A szem szárazsága gyakori probléma, összességében a magyar lakosság harmadát is érintheti. Ez egy tipikus modern civilizációs betegség, a képernyők előtti munka, az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség, a kontaktlencse-viselés miatt szenvednek egyre többen a száraz szem kellemetlen tüneteitől.
Mi pontosan a szemszárazság?
A szemszárazság könnyen összetéveszthető egyéb szembetegségekkel, ezért gyakran nehéz felismerni. Sokan nincsenek is tisztában magával a betegséggel, csak a tünetek megjelenésekor érzik, hogy valami nincs rendben.
Kezdetben a szemet kicsit száraznak érzi az ember, mintha belement volna egy porszem, gyakran pislog. A szem kipirosodása már tartósabb irritációt jelez, a szem égni, fájni kezd, mivel a szaruhártya tápanyagok híján sokkal érzékenyebb a szemet irritáló valamennyi kémiai és egyéb behatásra. A szem fokozottan érzékeny minden olyan ingerre, amely folyamatos pislogásra készteti a szemet. A csúszós könnyréteg hiánya miatt a pislogás fájdalmas.
Most akkor a koffein hasznos vagy inkább káros a száraz szeműek számára?
Abból kiindulva, hogy a koffeinnek vízhajtó hatása van a szervezetre, arra gondolhatnánk, hogy a szemszárazsághoz is köze lehet. Ez volt az orvosok kiindulási alapja is, de az elvégzett kutatások nem mutattak ki összefüggést a két jelenség között. Valójában épp az ellenkezője történt, több egészséges emberen végzett kisebb vizsgálat során arra kezdtek gyanakodni, hogy a koffein inkább serkenti a könnytermelést.
Egy 2012-es, 78 emberen végzett placebokontrollos vizsgálat például azt találta, hogy azok, akik koffeintablettát szedtek, többet könnyeztek, mint azok, akik hatóanyag nélküli tablettát kaptak. Egy másik, 2014-es, 41 ember bevonásával zajló vizsgálat hasonló eredményre jutott. Bár ezek az eredmények ígéretesek, bizonytalan, hogy a teljes népességre érvényesek-e egyáltalán.
A jövőbeli kutatásoknak azt kell vizsgálniuk, hogy a koffein valóban serkenti-e a könnytermelést azoknál az embereknél, akik szárazszem-szindrómában szenvednek, vagy egyéb egészségügyi okokból, esetleg idős koruknál fogva problémásabb a könnytermelésük.
A fentiekből annyi kiderül tehát, hogy a koffein nem jelent veszélyt az egyébként egészséges, de száraz szemű emberekre. Az viszont még nem bizonyított, hogy hasznos-e számukra.
A koffein hatékony használata a szemszárazság enyhítésére
Mivel egyes kutatások szerint a koffein fokozhatja a könnytermelést, érdemes kipróbálnod. Javasoljuk, hogy kerüld a cukros üdítőket és energiaitalokat. Mert ezeket már bizonyítottan összefüggésbe hozták a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívbetegségek és az általános halálozás fokozott kockázatával.
Helyette válaszd inkább a kávét. A kávé olyan tápanyagokat tartalmaz, mint a kálium, a magnézium, a riboflavin és a niacin. Emellett az egészségvédő antioxidánsok egyik fő forrása.
Kutatások kimutatták, hogy a kávé még a fizikai teljesítményt is javíthatja, és csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek és egyes rákos megbetegedések kockázatát.
Ezt tartsd be kávéfogyasztóként!
A szakértők szerint a legtöbb egészséges felnőtt számára a napi 400 milligramm koffeinbevitel még biztonságosnak számít. Egy eszpresszót a legjobb helyeken is kb. 7-9 gramm kávéból főznek, úgyhogy ez nagyjából 4 csészét jelent naponta.
Ha nem vagy rutinos kávéivó, akkor nem kell rögtön ennyivel nyitnod, ekkora mennyiségnek egyéb mellékhatásai is lehetnek a szervezetedre.
Egy 2015-ös összefoglaló tanulmány felsorolta ezeket a mellékhatásokat: a koffein szorongóvá, izgatottá és nyugtalanná tehet, és megnehezítheti az elalvást is. De persze egyénenként változó mindez, így a legjobb, ha figyeled a tested jelzéseit.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés