Kidobod, mintha szemét lenne, pedig javítja a koleszterinszintet és csökkenti a gyulladást

GettyImages-1177473307
Olvasási idő kb. 6 perc

Az általában szemétként kezelt, de jobb esetben is csak komposztként felhasznált kukoricabajusz nagyon is ehető, és egészségesebb, mint gondolnád.

Az amerikai őshonosok, valamint a kínai és a török népi gyógyítók évszázadok óta alkalmazzák a kukoricabajuszt, avagy a kukoricahajat gyógyászati célokra, de manapság már táplálékkiegészítő formájában is elérhető. De pontosan milyen hatásai vannak, és hogyan lehet felhasználni? Cikkünkből minden kérdésedre választ kaphatsz!

Mi az a kukoricabajusz?

A kukoricabajusz a kukoricahéj és a kalász között található fényes, cérnaszerű szálak rétege, amely kulcsfontosságú részét képezi a zöldség reproduktív rendszerének, és nélkülözhetetlen a kukorica beporzásához.

A rostok felfogják a virágport, amely megtermékenyíti a csutkát, és serkentőleg hatnak a szemek növekedésére.

A kukoricaselyemnek van egy másik funkciója is: védi a szemeket a kiszáradástól, és segít édes ízük megőrzésében.

A kukoricabajuszt kár kidobni
A kukoricabajuszt kár kidobniBanksPhotos / Getty Images Hungary

Mit tartalmaz a kukoricabajusz?

Tanulmányok szerint a kukoricabajusz szénhidrátokat, rostokat, fehérjéket és különféle ásványi anyagokat, köztük kalciumot, vasat, nátriumot, káliumot, cinket és kloridot tartalmaz.

Hogyan hat a szervezetre?

Annak ellenére, hogy a kukoricabajuszt évszázadok óta alkalmazzák a népi gyógyászatban, potenciális egészségügyi előnyeiről csak korlátozott számú tanulmány készült. A kutatások nagy része ráadásul állatok, és nem emberek vizsgálatán alapult. Az eredmények mindenesetre azt sugallják, hogy a kukoricabajusz fogyasztása több szempontból is jót tesz az egészségnek.

1. Védi a húgyutakat

A kukoricabajusz kivonata erős vízhajtóként működik, így a megnövekedett vizeletáramlás révén megakadályozza a húgyúti és húgyhólyagfertőzéseket okozó baktériumok felhalmozódását.

Ha a fertőzés már kialakult, csillapítja a gyulladást és enyhíti a fájdalmat.

A kukoricabajusz a hólyag erősítésében is segít, illetve az orvosok gyakran ajánlják ágybavizeléssel küzdő gyerekek, valamint vizeletinkontinenciában szenvedő felnőttek számára is. További előnye, hogy megakadályozhatja a vesekövek kialakulását, és védelmet nyújthat a bizonyos gyógyszerek vagy rákkezelések által kiváltott vesekárosodástól.

A kukoricaselyem vizelethajtó tulajdonságai a vérnyomást is csökkentik. Azoknál viszont, akik vízhajtót vagy vérnyomáscsökkentőt szednek, nagymértékű káliumvesztést okozhat, ami alacsony káliumszinthez vagy hipokalémiához vezethet. Ez azért is aggasztó, mert befolyásolhatja a szívverést.

A szálak tele vannak antioxidánsokkal, ezért a gyulladást is csökkentik
A szálak tele vannak antioxidánsokkal, ezért a gyulladást is csökkentikShamil / Getty Images Hungary

2. Csökkenti a gyulladást

A növényi pigment vagy flavonoid, amely a kukoricabajusz világoszöld, sárga, barna vagy vörös színét adja, antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Sőt, a kukoricabajusz valójában a C-vitaminnal egyenértékű antioxidáns.

Az antioxidánsok védenek a gyulladásoktól és az öregedés hatásaitól, valamint az olyan betegségektől, mint a cukorbetegség és a rák.

3. Szabályozza a vércukorszintet

A kukoricabajusz kivonatát az indán és a hagyományos kínai gyógyászatban is a cukorbetegség kezelésére használják. Ezzel összefüggésben egy tanulmány megerősítette, hogy a kivonat csökkenti a vércukorszintet és hozzájárulhat a cukorbetegség kapcsán jelentkező szövődmények, így például a neuropátia megelőzéséhez.

Más tanulmányok azt mutatják, hogy a kukoricabajusz-kivonat lelassíthatja a keményítőtartalmú élelmiszerek felszívódását a szervezetben, ezzel megakadályozva a vércukorszint hirtelen kiugrását.

De ha már gyógyszert szedsz a vércukorszint csökkentésére, kellő körültekintéssel járj el, és kérd ki orvosod tanácsát, hiszen a túl alacsony vércukorszint is veszélyes lehet.

4. Javítja a koleszterinszintet

A kukoricaselyemben lévő flavonoidok a trigliceridek és az alacsony sűrűségű lipoproteinek (LDL) arányát csökkentve javíthatják a koleszterinszintet.

A koleszterinnek ezek az egészségtelen formái plakklerakódásokat okoznak az artériákban, ami növeli a szívroham és a szélütés kockázatát.

Hogyan fogyasztható?

Az enyhén édes ízű friss kukoricabajusz saláták, levesek és egyéb ételek feltéte lehet, de ha nem használod fel azonnal, akár ki is száríthatod. Így akár egy évig is eláll. Ha szeretnéd kipróbálni, a következő lépéseken menj végig:

1. Válaszd szét a szálakat, amennyire csak lehetséges.

2. Helyezd a szálakat egy rácsra egy olyan helyen, amit nem ér közvetlen napfény, majd várd meg, amíg elpárolog belőlük a nedvesség (ez több napot vagy akár egy hetet is igénybe vehet).

3. A szárított szálakat tedd egy papírzacskóba vagy zárható üvegedénybe, és tárold hűvös, száraz helyen.

+1. Ha a szálakat ledarálod egy turmixgépben, kukoricabajusz-port kaphatsz, amit egyszerűen rászórhatsz a turmixodra vagy a salátádra.

Teaként is felhasználható
Teaként is felhasználhatómsheldrake / Getty Images Hungary

Alternatív megoldásként a kukoricabajuszból teát is készíthetsz. Ehhez tölts meg egy edényt kétcsészényi vízzel, majd adj hozzá 2 evőkanálnyi friss vagy szárított kukoricabajuszt, fedd le, és közepes lángon forrald fel. Amint forrni kezd, alacsony lángon párold 10 percen át, végül pedig a hőt lekapcsolva hagyd további 30 percig párolódni (még mindig lefedve). Ha egy szűrővel eltávolítod a szálakat, a tea már fogyasztható is.

Van, akinek kerülnie kell a fogyasztását?

A kukoricabajusznak nincs ajánlott adagja, hatását pedig a nemed, a korod, a súlyod és az egészségügyi állapotod is befolyásolja, az egészségügyi szakemberek azonban nem feltétlenül vannak tisztában potenciális kockázataival. Általánosságban azt lehet mondani, hogy ha állapotos vagy, szoptatsz, vagy gyulladáscsökkentőket, vérnyomáscsökkentőket, vérhígítókat vagy diuretikumokat szedsz, jobb, ha tartózkodsz tőle.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek