Ezt a hibát követi el a legtöbb magyar, ha megcsípi egy kullancs

kullancs cover
Olvasási idő kb. 3 perc

Bár a ruhánkra és a bőrünkre fújható vagy kenhető kullancsriasztó készítmények segítségünkre lehetnek abban, hogy elkerüljenek minket a vérszívó élősködők, a kullancsok elleni legjobb és legbiztosabb védekezés az oltás lehet.

Nem mindegyik kullancs hordoz fertőző betegséget, de nagyon sok olyan faja ismert, melyek különböző kórokozóval fertőzöttek. Ezeknek a kullancsoknak a csípése pedig súlyos, adott esetben gyógyíthatatlan vagy halálos betegséget is okozhat.

Ha megcsípett a kullancs, soha ne kövesd el ezt a hibát

Az enyhe tél miatt a szokásosnál hamarabb és egyre több kullancs jelenik meg Magyarországon is. A borsszem nagyságú élősködőkkel, melyek leggyakrabban a talaj közelében élnek, bárhol találkozhatunk. Ott lehetnek a réten, a hosszú fűben vagy a kertekben, de megtalálhatók a városok parkjaiban, valamint erdők aljnövényzetében, de még a fák levelein is megbújhatnak. 

A kullancscsípés által okozott betegségek ellen védőoltással védekezhetünk a leghatékonyabban
A kullancscsípés által okozott betegségek ellen védőoltással védekezhetünk a leghatékonyabbanDavid Greedy / Getty Images Hungary

„Ha nem vagyunk kellően elővigyázatosak, a kullancscsípés nagyon veszélyes is lehet. Bár ebből a szempontból kockázatos a szabadban tartózkodni, de fontos megjegyezni, hogy nem minden kullancs csípése okoz agyvelőgyulladást vagy Lyme-kórt. Azonban mindenképpen helyesen járunk el, ha oltással védekezünk a kullancsok által terjesztett betegségekkel szemben” – mondta dr. Borbély Ákos háziorvos, hozzátéve: legyen szó gyermekről vagy felnőttről, a megelőzéshez még nincs késő, hiszen a második oltás után pár nappal már védettek leszünk a vérszívó élősködőkkel szemben.

Ha minden óvintézkedés ellenére megcsíp minket a kullancs, nagyon fontos, hogy amint észrevettük a bőrünkön megtapadt ízeltlábút, azonnal távolítsuk el.

Lényeges, hogy óvatosan lássunk hozzá a kullancs kiszedéséhez, és soha ne nyomkodjuk az állat testét. 

„Sokan elkövetik azt a hibát, hogy olajat, ecetet, vagy krémet kennek a kullancsra, hogy megfulladjon. A kencéktől valóban nem jut levegőhöz az állat, azonban az eszméletvesztés következtében a kiszívott vért a fertőzött gyomorváladékával együtt visszajuttathatja a vérünkbe, ami betegséget okoz” – hangsúlyozta az orvos, aki kiemelte: a legjobb és a legbiztonságosabb, ha a kullancs eltávolításhoz azt a gyógyszertárakban beszerezhető vékony hegyű csipeszt használjuk, amivel semmiképpen nem nyomjuk össze a kullancsot, és amivel egy határozott mozdulattal kiránthatjuk a bőr alól a vérszívó élősködőt.

A kongói vérzéses lázat terjesztő kullancs mellett egy furcsa, Magyarországon eddig ismeretlen vérszívó faj is felbukkant. Cikkünkből megtudhatod, miről ismerhető fel.

Eddig ismeretlen, mutáns élősködő jelent meg MagyarországonEddig ismeretlen, mutáns élősködő jelent meg Magyarországon

Még nem végeztek a furcsa, Magyarországon korábban nem látott élősködő faj beazonosításával.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek