Sokan nem hallottak róla, pedig csökkenti a stroke kockázatát ez a létfontosságú tápanyag

GettyImages-1207023366
Olvasási idő kb. 5 perc

Lehet, hogy még nem is hallottál róla, pedig szinte kötelező pótolni a szervezetben, mert az ételekből általában nem jutunk elegendő mennyiséghez belőle.

A kolin létfontosságú tápanyag, ugyanakkor sokan nem veszik észre, hogy túl keveset fogyasztanak belőle, a szervezetünk pedig nem termel belőle elegendőt. Korábban a B-vitaminok közé sorolták, az egészségünket sokrétűen támogatja. 

Két tojás, és megvan a fele

Az egyik népszerű angol egészségügyi oldal összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a kolinról. Bár a májunk kis mennyiségben képes előállítani ezt a létfontosságú tápanyagot, ez messze nem elegendő az ajánlott bevitelhez, ami egy féléves gyereknek 125 mg naponta, felnőtt nőknek 425 mg, míg a férfiaknak 550 mg. Abban az esetben is emelni kell a bevitt mennyiséget, ha terhes vagy, esetleg szoptatsz; ezzel kapcsolatban érdemes a nőgyógyászoddal egyeztetni. Ugyanakkor a szakértők azt is kiemelték, hogy a kolinbevitel szükséges mennyisége egyénenként eltérő lehet. Egy 26 férfi bevonásával végzett vizsgálatban azonban az derült ki, hogy 6-nak közülük nem volt elegendő ebből a tápanyagból a szervezetében. 

Ha babát vársz, még jobban ügyelned kell a kolinbevitelre
Ha babát vársz, még jobban ügyelned kell a kolinbevitelreNastasic / Getty Images Hungary

A leggazdagabb kolinforrások az ételek közül a marha- és csirkemáj, a lazac és a tojás, de a karfiolban és a brokkoliban is megtalálható. Két tojás már fedezi a szükséges napi mennyiség felét, 85 gramm marhamáj pedig elegendő az egész napi szükségletre. A kolin kedvezően befolyásolja a máj működését, az agy egészséges fejlődését, az izommunkát, az idegrendszert és az anyagcserét is. De részt vesz a sejtek munkájában, segít, hogy a májból kiürüljön a koleszterin, és hogy ne halmozódjon fel benne a zsír. Támogatja az egészséges idegrendszert, a memóriát, sőt, még a szívverés szabályozásában is szerepet vállal. 

A kolin csökkentheti a koraszülés esélyét

A kolinhiány leginkább a májat károsíthatja; egy 57 felnőtt bevonásával végzett tanulmány szerint a férfiak 77 százaléka, a posztmenopauza időszakában lévő nők 80 százaléka, míg a premenopauzás nők 44 százaléka szenvedett máj- és/vagy izomkárosodást, mert nem fogyasztottak elegendő, kolinban gazdag ételt. Ezek a tünetek azonban eltűntek, amint elkezdtek elegendő kolint kapni.

A kolin különösen fontos a terhesség alatt, mivel a megfelelő bevitele csökkentheti bizonyos magzati idegrendszeri zavarok kialakulásának esélyét.

Ugyanezt állapították meg akkor is, ha a fogantatás körüli időszakban már a leendő kismama ügyel a megfelelő mennyiségű bevitelre. Egy másik vizsgálat szerint, ha a leendő anya odafigyel, hogy megfelelő mennyiségű, kolinban gazdag ételt fogyasszon, azzal jó néhány terhességi szövődményt megelőzhet. Ilyen például a terhességi toxémia, a koraszülés vagy az alacsony születési súly.

Ha sokat sportolsz, ügyelned kell ennek a tápanyagnak a bevitelére
Ha sokat sportolsz, ügyelned kell ennek a tápanyagnak a beviteléreHalfpoint Images / Getty Images Hungary

Vannak olyan esetek is, amikor különösen fontos a kolin pótlása. Ha sportolsz, és emiatt nagyobb állóképességre van szükséged, több alkoholt fogyasztottál, illetve, ha terhes vagy. Mivel az ösztrogén segít a kolin termelésben, ám a változókorral csökken ennek a hormonnak a szintje, ezért ebben az időszakban is kiemelten oda kell figyelni a kolinban gazdag ételek fogyasztására. 

Segíthet a memóriagondokon

A cikk arról is beszámol, hogy ha odafigyelünk a kolin bevitelére, az csökkentheti a szívbetegségek és a stroke kockázatát. Emellett hozzájárul az agyműködéshez, sőt, javítja a memóriát és jó hatással van a hangulatingadozásra is. 50 és 85 év közötti, memóriaproblémákkal küzdő pácienseknél napi 1000 milligrammal emelték a kolinbevitelt, ennek hatására a rövid és hosszú távú memóriájuk javult. Sőt, Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél is bevezették a kolint, melynek hatására kismértékben javult az emlékezőképességük. 

Állatkísérletekkel azt állapították meg, hogy a kolintartalmú étrend-kiegészítők szedése javíthatja a magzat agyfejlődését. Egy másik vizsgálatnál a második trimeszterben terhes nőknek magasabb kolinmennyiséget adagoltak, és azt tapasztalták, hogy a gyerekek 7 éves korukban jobb vizuális memóriával rendelkeztek, mint akiknek az édesanyja a normál mennyiségű vagy annál kevesebb kolint juttatott be a szervezetébe. 

A bipoláris zavar mániás szakaszát enyhítheti
A bipoláris zavar mániás szakaszát enyhíthetiJustin Case / Getty Images Hungary

A mellrák kockázatát csökkenti, de lehet mellékhatása

A kolin több mentális betegség esetén is pozitív változást okozott. Egyes tanulmányok az alacsonyabb szintjét a depresszió és a szorongás nagyobb esélyével kapcsolták össze, míg máskor bipoláris zavar kiegészítő kezeléseként alkalmazták, és enyhítette a mániás szakasz tüneteit.

Szintén összefüggést találtak a több kolintartalmú étel fogyasztása és a mellrák kockázatának csökkenése között, illetve enyhébbek lehetnek az asztmás tünetek, ha a beteg szervezetébe elég jut ebből a tápanyagból. 

Bár kevés az esély arra, hogy valaki csupán ételekkel túl sok kolint juttasson a szervezetébe, de jelentkezhetnek mellékhatások, ha túladagolod. Ebben az esetben túl alacsony lehet a vérnyomásod, izzadhatsz, a verejtéked meglepő módon a halak szagát idézi, illetve előfordulhat hányinger, hányás és hasmenés is.

Ha kíváncsi vagy, mely ételektől lehet testszagod még, olvasd el ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek