg a háttérben.

A láb bizsergéséhez hasonlóan problémás lehet a kéz zsibbadása is. Erről alábbi cikkünkben olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek