Köztudott, hogy a mértékletes kávéfogyasztás bizonyos előnyökkel járhat, és amellett, hogy csökkenti a gyulladást, többek között a szív- és érrendszer egészségére is jótékonyan hathat. De nem csak az számít, hogy mikor, mennyi kávét iszol, sok múlhat a pörkölési módján is.
Ennyit számít a kávé pörkölése
A pörkölés egy hőkezelési eljárás, amely kiemeli a zöld kávébabban természetesen előforduló ízeket és aromákat. Az enyhe vagy világos, illetve a közepes pörkölésű kávék lágyabb ízeket, míg a sötétebbek dominánsabb, karakteresebb ízeket mutatnak.
A háttérben lezajló kémiai folyamatok ugyanakkor nem csupán a kávé színére és ízprofiljára vannak hatással, de antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságait, illetve savasságát is befolyásolják. Lássuk a fő különbségeket.
Antioxidáns-tartalom
A rövidebb ideig tartó világos pörkölés előnye, hogy a kávéban így nagyobb mennyiségű polifenolként ismert antioxidáns marad. Egyes tanulmányok szerint
minél hosszabb ideig pörkölik a kávébabot, annál kevesebb polifenol lesz benne.
Másfelől viszont az antioxidánsok aktivitása a pörkölési szinttel arányosan növekszik. Ez azt jelenti, hogy a sötét pörkölésű kávé a kevesebb polifenol ellenére összességében erőteljesebb antioxidáns hatással rendelkezhet.
Gyulladáscsökkentő tulajdonságok
Egy másik tanulmány a fentiekkel ellentétben arra jutott, hogy a világos pörkölésű kávé gyulladáscsökkentő hatása jelentősebb – bár az eredmény nem humán vizsgálatokon, hanem laboratóriumi teszteken alapult.
„Tudjuk, hogy az antioxidánsok számos egészségügyi probléma ellen védenek. És azt is tudjuk, hogy sok krónikus betegségnek a gyulladás az alapja – legyen szó a cukorbetegségről, a szívbetegségről, a rákról vagy az olyan neurológiai betegségekről, mint az Alzheimer-kór. De ezek a betegségek progresszív előrehaladásúak, és hosszú idő alatt alakulnak ki, így egy kémcsöves vizsgálatból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni” – értékelte az eredményt dr. Sampath Parthasarathy, a Közép-Floridai Egyetem korábbi kutatója.
Savasság
A kávé irritálhatja a gyomrot, ezért fogyasztása egyeseknél a gyomorsav-szekréció következtében gyomorégést okozhat. A kutatók ezzel összefüggésben azt is megfigyelték, hogy a sötétebb pörkölésű kávék kíméletesebbek a gyomorral, ami fordítva is igaz. Vagyis a
világos pörkölésű kávé ugyan több gyulladáscsökkentő vegyületet tartalmaz, de savasabb, ezért gyomorégést okozhat.
Koffeintartalom
Vannak, akik úgy gondolják, hogy minél sötétebb a pörkölés, a kávé annál több koffeint tartalmaz, ám ennek semmi valóságalapja nincs. Egy tanulmány az arab kávé összetételét elemezve megállapította, hogy az enyhe, közepes és erős pörkölésű kávé koffeintartalma egyaránt 1 százalék körül alakul – bár az érték az előbbi kettő esetben valamelyest magasabb.
Az egyes kávéfajták koffeintartalmáról alábbi cikkünkből tájékozódhatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés