A csokoládé legfontosabb összetevője a kakaóbab, amely természetesen tartalmaz koffeint. Ezt a gyártás során szárítják, pörkölik, felőrlik, és más összetevőkkel, ízesítőkkel keverik össze. Éppen ezért a csokoládé koffeintartalma meglehetősen széles spektrumon mozoghat. A következőkből megtudhatod, hogy ez mit jelent a gyakorlatban.
Mennyi koffein van a csokoládéban?
A csokoládéban lévő koffeinmennyiség általában alacsonyabb a kávéban, bizonyos teákban, üdítőitalokban és energiaitalokban található adaghoz képest. Viszonyításként, ezeknél nagyjából a következő értékekre számíthatsz:
- egy dobozos üdítő: 30–40 mg koffein
- egy bögrényi zöld vagy fekete tea: 30–50 mg koffein
- egy csésze kávé: 80–100 mg koffein
- egy doboz energiaital: 40–250 mg koffein
Ami a csokoládét illeti, itt sok múlik annak fajtáján, illetve a kakaóbab termesztési körülményein is. A szakemberek mindenesetre azt mondják, egy tábla csokoládé (100 gramm) akár 50–150 mg koffeint is tartalmazhat. Ez soknak tűnhet, de hozzá kell tenni, hogy az emberek ritkán esznek meg egy tábla csokit egyszerre.
A legtöbb koffeint a sötétebb csokoládék tartalmazzák.
A tejcsokoládéban ezzel szemben kevesebb a kakaó szárazanyag, így aztán a koffein is, a fehér csokoládé pedig teljesen koffeinmentes (hiszen nem kakaóból készül).
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a kakaóbab tartalmaz egy másik stimulánst, nevezetesen a teobromint, ami szinten megnövelheti az energiaszintet, de nem olyan mértékben, mint a koffein.
Mennyi koffeint tartalmaz az étcsokoládé?
Ahogy a fentiekből kiderül, a kakaó szárazanyag-tartalmával arányosan ebben van a legtöbb koffein. Hogy mennyi, azt nehéz pontosan meghatározni, mivel a gyártók által felhasznált kakaóbab mennyisége igen változó lehet.
A magyar Élelmiszerkönyv előírásai szerint az étcsokoládénak minimum 35 százalék kakaó szárazanyagot kell tartalmaznia.
Minél magasabb az érték, annál sötétebb és keserűbb a csokoládé, és annál több antioxidánst, illetve koffeint tartalmaz. Ha a legmagasabb értéket, a 150 mg-ot megnézzük, akkor az már a kávéban előforduló mennyiséget is meghaladja. Tehát, ha lefekvés előtt arra vetemedsz, hogy megeszel egy tábla étcsokit, ne csodálkozz, ha nem tudsz elaludni.
Mennyi koffeint tartalmaz a tejcsokoládé?
Az előírások szerint a terméknek minimum 25 százalék kakaó szárazanyagot kell tartalmaznia, tej vagy tejtermék szárazanyag-tartalma pedig nem lehet kevesebb 14 százaléknál. Ez azt jelenti, hogy 100 gramm tejcsoki körülbelül 20 mg koffeint rejthet – körülbelül annyit, mint egy fél doboz koffeintartalmú üdítő.
Mennyi koffeint tartalmaz a forró csokoládé?
A legtöbb otthon elkészíthető forrócsoki-keverék adagonként 5 mg vagy kevesebb koffeint tartalmaz, de ha egy kávézóban kéred ki magadnak, ennél több is lehet benne. Az egyik nagy kávézólánc forró csokijában például nem kevesebb mint 20 mg koffein található, amivel már érdemes számolnod, ha a nap folyamán más koffeinforrásokat, például tejcsokit is fogyasztasz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés