A feketekömény Kelet-Európában és Nyugat-Ázsiában őshonos. Hívják még kerti katicavirágnak, de például szőrös kandillának is. Évezredek óta használják különböző gyógyászati, illetve szépészeti célokra.
Egyszerre fűszer és gyógynövény
A feketekömény-olajat az egynyári növény magjából vonják ki, amelyet feketemagnak is neveznek. Számos betegség, egyebek között szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és rákos megbetegedések kezelésére használják. A feketekömény-olajat leggyakrabban élelmiszerekben használják, jellemzően fűszerként vagy tartósítószerként. Szájon át, por vagy olaj formájában is bevehető, de krémként vagy gélként is felvihető a bőrre.
Ezek a feketekömény-olaj előnyei
A feketekömény-olaj számos egészségügyi előnnyel bír, például gyulladáscsökkentő, vírusellenes és antimikrobiális hatása is van, melyért a növény a timokinontartalma felelős. A kutatások szerint a vegyület a fentieken túl antioxidáns, rákellenes, valamint máj- és vesevédő tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek fokozzák a gyógyulási folyamatot számos panasz esetén.
Szépség- és bőrápolás
Gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatásai miatt a feketekömény-olaj csökkentheti az olyan bőrgyógyászati betegségek tüneteit, mint a pikkelysömör, az ekcéma, a vitiligo és az akne.
Kutatás igazolta, hogy a kézen kialakult, kiszáradással, viszketéssel, hámló foltokkal, hólyagokkal járó ekcéma kezelése során a feketekömény-olaj ugyanolyan hatékony lehet, mint egy szteroidos krém.
Sebgyógyítás
A timokinon elősegítheti a sebgyógyulást antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően. Továbbá a feketekömény-olaj serkentheti a kollagéntermelést is, felgyorsítva a bőr gyógyulási folyamatát. Mindezzel kapcsolatban további kutatásra van szükség, hiszen a feketekömény-olaj sebgyógyító tulajdonságait eddig nagyrészt állatkísérletekkel igazolták.
Hajápoló
A feketekömény-olaj megakadályozhatja a fejbőr kiszáradását és hámlását, miután gyulladáscsökkentő hatása van. Megfigyelések szerint meggátolja a hajhullást, bár ezt kutatások nem támasztják alá.
Csökkenti a vércukorszintet
Egy tanulmány szerint a feketekömény-olaj hipoglikémiás tulajdonságokkal is rendelkezik, ami azt jelenti, hogy cukorbetegség esetén hatékonyan csökkentheti a vércukorszintet. A feketemagolaj a megfigyelések szerint jelentősen csökkenti mind az éhomi vércukorszintet, mind a becsült glükózátlagot.
Segíti a fogyást
A feketemagolajnak étvágycsökkentő hatása van, ami segíthet a fogyásban. Az alacsony kalóriatartalmú diétát követő, túlsúlyos nők körében végzett vizsgálat során kiderült, hogy a feketekömény-olaj integrálása javította a testösszetételt, például a testtömeg-indexet, és csökkentette a résztvevők étvágyát.
Rákmegelőző
Egyes kutatók szerint a fitokemikáliák, vagyis a növények által termelt biológiailag aktív vegyületek meggátolják bizonyos rákos sejtek növekedését, és egyes esetekben, például a melanoma kapcsán segítik a rákos sejtek elpusztítását.
Emésztőrendszeri rendellenességek
A feketekömény-olaj megszünteti a túlzott gázképződéssel járó puffadást, és enyhíti a más emésztési zavarok által okozott kényelmetlenségeket is. A kutatások azt mutatják, hogy a feketekömény-olaj segíthet a H. pylori baktériumok leküzdésében, amelyek, ha nem kezelik, gyomorfekélyhez, emésztőrendszeri gyulladáshoz és ritkán gyomorrákhoz vezethetnek.
Magas vérnyomás
A feketemagolaj előnye, hogy csökkenti a vérnyomást. A kutatók azt találták, hogy azok az egyének, akik naponta kétszer 2,5 milliliter feketekömény-olajat kaptak, minden káros hatás nélkül jelentősen csökkent a vérnyomásuk.
A legtöbb kertben megtalálható tyúkhúrnak gyógynövényként alkalmazva számos egészségmegőrző hatása van. ha szeretnéd tudni, melyek ezek, olvad el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés