Egész éjjel egy percet nem aludtál, mert küzdöttél a köhögéssel? Nem csoda, ha úgy érzed, ebből elég volt! Köhögés ellen számos készítményt kaphatsz a patikában, de mielőtt ezekhez nyúlnál, megpróbálkozhatsz néhány évszázados praktikával is. Fontos azonban: ha nem múlnak vagy éppenséggel súlyosbodnak a tünetek, mindenképpen keresd fel a háziorvosodat, nehogy szövődmények lépjenek fel.
Méz
Amikor a betegség lever a lábadról, a mézes tea igazi lelki gyógyulás: biztosan neked is a nagymamád vagy az édesanyád konyháját idézi. Egy 2021-es tanulmányban a méz hatását vizsgálták a felső légúti fertőzések okozta köhögés enyhítésében.
A kutatók arra jutottak, hogy a méz akár azt is megelőzheti, hogy antibiotikumot kelljen szedned.
Egy másik tanulmány egy, a köhögés csillapítására gyakran használt hatóanyagot és a mézet hasonlította össze. Az eredmények azt mutatták, hogy mindkettő elnyomja a köhögést, viszont a méz valamivel magasabb pontszámot ért el. Fontos, hogy egyéves kor alatt nem szabad mézet adni a kicsiknek a botulizmus veszélye miatt!
Gyömbér
A száraz köhögés enyhítésére kimondottan jó szolgálatot tehet a gyömbér. 2015-ben több, Ázsiában használt gyógymód hatékonyságát vizsgálták – többek között a gyömbérét is –, és azt találták, hogy alkalmazható a köhögés bosszantó tüneteire, emellett csillapítja a fájdalmat, és enyhíti az émelygést is. Egy ujjpercnyi méretű darabot reszelj le belőle, és keverd el mézzel, így megkétszerezheted a hatást. Ugyanakkor, óvatosan alkalmazd: okozhat gyomorpanaszokat, ha túl sokszor fogyasztasz belőle.
Inhalálás köhögés ellen
Biztosan te is észrevetted, hogy amikor megfázol és csúnyán köhögsz, egy meleg fürdő vagy zuhanyzás enyhíti a tüneteket. Sokan alkalmazzák a gőzt, hogy hamarabb megszabaduljanak a köhögéstől; jó meleg vízben megfürdenek, és nagy levegővételekkel beszívják a gőzt, vagy inhalálnak. Ehhez egy tálba forró vizet öntenek, esetleg csepegtetnek bele természetes illóolajokat – például eukaliptuszt vagy rozmaringot –, majd a tál fölé hajolva betakarják a fejüket törülközővel, és így inhalálnak jó negyedórát. Légy mindig óvatos, ha inhalálsz, nehogy a forró víz rád boruljon!
Sós vizes gargalizálás
Segít a váladék fellazításában, egyben enyhíti a torokfájást is. Egy teáscsészébe öntsünk meleg vizet, és oldjunk fel benne fél teáskanál sót. Hagyjuk picit kihűlni, majd egy kortyot igyekezzünk minél hátrább, a torokba engedni, de semmiképpen ne nyeljük le. Ezután köpjük ki. Fontos tudni, hogy kisgyermekeknél és magas vérnyomástól szenvedőknek nem javasolt ez a gyógymód, illetve hogy egy 2021-es kutatás a Covid idején megállapította, hogy még a laboratóriumi körülmények között készített sós oldat sem pusztította el a vírust.
Kakukkfű
Évezredek óta kipróbált alapanyag, nemcsak a konyhában, de a házi gyógyászatban is. Enyhíti a felső légúti fertőzéseket, a köhögést és a torokfájást, segít feloldani a nyákot. Fogyaszthatjuk tea formájában, szórhatunk kakukkfüvet a meleg fürdővízbe, hogy inhaláljunk, de kaphatóak olyan gyógyászati készítmények – szirupok, cseppek – is, amelyekben kakukkfű van, és szintén segítenek megszabadulni a köhögéstől.
Életmódbéli változtatások
Ha a köhögést nem megfázás okozza, esetleg hosszú időre elhúzódik, felmerülhet a gyanú, hogy a túlzott mennyiségű gyomorsav miatt jelentkeznek a tünetek.
Amennyiben ez a gyanúd, érdemes elsőként kiiktatni az étkezésedből azokat az ételeket és italokat, amelyek a túlzott savasodást okozhatják.
Ilyen például az alkohol, a koffein, a csokoládé, a különböző citrusfélék, a zsíros ételek, a hagyma és a fokhagyma, az erősen fűszeres fogások, vagy éppen a paradicsomos ételek. Ha azonban ezek elhagyása sem hoz javulást, mindenképpen fordulj orvoshoz!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés